13-vuotiaalla kissallani todettiin virtsakiviä ja virtsatulehdus. Hoidoksi antibioottikuuri, kipulääkitys ja lääkeruokavalio. Meni neljä päivää ja kissa oli apaattinen eikä syönyt mitään. Joi kyllä vähän vettä. Vietiin lääkäriin tiputukseen ja todettiin uusissa tutkimuksissa että sydän ei ole enää entisensä. Munuaiset olivat täysin kunnossa. Sai sydänlääkkeen ja pääsi kotiin. Nyt ei ilmeisesti ole edelleenkään syönyt mitään. Pissaaminen sujuu hyvin mutta ei peitä jätöksiään eikä nuole turkkiaan. Onko vastaavia kokemuksia, voiko tilanne muuttua vielä parempaan suuntaan? Olen todella surullinen kissani vuoksi.
Kissa ei syö
3
440
Vastaukset
- Sae
kokoisia virtsakivet olivat? Ja minkä laatuisia (struviitti, oksalaatti..)?
Jospa ruoka ei tehoa ja kivet vaivaavat yhä.- Hulina
...minkä tyyppisiä virtsakivet olivat. Kissa ei siis suostu syömään tätä lääkeruokaa. Pari kertaa olen antanut tonnikalaa johon toisena kertana sekoitin lääkeruokaa. Pelkkä tonnikala meni makeisiin suihin. Ongelmana on siis sekin että en saisi antaa kissalleni niin suolaista ruokaa. Soitan joka tapauksessa lääkärille maanantaina. Ehkäpä siellä olisi tarjota jotain toista merkkiä (nyt Royal canin).
- Hulina
Hulina kirjoitti:
...minkä tyyppisiä virtsakivet olivat. Kissa ei siis suostu syömään tätä lääkeruokaa. Pari kertaa olen antanut tonnikalaa johon toisena kertana sekoitin lääkeruokaa. Pelkkä tonnikala meni makeisiin suihin. Ongelmana on siis sekin että en saisi antaa kissalleni niin suolaista ruokaa. Soitan joka tapauksessa lääkärille maanantaina. Ehkäpä siellä olisi tarjota jotain toista merkkiä (nyt Royal canin).
Kissani sai lääkärin luvalla syödä sitä rakastamaansa tonnikalaa jotta ruokahalu saataisiin heräämään uudelleen. Ja niinhän siinä kävi että kissa alkoi kaikinpuolin toipumaan, nyt syödään kissan tonnikalaa ja murojakin käytiin tänään rouskuttamassa. Olen tosi onnellinen kissani parantumisesta ja joulumielikin on tosi korkealla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1067522
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1065286Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253481Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352554Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961521Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3521520Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?591347