Syrjäytyneistä puhutaan ja vouhotetaan.Jo sana syrjäytynyt on täysin väärä,monet ovat rajoitteisia,ja alkoholisteja.Syrjäytymiseen puututaan parhaiten asennekasvatuksella: motivaatiota peliin. Ei siinä auta pappi eikä poliisi, jos on päässä tyhjää.
Työ on ainakin Tanskassa havaittu hyväksi asiaksi nuorille potentiaalisille luusereille. Ei ilmaista rahaa euroakaan vaan kaikki pitää itse ansaita.
Työ on ainakin Tanskassa havaittu hyväksi asiaksi nuorille potentiaalisille luusereille. Ei ilmaista rahaa euroakaan vaan kaikki pitää itse ansaita.
Vastaukset 4
Vanhimmat
On hirveän helppo olla viisas jos ei ole itsellä syrjäytyneitä ja alkoholisti omaisia.Annat rahaa:huono omatunto.Kieltäydyt antamasta:huono omatunto.Helposti sanotaan että lopeta hyysäminen ja sen voikin lopetta mutta miten tunteet lopettaa.Sain itse holistilta neuvon että on sama annatko tai et rahaa.Kyllä viinanhimoinen keinot keksii.
Jos olet alkoholistin läheinen,olet itsekkin sairastunut,liity vertaisryhmään ja ala elämään omaaelämääsi.Näin ovat miljoonat tehneet.Anna juopon juoda rauhassa ja keskity itseesi.
Aika kuvaava nimi juopolle on iilimato.Imee tosiaan voimat lähimmäisestä.Olen viisastunut ja annan kaikkien jouppojen hoitaa itsensä.Ruokaa saa jos nälkä on mutta sekin pitää syödä minun nähteni.
Hyväkuntoisia ovat jos ruokakin maistuu?Surullisia kasvoja vaeltaa Kokkolankin kaduilla.Monenlaista työmiestä ja ammattiosaajaa ,jotka alkoholismi on vienyt mennessään.Kova tauti,ei voi muuta sanoa.Pakonomainen juominen,henkinen riippuvuus,vain juonti on elämän tärkein asia.Koko elämänsisältö on valunut kurkusta alas.Hiljaa laahustaen he kulkevat kohti Kärrynpyörää tai Hakalax pubia,jossa paukku tai olut rauhoittaa rikkimenneitä hermoja.Lopuksi tulee vaihe,että alkoholi ei enää ole elämäntuskia vaimentamassa ja silloin tulee pimeys.