sukat

l.brandy

...eli ihan totta, lenkit alkaa jo piteneen ja tulee rakkoja kantapohjiin. Muutamalle pidemmälle lenkille yli 2,5h, talvessa pistän compeedit kantapohjiin, mutta millaisia sukkia muut käyttävät, onko jotain kosteutta siirtäviä, kuten alusasutkin, itsellä vähän se ongelma että täytyy olla paksut tai kahdet päällekkäin, monot n. 1/3 numeroa liaan isot, mutta muuten hyvät.

7

2309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asd

      ei kaksi sukkia missään tapauksessa, jos minulta kysytään.

      osta joko
      x-socks:n hiihtosukat, maksavat noin 25€
      tai sitten
      bridgedale:n hiihtosukat, maksavat noin 20€
      hinnat ovat ulkomuistista heitettyjä.

      itse suosittelen x-socks:ja ennemmin, mutta bridgedale:nit ovat myös paremmat kuin normaalit sukat.

      miksi monohoin, aluskerrastoon, takkiin, housuihin ja kaikkeen muuhunkin panostetaan, mutta sukkiin ei. tosin eihän se niin iso homma ole jos jalkojen kanssa ongelmia tai hiihdä todella paljoa tahi kilpaa

      ihmettelen suuresti että miksi pitää olla kahdet tai paksut sukat ? tuo 1/3 numeroa ei pitäisi vielä vaikuttaa niin paljoa.

    • hawk

      on kanssa kantapäät auki 15 km lenkin jälkeen näin syksystä.Käytän normaaleja urheilusukkia.Olen teipannut jo pari vuotta kantapääni leveellä urheiluteipillä ja se on auttanut.Pertsan monossa on joku sauma just sillä kohtaa.

      • asd

        monoa vaihtoon ja nopeasti. kuinka pitkään ajattelit että jalkasi kestävät ? missä kunnossa en ovat jos teippailet niitä 10 vuotta ?
        yksi vaihtoehto on koettaa muokata monoa: hiustenkuivaajalla mono todella lämpimäksi sisältä, sukka jalkaan, mono jalkaan, nauhat kiinni ja seisot monon päällä sen 10-15min että mono jäähtyy, toista tarvittaessa. tällä tavoin saa yleensä muotoiltua monoa hieman, joka voi auttaa ratkaisevasti.

        tosin ovatko monot tarpeeksi tiukasti kiinni ettei kantapää pääse liikkumaan liikaa ? luikkari monossa nauhojen löysällä oleminen ei niin haittaa, mutta perinteisessä sen huomaa heti, yksi sen merkeistä on kantapään hiertymät.


      • Jape

        Mielestäni kahdet sukat ovat oikein hyvä vaihtoehto. Alussukka eli lainerit, jotka siirtävät hikeä ulompiin kerroksiin, kuten tekniset alusasut. Alussukan päälle sitten sukka lämmöntarpeen mukaan. Ajatuksena on, että liikekitka muodostuu kahden sukan välille eikä ihon ja sukan välille.Lainereita löytyy esimerkiksi bridgendalelta. Monet käyttävät kaksisukkajärjestelmää vaelluskenkien kanssa pitkillä vaelluksilla, niin miksei se sama toimisi myös hiihdossa mikäli monot eivät ole täysin sopivat.


      • hawk
        asd kirjoitti:

        monoa vaihtoon ja nopeasti. kuinka pitkään ajattelit että jalkasi kestävät ? missä kunnossa en ovat jos teippailet niitä 10 vuotta ?
        yksi vaihtoehto on koettaa muokata monoa: hiustenkuivaajalla mono todella lämpimäksi sisältä, sukka jalkaan, mono jalkaan, nauhat kiinni ja seisot monon päällä sen 10-15min että mono jäähtyy, toista tarvittaessa. tällä tavoin saa yleensä muotoiltua monoa hieman, joka voi auttaa ratkaisevasti.

        tosin ovatko monot tarpeeksi tiukasti kiinni ettei kantapää pääse liikkumaan liikaa ? luikkari monossa nauhojen löysällä oleminen ei niin haittaa, mutta perinteisessä sen huomaa heti, yksi sen merkeistä on kantapään hiertymät.

        se pitäis mutta iski nuukuus.Olen kokeillut nauhoja tiukennella mutta ei vaikutusta.Minulla on sama homma usein uusissa futiskengissä.Täytyypä yrittää muotoilua.


    • l.brandy

      kaikille vastanneille, pitää kokeilla noita x-sockseja ja monojen muotoilua jollei se auta, viime talvena vaivasi vasta n. 2,5 h lenkin jälkeen, mutta nyt jo tunnin jälkeen, ja pelkäänpä että ainakin 7 h pitäisi kestää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4542
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2543
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      175
      1725
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      260
      1592
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1460
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1347
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1277
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1269
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1242
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      996
    Aihe