tuntuu kohtuuttomalta

katuva

Kävi niin, että kaverini äidin autossa on käsikaasu. Minun teki mieli testata tätä käsikaasua, ja ajattelimme, että voisimme mennä testaamaan sitä eräänä iltana eräälle parkkipaikalle lähiseudulle. Menimme paikalle myöhään lauantai iltana klo 22.30, koska ajattelimme, että kyseiseen aikaan koettamisesta ei ole vaaraa eikä häiriötä muille. Menimme parkkipaikalle ja katsoimme että se on tyhjä autoista ja ihmisistä. Ideana oli että ajan pienen ympyrän parkkipaikalla. Juuri kun ympyrä oli kierretty ja auto pysähtymässä niin poliisi kaartaa kentälle ja peli on selvä. He syyttivät, että ajoin yleisellä tiellä joka on parkkipaikan edustalla, jolla en kuitenkaan ajanut. Tämä tie merkittiin myös sakkolappuun, koska parkkipaikalla ei ollut nimeä. Eli ns oikealla tiellä en ole ajanut metriäkään, vaan ainoastaan tyhjällä pienellä sorakentällä ilman mitään vaaraa ulkopuolisille.

Tämän takia minua ymmärtääkseni odottaa vuoden lykkäys, ellen keksi päteviä syitä miksi lykkäys olisi lyhyempi. Minimissään se tulee kuitenkin ilmeisesti olemaan puolivuotta?

Tarvitsen ajokortin oikeasti , sillä äidilläni on sairauksia ja hän on heikko liikkumaan ja hänellä on todella huono kunto. Hänellä ei ole omaisia lähellä, ja minä olisin ainoa mahdollinen lähisukulainen jolla olisi kortti. Hänen pienestä sairauseläkkeestään ei riitä rahaa esim taksiin. Tukena tästä on lääkärinkirjoituksia ja lausunto. Kuljettaisin häntä hoitoihin ja yllättävissä auton tarpeissa. Pari kertaa häntä on täytynyt lähteä kuskaamaan sairaalaan keskellä yötä.

Vanhempani ovat eronneet, ja isä joutuu matkustelemaan työnsä puolesta paljon. Kuluvan syksyn aikana hän joutui mm. olemaan 6 viikkoa kiinassa. Meillä on vanha perintömaatila, joka tarvitsee hoitoa ja tarkkailua koko ajan. Jos isälleni tulee vaikka kuukauden työkomento ulkomaille, niin maatila ei voi olla ilman valvontaa tätä aikaa. Isä on ainoa sukulainen jolla on auto mutta hänkään ei ole läheskään aina tavoitettavissa.

Lisäksi olen laskenut, että saan lukion suorittamiseen vaadittavat 75 kurssia juuri ja juuri täyteen, kunhan saan autokoulukurssin käytyä. Yo-kirjoitusten siirto ei ole enään mahdollista koska olen niihin jo ilmoittautunut.
Olen käynyt autokoulusta kaikki teoria tunnit ja puolet ajotunneista.

Kadun tekoani ja jos olisin tiennyt sen mahdolliset seuraukset en olisi ikinä autoa liikuttanut. Tuntuu vain niin kohtuuttomalta, jos tarvitsemaani ajokorttia tuon takia siirretään pahimmmassa tapauksessa jopa vuodella. ei saamani 90 euron sakkokaan ole tulottomalle lukiolaiselle niin helppo maksettava. Ei ole mielestäni oikein, että olisin sitten yhtähyvin voinut ajaa vaikka keskustassa kännissä ja vaarantaa kaikki jos tulos on kuitenkin sama. Aiemmin minulla ei ole ollut sakkoja eikä poliisin kanssa mitään tekemistä. Mielestäni poliisi olisi voinut päästää minut huomautuksella, mutta he olivat kyllä niin epämukavia, että kun yritin selittää tilannetta, niin minua uhattiin rikosilmoituksella. Muutenkin tuntuu että he kohtelivat minua kuin murhaajaa.

Varmasti melko monet ovat lapsuudessaan saaneet koittaa vaikka isän kanssa hieman autoa parkkipaikalla tms. Käytännössä tässä oli sama tilanne.

Voinko mahdollisesti jos, korttia lykätään vaikka vuodella, niin anoa sitä oikeudessa aiemmin saatavaksi?

12

1197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ggggggh

      Ihan kohtuullista on. Mitäs menit rikkomaan lakia?

    • kun osoitat ne toteen

      Lain mukaan autoa olisit saanut kokeilla jollakin suljetulla paikalla, perjaatteessahan parkkipaikka ei ole suljettu paikka, koska sinne pääsee muitakin ajamaan autolla.

      Mun mielestä, jos nyt puhuit totta, niin sulla on ihan asiallisia perusteluja että miksi sinulla olisi oltava kortti, tuon jutun mukaan ei ole mitenkään kohtuutonta että saisit sen jo aikaisemmin. Jos asia menee oikeuteen, niin sinun kanattaa varata mukaan niitä lääkärinpapereita ja muita todisteita mihinkä aiot vedota. Ne tuskin uskoo kovin helpolla ilman todisteita/todistajia. Mutta zemppiä ja kaikkea hyvää sulle, toivottavasti sulle käy tässä sillein hyvin, ettet enää joudu odottamaan sitä vuotta!

      • katuva

        Totta puhuin, ja juuri noihin asioihin vetoankin kun asiaa tiedustelen. Otan äidin vielä itse mukaan selittämään todistamaan ja kertomaan vaivoistaan ja isänkin mahdollisesti.

        Kiitos kannustuksestasi!


    • Nikolai Kopeloi

      Sait poliisilta rangaistusvaatimuksen, kansankielellä sakon,ja siitä rangaistuksesta oli kortitta ajosta lisäseuraamus kortin saannin lykääntyminen poliisin hallinollisin toimin. Aika kohtuuton lisärangaistus sinule. Sinulla olisi ollut 7 vrk aikaa vastustaa rangaistusvaatimusta(sakkoa) ja siten asiasi olisi mennyt inhimillisten ihmisten ratkaistavaksi ja olisit saanut asiassa oikeutta itsellesi.Valitan syvästi kohtaloasi, mutta valitettavasti elämme Suomessa poliisivaltiossa emmekä oikeusvaltiossa.

      • JaanaBond

        ME ELÄMME OIKEUSVALTIOSSA ISOLLA O:LLA, EMME POLIISIVALTIOSSA. POLIISIT TEKEVÄT AINOASTAAN NIITÄ PÄÄTÖKSIÄ JOIHIN HEILLE ON SUOTU OIKEUS JA JOPA VELVOLLISUUS! OTAPA KIRJA KÄTEEN JA TUTUSTU SIIHEN MIKÄ ERO NOILLA KAHDELLA KÄYTTÄMÄLLÄSI TERMILLÄ ON. MIETI MITKÄ MAAT OVAT IHAN OIKEASTI POLIISIVALTIOITA, JA MITKÄ OIKEUSVALTIOITA, ENNENKUIN ESITÄT MIELIPITEITÄSI KYSEISESTÄ ASIASTA.

        HARMI SINUN PUOLESTASI, KATUVA, LAKI ON LAKI JA SILLE EI VOI MITÄÄN. SE PARKKIPAIKKA LASKETAAN YLEISESTI LIIKENTEESEEN KÄYTETTÄVÄKSI ALUEEKSI, JA NÄIN OLLEN AJAMINEN SIELLÄ ON ALAIKÄISENÄ JA KORTITTA KIELLETTY JA LAIN MUKAAN RANGAISTAVAA.

        MUTTA LUULEN SINUN NOILLA PERUSTELUILLA SAAVAN TEHTYÄ ASIALLESI JOTAIN.


      • Nikolai Kopeloi
        JaanaBond kirjoitti:

        ME ELÄMME OIKEUSVALTIOSSA ISOLLA O:LLA, EMME POLIISIVALTIOSSA. POLIISIT TEKEVÄT AINOASTAAN NIITÄ PÄÄTÖKSIÄ JOIHIN HEILLE ON SUOTU OIKEUS JA JOPA VELVOLLISUUS! OTAPA KIRJA KÄTEEN JA TUTUSTU SIIHEN MIKÄ ERO NOILLA KAHDELLA KÄYTTÄMÄLLÄSI TERMILLÄ ON. MIETI MITKÄ MAAT OVAT IHAN OIKEASTI POLIISIVALTIOITA, JA MITKÄ OIKEUSVALTIOITA, ENNENKUIN ESITÄT MIELIPITEITÄSI KYSEISESTÄ ASIASTA.

        HARMI SINUN PUOLESTASI, KATUVA, LAKI ON LAKI JA SILLE EI VOI MITÄÄN. SE PARKKIPAIKKA LASKETAAN YLEISESTI LIIKENTEESEEN KÄYTETTÄVÄKSI ALUEEKSI, JA NÄIN OLLEN AJAMINEN SIELLÄ ON ALAIKÄISENÄ JA KORTITTA KIELLETTY JA LAIN MUKAAN RANGAISTAVAA.

        MUTTA LUULEN SINUN NOILLA PERUSTELUILLA SAAVAN TEHTYÄ ASIALLESI JOTAIN.

        Tuomiovalta Suomessa kuuluu riippumattomalle tuomioistuimelle, mutta poliisi on "anastanut" ajokieltoasioissa tuomiovallan itselleen.Poliisi voi löyhin perustein peruttaa pitkäksi ajaksi ajo-oikeuden tai määrätä pitkän lykkäyksen ajo-oikeuden saannille, ja jos on tyytymätön näinhin poliisin "hallinollisiin" päätöksiin, ei niihin ole muutoksenhakumahdosuutta.Oikeusvaltion tunnusmerkistöön kuuluu oikeus hakea muutosta poliisin ja muun viranomasen mielivaltasiin päätöksiin.


      • JaanaBond
        Nikolai Kopeloi kirjoitti:

        Tuomiovalta Suomessa kuuluu riippumattomalle tuomioistuimelle, mutta poliisi on "anastanut" ajokieltoasioissa tuomiovallan itselleen.Poliisi voi löyhin perustein peruttaa pitkäksi ajaksi ajo-oikeuden tai määrätä pitkän lykkäyksen ajo-oikeuden saannille, ja jos on tyytymätön näinhin poliisin "hallinollisiin" päätöksiin, ei niihin ole muutoksenhakumahdosuutta.Oikeusvaltion tunnusmerkistöön kuuluu oikeus hakea muutosta poliisin ja muun viranomasen mielivaltasiin päätöksiin.

        Hallinto-oikeus.... lienee paikka johon voi valittaa suomen hallintolainkäyttäjien tekemistä päätöksistä? Vai olenko ihan väärin ymmärtänyt?!!
        Poliisi käsitykseni mukaan kuuluu hallintolainkäyttäjiin.

        Ja jokaisella ihmisellä on oikeus valittaa asiasta kahteen eri tuomioasteeseen (en muista tarkkaa nimitystä) ja tässä tapauksessa hallinto-oikeus ja korkein hallinto-oikeus lienevät nämä paikat.


    • katuva

      On tässä maassa sentään vielä oikeutta.

      Kävimme äidin kanssa tänään selvittämässä asiaa. Asiaa käsitellyt poliisi oli erittäin mukava ja kuunteli meitä ja ymmärsi tilanteen ja huomioi kaikki asiat. Suuret kiitokset kyseiselle poliisille. Pääsin melko vähällä, ja olen itse tyytyväinen.

      • Nikolai Kopeloi

        Et kertonut tuliko lykkäystä ajo-oikeudelle(kortille)? Huomasitko edes kysyä? Asia voi tulla yllätyksenä esiin kun haet ajo-oikeutta(korttia).


      • katuva
        Nikolai Kopeloi kirjoitti:

        Et kertonut tuliko lykkäystä ajo-oikeudelle(kortille)? Huomasitko edes kysyä? Asia voi tulla yllätyksenä esiin kun haet ajo-oikeutta(korttia).

        sain kyllä lykkäystä, mutta vähän. Poliisi kertoi minulle minä päivänä ajolupahakemukseni voidaan ottaa käsiteltäväksi ja kun se on käsitelty, niin sitten voin ottaa osaa teoriakokeeseen.

        Poliisi huomioi syyni miksi tarvitsen kortin välttämättä ja tilanteen lievyyden ja päästi minut vähällä. kiitokset hänelle!


    • Ketutuksen huippu

      Saako vakavasta liikenteen piittaamisesta suoraa vuoden lykkäyksen ajokorttiin? tuli vähän päästeltyä piikillä

    • mikä kumma

      Ei saa yhtään mitään rangaistusta teosta nimeltä "vakavasta liikenteen piittaamisesta". Muusta liikentestä juuri kuuluukin piitata. Tuo päästely kuulostaa enemmänkin (törkeältä?) liikenneturvallisuuden vaarantamiselta. Tuliko sakot heti vai meneekö oikeuteen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30820
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4186
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2725
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1892
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1657
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1593
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1565
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1500
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1245
    Aihe