silmäherpes

herpeskroonikko

Olen kuullut että herpes voi tarttua silmiinkin. Onko se vaarallista ja paraneekomhoidettaessa?

Millaiset ovat silmäherpeksen oireet? Mistä tietää herpesinfektion aikan onko herpes mahdollisesti silmissä ja milloin mentävä lääkäriin?

2

10756

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epäilty on

      Moi,

      Vaarallinen on, jos ei hoideta, mutta hoitamalla saadaan pois.

      Mulla epäiltiin viime keväänä sitä, mutta loppujen lopuks silmässä oli vain eroosio sarveiskalvolla. Oireita pahensi silmien kuivuus. Varsinaisia herpeksen oireita en osaa sanoa, koska siitä ei mulla ollut kyse, mutta omia oireita, joiden perusteella lääkäri laittoi silmäpolille oli silmien kaiverrus (johtui tosin varmaan lähinnä tuosta eroosiosta), silmien punaisuus, jatkuva veden vuotaminen silmistä (joka tosin johtui varmaaan enemmän silmien kuivuudesta). Herpestä varten joudutaan ottamaan laboratorionäyte.

    • silmälääkäri

      Herpesvirus voi aiheuttaa sarveiskalvon epiteelin defektejä, jotka lääkäri havaitsee värjäämällä ne - tyypillistä on ns. "oksakuvio", jonka parhaiten havaitsee silmälääkärin mikroskooppitutkimuksessa. Herpesvirus voi kyllä aiheuttaa muunkinlaisen defektin, joka ei aina ole tyypillisen näköinen, jolloin diagnoosin teko saattaa viivästyä, ellei herpestä huomata epäillä.
      Herpesvirus voi aiheuttaa myös sarveiskalvon syvempien osien tulehdusta ja huonontaa pysyvästi näköä aiheuttamalla arpisamentumia ja jopa sarveiskalvon siirto voi tuolloin olla tarpeen.

      Oireita voi olla kipu (mutta saattaa myös olla kivuton), näön huonontuminen, silmän punoitus eli oireita, joita myös muissa silmätaudeissa voi esiintyä eli lääkärin tehtäväksi jää selvittää, mistä oireet johtuvat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30728
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4141
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2714
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1879
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1654
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1584
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1561
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1488
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1238
    Aihe