Laattojen maalaus

joopas

Monesti oon kuullu puhuttavan keraamisten laattojen maalaamisesta. Ammattilaiset puhuu negatiiviseen sävyyn, eikä maalinvalmistajat anna takeita lopputulokselle. Lukemani mukaan monet on sen tehneet, mutta koskaan ei kuule millanen lopputulos on ollut. Mutta te, jotka olette sen jo tehneet, ilmoittautukaa ja kertokaa muutoksesta! Millaista jälki oli, pysyykö maali seinässä, löytyisköhän mahdollisesti kuvia?

Monia varmasti tämä kiinnostaa, olishan se suht. helppo ja edullisempi tapa saada isoa muutosta kylppäriin/vessaan, kuin repiä puolet seinistä alas ja pistää vesieristykset ja uudet laatat laasteineen päälle. Itselle tuli mieleen, että mikäli ei halua laattoja maalata, niin eikö laattojen päälle vois vetää vaan laastia, tasottaa se ja maalata päälle?

5

16569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eipäs

      Monesti oon kuullut minäkin ja sanon, että jos maalaat lasitettua laattaa, niin lopputulos on ihan sama kuin maalaisit lasia. Ei pysy kotikonstein, ei ainakaan paikassa jota pitää myös pestä.

      Seinälaattojen sauman värin vaihto saumavärillä on paljon helpompaa ja lopputuloskin on kohtuullisen kestävä.

      Miksei voi vetää laastia, voihan laatan päälle laatoittaakin. Joku saneerauslaasti käy, joka pysyy myös lasitetussa pinnassa. Sen hionta on sitte kovaa hommaa, joten olis syytä saada valmista pintaa kerralla..

      • joopas

        "Seinälaattojen sauman värin vaihto saumavärillä on paljon helpompaa ja lopputuloskin on kohtuullisen kestävä."

        Mutta laattasauman väri harvemmin on se, joka häiritsee. Ne laatathan on monesti kamalat.

        Tuli vain mieleen tuosta maalin pitävyydestä. Eikö se toimis hyvin, jos laattoja ensin hiois hiekkapaperilla (pinta sileästä karheaks), sen jälkeen tartuntamaali (esim. Otex) ja sitten varsinainen vedenkestävä maali päälle?

        Sinä, joka olit maalannut kaakeleita, mahtaisko löytyä kuvaa? Olis todella mielenkiintosta nähdä miltä lopputulos näyttää.


    • Reiska

      Minulla lentää laatta säännöllisin väliajoin. Kun siltä alkaa tuntua, menen naapurin puolelle. Kerran olin kerrostalossa, ja laatta lensi jonkun postiluukusta sisään. Siinä oli ruokapalat rinnuksilla!

    • AROSUSI-09

      ja pintamaali päälle.Hyvin on pysynyt vuosikaudet.

    • olenmaalannut

      koko pesuhuoneen kaakelit ja hyvin on pysynyt paikoillaan.myös kylpyammeen sivussa olevat kaakelit maalasin ja kaikkialla on maali vielä päikoillaan.aikaa on kulunut jo yli 10 vuotta jahelppo ja halpa ratkaisu.70-luvun iloisen kirkkaat siniset laatat saivat päälle valkoisen maalin.hyvin on pysyneet maalit seinissä kun niihin ei jää vesi makamaan päälle.
      alakerran teknisten tilojen tumman ruskeat lattialaatat/klinkkerit maalasin vaalean sävyisellä betonimaalilla niin ikään reilut 10-vuotta sitten.koska kulutus niiden päällä on kovempaa olen uusinut jo niiden maalipinnan ja taas näyttää uudelta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      64
      3202
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      24
      2978
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      51
      2872
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2678
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2568
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2540
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2311
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2198
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2088
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2082
    Aihe