Sanottavaa Lahdesta

Sanokaa nyt ihmeessä että mitä hyvää-tai kehuttavaa olisi Lahdesta. Olen Lahtelainen enkä silti keksi yhtään asiaa. Tuntuu vaan että meillä ei ole muutakuin ne kaikki paskajutut mitä täällä tapahtuu kokoajan ja mistä puhutaan muissakin kaupungeissa.
Häh, no yksi tuli mieleen,,, on se vaan hyvä että hyppyrimäissä palaa valot ympäri yön ja kävelyteiltä voidaan silloin sammuttaa ainakin joka toinen ellei kaikki valot, hyppyrihän valaisee koko kaupungin helv.. hyvin. Saa taas kaikki pervot ja muut hullut heilua rauhassa pimeässä.
193042
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Minä muutan täältä pois heti kun saan muualta töitä!

Äänestä
  • On se kyllä minunkin mielessä käynyt että heti pois jos paikka muualta löytyy,, et sen verran idiootti paikka tää on..

    Äänestä

  • Näin ajattelin minäkin lähtiessäni Turkuun opiskelemaan. Nyt yli 6 v. poissa ja ihan mielelläni tulisin takaisin, jos elämäntilanne olisi sellainen. Poissa ollessa huomaa, että Bay-City on ihan hyvä kaupunki siinä missä muutkin. :-)

    Äänestä

Löytyy nättejä asuinalueita, mukavia ja kauniita maisemia hengenravinnoksi. Hyppyrimäet ovat kovasti uljaat ja toivottavat tervetulleeksi kotiin. Mukavan pieni keskusta.

Kaupungin huono puoli on negatiiviset ihmiset.

Äänestä

lahdesta p.kaa kirjoittavat nimimerkit ei taida muualla koskaan olleetkaan kuin lahdessa. 12v hesassa asuneena ja 2v euroopassa olleena uskallan näin väittää,sillä kaikki iso EI ole niin ihanaa kuten jotkut väittävät.

Äänestä
  • Sanokaas te muuttajat sitten ne hyvät puolet siitä kaupungista, mihin meinaatte muuttaa (mainitkaa kaupunki myös)? Samat ongelmat ne on jokaisessa suomalaisessa kaupungissa, paitsi muualta ei ehkä löydy näin negatiivisia ihmisiä, jotka ovat koko ajan haukkumassa kotikaupunkiaan eivätkä onnistu näkemään siinä mitään hyvää.

    Lahdessa on sopivan kokoinen keskusta, kivoja asunalueita keskustankin lähettyvillä, vettä ja rantoja, ulkoilumahdollisuuksia ja palveluitakin löytyy. Ei ne kaikki palvelut muuallakaan ole heti nurkan takana ja jonottamatta käytettävissä.

    Äänestä

Olen syntyperäinen lahtelainen ja kasvanut ja asunut enimmäkseen keskustassa. Nuorempana kiersin vuosia maailmaa työssäni ja aina palasin Lahteen kotiin. Olen asunut myös muualla Suomessa, joten vertailukohtia on enemmän kuin turistimatkoilla kokemuksia kaupungeista kertyy.

Lahden kaupungin jatkuva haukkuminen jopa valtakunnallisestikin alkaa vähitellen nyppimään vaikka olenkin hitaanpuoleinen Päijät-Hämäläinen. Kyllä asioita saa arvostella, mutta vakuuttavampaa olisi tehdä se omalla nimellään ja perustella sanomisensa. Tällä palstalla ei nimimerkiksi saa omaa nimeään, mutta englanniksi taivutettuna sekin onnistuu ;-)

Lahti on sijainniltaan ehdottoman loistavassa paikassa Suomen kartalla. Hyvät yhteydet joka suuntaan. Lähellä on luontoa, jopa kaupungin keskustaa jakaa harjut ja vesistöäkin.

Asuinalueet ovat sopivan kokoisia, ei ylisuuria, kaikki peruspalvelut asukkaiden käytössä ja paljon enemmänkin.

Kaupungin hallintoa ja päättäjiä toki voi ja pitääkin arvostella, mutta reilusti perustellen ja rakentavia vaihtoehtoja esittäen. Hiukan ajatellen voisi muistaa myös, että valtiovaltamme asettaa jatkuvasti kunnille lisää velvoitteita hoidettaviksi mutta ei lisää raha-apua välttämättä ollenkaan. Mistäs siinä päättäjätkään rahaksi repeävät? Kaikki maksaa ja on tehtävä valintoja ja laitettava asioita tärkeysjärjestykseen.

Päätöksenteosta ja erityisesti päättämättömyydestä voidaan olla montaa mieltä. Tätäkin voi helpottaa ainakin muutamat "ammattivalittaja"-porukat, jotka hidastavat ja suoranaisesti ovat kaataneetkin työllistäviä hankkeita ym kaupungin kehittämistä. Valitusoikeus on näköjään liian laaja, vaikka se demokratiaan kuuluukin. Asukkailla on oikeuksia, mutta myös velvollisuuksia.

Kaupungin mainetta ei paranna ainakaan yleisten paikkojen rikkominen, kalliiden isojen seinien sotkeminen, räyhääminen ja nipottaminen pikkuasioista.

Edellämainittu lyhyesti ilmaistuna. Lopuksi totean etten ole itsekään tyytyväinen Lahden nykytilaan, mutta yleisesti tilanne Suomessa ei ole kummempi paljon muuallakaan, monella kunnalla paljon huonompikin.

--
Nimimerkkini profiilista löytyy linkki kotisivulleni, josta löytyy tarkempia henkilötietoja jatkuvasti kaikkiin kirjoituksiini. Sen lisäksi laitan tällä kertaa alle oman aidon ja alkuperäisen nimeni:

Markku Metsä

Äänestä

Olen asunut jo useamman vuoden muualla kuin Lahdessa ja täytyy sanoa, että Lahdessa on ainakin kauniimpaa kuin monessa muussa suomalalaisessa kaupungissa.

Itse asun tätä nykyä Treella, jonka kaupunkikuva on karu ja piippujen hallinnoima, ja aina silloin tällöin tulee ikävä Lahteen maisemia katselemaan.

Lahdessa on rationaalisesti hahmottunut keskusta-alue, paljon hyviä iltameno-paikkoja, hyvät peruspalvelut ja mukavan ibhimilliset etäisyydet joka puolelle.

Lähde vaikka muutamaksi vuodeksi muualle töihin, niin huomaat mitä menetit.....

Äänestä

haukkua tai kuulla haukkumista kaupungista mihin on juuri muuttanut.Minusta tämä on juuri sopivan kokoinen kaupunki ja palvelut lähellä. Lahti on oikein nätti kaupunki!

Äänestä

Lahdessa on loistavat,vaihtelevat ulkoilu maastot lähes kaupungin keskustassa,vastaavia saa etsiä muualta,urheilukeskuksen vieressä hyvä siisti uimahalli porealtaineen,terapia-altaineen,kaupungissa useita laadukkaita tavarataloja esim,Sokos toisin esim L:rannassa täältä ei löydy kuin Anttila niminen halpahalli.Onhan siellä kuuluisa Sibeliustalo,ja kesällä kaunis kaupunki,menehän vaikka Mukkulan kartanon tienoille Vesijärven rantaan mistä löydät hienompaa viheriötä,paikkaa auringon ottoon.Asuin Lahdessa lähes 20vuotta viihtyen erinomaisesti,mukava keskikokoinen kaupunki missä on suurkaupungin palvelut.

Äänestä

Lahti on sopivan kokoinen; kaikki on lähellä, joten et joudu matkustamaan 30 min. päästäksesi keskustan palvelujen äärelle.

Lahti on myös kaunis kaupunki. Löytyy järvimaisemaa kuin myös kauniita harjuja ja metsiä.

Ainoa vika mistä Lahtea voi syyttää on työpaikkojen puute. :(

(Niin ja kyllä niitä katuvaloja sammutellaan varmaan joka toisessa suomalaisessa kaupungissa rahanpuutteen vuoksi)

Äänestä

Lahden huonoin puoli on rumuus. Keskustassa on paras katsoa maahan, ellei halua kuolla järkytykseen nähdessään rakennukset. Aivan hirveää!

Toinen huono puoli ovat nurkkakuntaiset, epäluuloiset ja sulkeutuneet ihmiset, joita lahtelaisiksi kutsutaan. Täytyy myös mainita tyypilliset lahtelaiset uhoajat, joiden on aivan pakko pönkittää surkeaa itsetuntoaan aukomalla päätänsä.

Äänestä
  • Lahti on samanlainen tympeä lähiö kuin muutkin stadin ratavarsien ja moottoriteiden lähiöt. Sen verran kauempana, että on oma Siwa ja sossu laitettu.

    Äänestä

  • Ei tuo 60-70 -lukujen arkkitehtuuri tietenkään mieltä ylennä, mutta tämmöisiä suurin osa suomalaisista kaupungeista nyt vaan on. Anttila, Sokos, tori ja niitä taloja. Ei mitenkään poikkeavaa arkkitehtuuria... ei lahtelaisten sitä tarvi hävetä.

    Myöskään nyt reilut 6 v muualla asuneena en ole huomioinut, että muiden kaupunkien ihmiset olisivat sen ihmeellisempiä.

    Ihan turha Lahtelaisten on potea huonoa itsetuntoa. :-) Kaupungissa on paljon hyvää, eikä se ole mitenkään muita kaupunkeja huonompi.

    Äänestä

Ota etäisyyttä, niin huomaat hyvät puolet.
Itse asun nyt seitsemättä vuotta Turussa, ja vaikka lähtiessäni en Lahtea ihmeemmin arvostanut, niin poissa ollessa on huomannut paljon hyviä asioita.

-pääkirjastossa on loistavat valikoimat verrattuna Turkuun
-Turkua paremmat pyörätieverkostot
-kaunis pikkuveskun puisto ja viihtyisä sataman alue
-veneily-yhteydet vesijärvelle ja päijänteelle
-hyvät ulkoilumahdollisuudet, hiihto ym. reittejä vaikka millä mitalla
-Sibeliustalon tarjonta, muutenkin kulttuuria ihan hyvin sitä kaipaavalle
-kauppoja, palveluita ja harrastustoimintaa mukavasti
-hyvä sijainti Suomen kartalla

Ihan mielelläni muuttaisin takaisinkin, jos elämäntilanne sallisi. :-)

Äänestä

Halusin aikoinaan lähteä Lahdesta mutta asuttuani monta vuotta Pohjois-Karjalan pienessä kaupungissa kaipaan takaisin kotikaupunkiin. Lahti on jees.

Äänestä

Lahdessa on ainaki mukavan väljä kaavotus et viheralueita ja metikkökaistaleita on kivasti piristämäs maisemia ettei ahista juntimpaaka muuttaa tänne. Ja toinen on mäkisyys mikä on hienoa. Urheilumahollisuuksiaki löytyy näi uhreiluhullusta kaupungist paljo. Ja keskustaki on sopivan pikkanen ni ei oudompika eksy. Kävisit välillä ulkona kattelemas tät paikkaa etkä vaa siin penkilläs miettis et mitä hyvää/huonoa täält löytyy? Mut parhainta jatkoa ja tutustumista

Äänestä

mulle tärkeitä täällä lahdessa. Oon asunu ympäri maailmaa isoissa ja pienemissä kaupungeissa Pariisista New Yorkkiin ja onhan ne hienoja paikkoja. Niissä on paljon nähtävää ja tekemistä, mutta silti päivän päätteeksi on jokainen paikka tyhjä, jos siellä ei ole HYVIÄ ystäviä ja perhettä. Millään muulla ei juuri olekaan merkitystä.

Äänestä

Lahti on koti, olen aina asunut täällä. Miksi inhoaisin kotiani, täällä on ystävät, perhe, tutut paikat ym. En varmastikaan loppuelämääni tule täällä asumaan, mutta aina tää tulee olemaan se tuttu ja turvallinen paikka, jonne voi palata takaisin. Eihän täällä asiat täydellisesti ole, esim. bussi on kallis, ei ole kovin paljon menomestoissa valinnanvaraa ym. mutta mikä paikka se nyt täydellinen olisi? On rumia "betonislummeja" mutta myös kaunista seutua. Ärsyttää ihmisten perusnegatiivisuus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kyselijä kirjoitti:

Sanokaa nyt ihmeessä että mitä hyvää-tai kehuttavaa olisi Lahdesta. Olen Lahtelainen enkä silti keksi yhtään asiaa. Tuntuu vaan että meillä ei ole muutakuin ne kaikki paskajutut mitä täällä tapahtuu kokoajan ja mistä puhutaan muissakin kaupungeissa.
Häh, no yksi tuli mieleen,,, on se vaan hyvä että hyppyrimäissä palaa valot ympäri yön ja kävelyteiltä voidaan silloin sammuttaa ainakin joka toinen ellei kaikki valot, hyppyrihän valaisee koko kaupungin helv.. hyvin. Saa taas kaikki pervot ja muut hullut heilua rauhassa pimeässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu