lukeminen

kannattaako

Gallub, kannattaako kirjoittavan lukea? Jos lukee pitääkö lukea hyviä kirjoja ja ottaa opikseen vai huonoja kirjoja ja ottaa opikseen? Kuka jaksaa lukea huonon kirjan ottaakseen opikseen?

6

690

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bloom.

      mietin vain, että jos haluaa kirjoittaa hyvän kirjan siihen ei tarvita mitään huonoja kirjoja ottaakseen opikseen. siihen tarvitaan vain hyvä aihe ja aikaa. kirjoittajan kannattaa lukea paljon. itsekkin olen kirjoittaja ja luen paljon. siitä saan itsevarmuutta lukemiseen (ns.kokemusta, sanoin kuvaamatonta)ja siitä saan myös aiheita muunneltuna ja kaikkea. eli:

      :kirjoittajan ei tarvitse lukea huonoa kirjaa ottaakseen opikseen.

      :kirjoittajan kannattaa lukea paljon.

      :kuka ei lue, ei varmaan kiinnosta kirjoittaminen.

      tässä vain mietteitäni ;)

    • Comedie

      Joku viisas ennen minua (taisi olla Claes Andersson) sanoin tuoppinsa ylitse joskus jotenkin näin: Hyvä kirja on hyvä vasta silloin kun lukija on yhtä hyvä. Tämähän pätee sitten toisinkin päin: Huono kirja on yhtä huono kuin on lukijansa.
      En oikein usko että voisin koskaan tavata kadulla tai tavernassa sellaista tyyppiä tuhkatiheään joka on joka Noopelista yhtä mieltä koko komitean kanssa. Aina vastaan tulee joku joka ei ole päässyt Carpelania kolmea sivua pidemmälle. Ehkä hänen aikansa ei vielä ole tullut, tai sitten se on ajanut jo hänestä ohitse.

      Itse pilkkasin erästä kirjaa noin yksitoista vuotta. Luin siitä osia taannoin, ja kas! Alkoi kiinnostaa.
      Kirja tuskin etsii mitään yhtä kuumeisesti kuin minä, mutta joskus musta tuntuu ettei näin ole.

    • Nunia

      Tapasin kerran runoilijan, joka kertoi, ettei lue ollenkaan runoja, jotta kukaan ei pystyisi syyttämään häntä plagioinnista. En usko, että hänestä koskaan tulee isoa nimeä.

      Harrastin itse lapsena judoa, olin melko hyvä siinä, ja kilpailuja käytiin läpi. Aina ennen omaa ottelua opettajat ja vanhemmat käskivät mun seurata vastustajieni otteluita, jotta näkisin, mitä he yrittävät. Judossa jokaisella on kaksi tai kolme lemppariheittoa, joita aina haetaan. Kun oli nähnyt nuo heitot tai niiden yritykset, pystyi itse ne ennakoimaan. Eikä hukkaan mennyt, kun kaksi pronssia löytyy :)

      Mitä yritän hakea on se, että vain lukemalla oppii kirjoittamaan. Sillä ei ole väliä, mitä lukee, kunhan lukee laajassa skaalassa vähän kaikkea. Jos ei muuta, lukeminen kasvattaa sanoastoa ja laajentaa näkemyksiä. Kirjoittaminen on sitä, että katsotaan, miten muut sen ovat ratkaisseet, ja yritetään tehdä itse vähän paremmin :)

      Itselläni innostus kirjoittamiseen lähti yhdeltä osalta siitä, etten ollut tyytyväinen siihen, miten kirjat päättyivät. Lahjaton ei lukemalla hyväksi muutu, korkeintaan keskinkertaiseksi, mutta hei, lukeminen on kivaa :)

    • elisant

      "Höh", kirjoittanut "Mölli" (15.12.2005 klo 11.02)

      Pidetään keskustelu asialinjalla.

      • Mölli

        Vänkään vain että mielestäni kun kirjallisuudesta mukamas keskustellaan, voitaisiin kiinnittää huomiota myös ihan karkeisiin kirjoitusvirheisiin. Gallub.


    • lukeva

      Lukeminen kannattaa aina, toisin kuin syöminen.

      Huonoja kirjoja sattuu käsiin tiheämmin kuin hyviä, josta johtuen kahlaan molempia. Oppia voi ottaa kaikesta lukemastaan, ei vain kirjoista.

    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      834
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      787
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      258
      717
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      698
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      669
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      653
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      633
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      633
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      626
    Aihe