kustannuksia, puku ja paikka

oulusta?

päädyttiin juuri mieheni kanssa, että mennään maaliskuussa naimisiin.
mitään ei ole mietittynä, ja rahaa ei paljon, vieraita noin 50
itse teen kakut, äiti ruuat
kirkkoon ei mennä,eli pitäis löytää ihana nätti juhlapaikka jossa myös vihkiminen ja siunaus voidaan suorittaa. johon voi ottaa omat tarjoilut..
on omat liinat, itsetehdyt kukka-asetelmat (ajattelin kuusenoksia ja ruusuja?)kynttilöitä.. tunnelmaa ja ehkä vähän jäistä/talvista teemaa..
eli mistä aloittas, ensin paikka sitten puku? sitten kaikki muu kun värit on selvillä...
musiikit cd:ltä.. oma auto, hotelli yö? mitä arvioisitte kustannuksiksi..
vinkkejä myös kiitos ohjelmaan
jos jollakin löytyy hääpuku,ehkä jotain merenneito mallista,(viitta), kullanvärinen tiara, 38kengät.. 172cm, 38/40
kiire taitaa tulla.. :) ihanaa

2

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ent. eelia-76

      Meillä oli häät samaan tapaan, arvioisin että rahaa meni n. 3500€, tässä joitain hintoja jotka muistan vielä (häät oli kuukausi sitten ja sattuneesta syystä ei hintaa halua muistaa sen kauempaa kuin on pakko;)

      - Puvut 35€
      - Kengät 168€
      - Alusvaatteet 60€
      - Kampaajat 120€
      - Kukat 80€
      - Maljakot ym. koristeet 40€
      - Sormukset 800€
      - Juomat 1400€
      - Ruoat 500€
      - Liinat 70€

      Astiat ja paikan saimme ilmaiseksi, ystäväni läppäri oli mediakeskuksena ja juhlapaikasta löytyi siihen yhdistettävä av- laitteisto, tarjoilijoita ei ollut eikä myöskään ulkokoristeita sillä oli marraskuu. Meikin teki ystäväni joka on alan yrittäjä ja ihan huippu hommassaan ja hääyö oltiin kotona. Siinäpä ne hyvinkin pitkälti. Hui, olipa kallista. En ollut ennen laskenutkaan. No, kerranpa se kirpaisee, ja HYVÄT HÄÄT OLI!!!

    • ent. eelia-76

      Ai niin, vieraita meillä oli 30 - pappi; hän ei ehtinyt jäädä bileisiin. Vihkiminen oli paikan päällä, emme siis menneet naimisiin kirkossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe