miten mahtaa olla kun jo nyt uusimmat paritonniset koneet sulkevät suurinpiirtein tulta ilmastointi propelleistaan mitenkähän jäähdytys mahdetaan tehdä kun konetehot vielä vähän nousevat,mietinpähän vaan.
Jäähdytys
syväjäädytetty
5189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Varmaankin niihin laitetaan vesijäähdytteinen syyläri kuten autoissakin on. -;)
Eikös vaan. -:)
mut sehän maksaa paljon ja muutenkin hankalaa ja silloinhan vanhat boksit olis hyödyttömii päivittää
Kyllä ilmajäähdytyksellä saadaan lämpöä siirtymään melkoisia määriä, kun asiaan paneudutaan. Melu siinä tietenkin on yksi ongelma, mutta keinonsa senkin vähentämiseen on. Nou hätä.
Joo saadaan ilmalla lämpö siirtymää mut joko ropelli kasvaa niin isoks et se koko kone suurin piirtein lähtee lentoon tai sit se huone mis kone on ni tulee saunaks,ainaski kesäl :)
tekniikka kehittyy ja sitä mukaan voidaan laskea laitteiden käyttöjännitteitä ja näin ollen loisteho saadaan käyttöön ja lämpöenergian (eli turhan) energian taso saadaan minimiin..mutta vielä tarvitaaan melkeen helikopteria jäähdyttämään 2Ghz prossua=)