Gallub, kannattaako kirjoittavan lukea? Jos lukee pitääkö lukea hyviä kirjoja ja ottaa opikseen vai huonoja kirjoja ja ottaa opikseen? Kuka jaksaa lukea huonon kirjan ottaakseen opikseen?
lukeminen
6
694
Vastaukset
- Bloom.
mietin vain, että jos haluaa kirjoittaa hyvän kirjan siihen ei tarvita mitään huonoja kirjoja ottaakseen opikseen. siihen tarvitaan vain hyvä aihe ja aikaa. kirjoittajan kannattaa lukea paljon. itsekkin olen kirjoittaja ja luen paljon. siitä saan itsevarmuutta lukemiseen (ns.kokemusta, sanoin kuvaamatonta)ja siitä saan myös aiheita muunneltuna ja kaikkea. eli:
:kirjoittajan ei tarvitse lukea huonoa kirjaa ottaakseen opikseen.
:kirjoittajan kannattaa lukea paljon.
:kuka ei lue, ei varmaan kiinnosta kirjoittaminen.
tässä vain mietteitäni ;) - Comedie
Joku viisas ennen minua (taisi olla Claes Andersson) sanoin tuoppinsa ylitse joskus jotenkin näin: Hyvä kirja on hyvä vasta silloin kun lukija on yhtä hyvä. Tämähän pätee sitten toisinkin päin: Huono kirja on yhtä huono kuin on lukijansa.
En oikein usko että voisin koskaan tavata kadulla tai tavernassa sellaista tyyppiä tuhkatiheään joka on joka Noopelista yhtä mieltä koko komitean kanssa. Aina vastaan tulee joku joka ei ole päässyt Carpelania kolmea sivua pidemmälle. Ehkä hänen aikansa ei vielä ole tullut, tai sitten se on ajanut jo hänestä ohitse.
Itse pilkkasin erästä kirjaa noin yksitoista vuotta. Luin siitä osia taannoin, ja kas! Alkoi kiinnostaa.
Kirja tuskin etsii mitään yhtä kuumeisesti kuin minä, mutta joskus musta tuntuu ettei näin ole. - Nunia
Tapasin kerran runoilijan, joka kertoi, ettei lue ollenkaan runoja, jotta kukaan ei pystyisi syyttämään häntä plagioinnista. En usko, että hänestä koskaan tulee isoa nimeä.
Harrastin itse lapsena judoa, olin melko hyvä siinä, ja kilpailuja käytiin läpi. Aina ennen omaa ottelua opettajat ja vanhemmat käskivät mun seurata vastustajieni otteluita, jotta näkisin, mitä he yrittävät. Judossa jokaisella on kaksi tai kolme lemppariheittoa, joita aina haetaan. Kun oli nähnyt nuo heitot tai niiden yritykset, pystyi itse ne ennakoimaan. Eikä hukkaan mennyt, kun kaksi pronssia löytyy :)
Mitä yritän hakea on se, että vain lukemalla oppii kirjoittamaan. Sillä ei ole väliä, mitä lukee, kunhan lukee laajassa skaalassa vähän kaikkea. Jos ei muuta, lukeminen kasvattaa sanoastoa ja laajentaa näkemyksiä. Kirjoittaminen on sitä, että katsotaan, miten muut sen ovat ratkaisseet, ja yritetään tehdä itse vähän paremmin :)
Itselläni innostus kirjoittamiseen lähti yhdeltä osalta siitä, etten ollut tyytyväinen siihen, miten kirjat päättyivät. Lahjaton ei lukemalla hyväksi muutu, korkeintaan keskinkertaiseksi, mutta hei, lukeminen on kivaa :) - elisant
"Höh", kirjoittanut "Mölli" (15.12.2005 klo 11.02)
Pidetään keskustelu asialinjalla.- Mölli
Vänkään vain että mielestäni kun kirjallisuudesta mukamas keskustellaan, voitaisiin kiinnittää huomiota myös ihan karkeisiin kirjoitusvirheisiin. Gallub.
- lukeva
Lukeminen kannattaa aina, toisin kuin syöminen.
Huonoja kirjoja sattuu käsiin tiheämmin kuin hyviä, josta johtuen kahlaan molempia. Oppia voi ottaa kaikesta lukemastaan, ei vain kirjoista.
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 885516
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804732Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1113047Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv892958Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232584Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612039Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska251976- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1141439- 1851328