sukat

l.brandy

...eli ihan totta, lenkit alkaa jo piteneen ja tulee rakkoja kantapohjiin. Muutamalle pidemmälle lenkille yli 2,5h, talvessa pistän compeedit kantapohjiin, mutta millaisia sukkia muut käyttävät, onko jotain kosteutta siirtäviä, kuten alusasutkin, itsellä vähän se ongelma että täytyy olla paksut tai kahdet päällekkäin, monot n. 1/3 numeroa liaan isot, mutta muuten hyvät.

7

2367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asd

      ei kaksi sukkia missään tapauksessa, jos minulta kysytään.

      osta joko
      x-socks:n hiihtosukat, maksavat noin 25€
      tai sitten
      bridgedale:n hiihtosukat, maksavat noin 20€
      hinnat ovat ulkomuistista heitettyjä.

      itse suosittelen x-socks:ja ennemmin, mutta bridgedale:nit ovat myös paremmat kuin normaalit sukat.

      miksi monohoin, aluskerrastoon, takkiin, housuihin ja kaikkeen muuhunkin panostetaan, mutta sukkiin ei. tosin eihän se niin iso homma ole jos jalkojen kanssa ongelmia tai hiihdä todella paljoa tahi kilpaa

      ihmettelen suuresti että miksi pitää olla kahdet tai paksut sukat ? tuo 1/3 numeroa ei pitäisi vielä vaikuttaa niin paljoa.

    • hawk

      on kanssa kantapäät auki 15 km lenkin jälkeen näin syksystä.Käytän normaaleja urheilusukkia.Olen teipannut jo pari vuotta kantapääni leveellä urheiluteipillä ja se on auttanut.Pertsan monossa on joku sauma just sillä kohtaa.

      • asd

        monoa vaihtoon ja nopeasti. kuinka pitkään ajattelit että jalkasi kestävät ? missä kunnossa en ovat jos teippailet niitä 10 vuotta ?
        yksi vaihtoehto on koettaa muokata monoa: hiustenkuivaajalla mono todella lämpimäksi sisältä, sukka jalkaan, mono jalkaan, nauhat kiinni ja seisot monon päällä sen 10-15min että mono jäähtyy, toista tarvittaessa. tällä tavoin saa yleensä muotoiltua monoa hieman, joka voi auttaa ratkaisevasti.

        tosin ovatko monot tarpeeksi tiukasti kiinni ettei kantapää pääse liikkumaan liikaa ? luikkari monossa nauhojen löysällä oleminen ei niin haittaa, mutta perinteisessä sen huomaa heti, yksi sen merkeistä on kantapään hiertymät.


      • Jape

        Mielestäni kahdet sukat ovat oikein hyvä vaihtoehto. Alussukka eli lainerit, jotka siirtävät hikeä ulompiin kerroksiin, kuten tekniset alusasut. Alussukan päälle sitten sukka lämmöntarpeen mukaan. Ajatuksena on, että liikekitka muodostuu kahden sukan välille eikä ihon ja sukan välille.Lainereita löytyy esimerkiksi bridgendalelta. Monet käyttävät kaksisukkajärjestelmää vaelluskenkien kanssa pitkillä vaelluksilla, niin miksei se sama toimisi myös hiihdossa mikäli monot eivät ole täysin sopivat.


      • hawk
        asd kirjoitti:

        monoa vaihtoon ja nopeasti. kuinka pitkään ajattelit että jalkasi kestävät ? missä kunnossa en ovat jos teippailet niitä 10 vuotta ?
        yksi vaihtoehto on koettaa muokata monoa: hiustenkuivaajalla mono todella lämpimäksi sisältä, sukka jalkaan, mono jalkaan, nauhat kiinni ja seisot monon päällä sen 10-15min että mono jäähtyy, toista tarvittaessa. tällä tavoin saa yleensä muotoiltua monoa hieman, joka voi auttaa ratkaisevasti.

        tosin ovatko monot tarpeeksi tiukasti kiinni ettei kantapää pääse liikkumaan liikaa ? luikkari monossa nauhojen löysällä oleminen ei niin haittaa, mutta perinteisessä sen huomaa heti, yksi sen merkeistä on kantapään hiertymät.

        se pitäis mutta iski nuukuus.Olen kokeillut nauhoja tiukennella mutta ei vaikutusta.Minulla on sama homma usein uusissa futiskengissä.Täytyypä yrittää muotoilua.


    • l.brandy

      kaikille vastanneille, pitää kokeilla noita x-sockseja ja monojen muotoilua jollei se auta, viime talvena vaivasi vasta n. 2,5 h lenkin jälkeen, mutta nyt jo tunnin jälkeen, ja pelkäänpä että ainakin 7 h pitäisi kestää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      189
      3459
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      10
      2810
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      113
      2634
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      61
      2468
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2381
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2105
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1850
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      3
      1819
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      34
      1667
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1531
    Aihe