Eläintarvikeliikkeet?

mitä mieltä ollaan eläintarvikeliikkeistä yleensäkin? Entäs nämä ketjut kuten musti ja mirri? miten tuntuu että mm valikoima on menossa jotenkin markettityyliseksi (ainakin se missä käyn), on tullut whiskassia ja pedigreetäkin hyllyyn? ovatko yksityiset eläinkaupat parempia näihin ketjuihin verrattuna?

minkälainen m&m on työpaikkana, löytyykö täältä myyjiä? harkinnassa oman liikkeen perustaminen tai johonkin alan firmaan töihin meno, alalta on jo aiempaakin kokemusta.
4318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mustista ja Mirristä juuri sellaista sapuskaa jota ei mistään marketeista saa, ja harvasta muustakin erikoisliikkeestä. Olemme olleet todella tyytyväisiä heidän palveluihinsa ja todella mukavia myyjiä. Yhtään vastenmieleistä ei ole vastaan tullut. Palvelu on ainakin Turussa ollut niin hyvää, että se mitä ei tiedetä siitä otetaan selvää ja vaikka kotiin soitetaan se kaivattu tieto. Ei siinä mitään pahaa ole jos halvemmat tutteet tulevat hyllyille, kun niitä erikoistuotteita kuitenkin on saatavilla. On sitten taas ostajan asia ostaako ehkä marketista halvemmalla kuin erikoisliikkeistä saman tavaran tai tuotteen.
Erikoisliikkeetkin ovat erilaisia, jossain on todella kattava kokoelma turkinhoito ja trimmaus tuotteita, jossain valtavasti koirien vaatetusta, kenellä hyvät talutui kokoelmat ja kenellä mitäkin. mutta ruoat ovat hyviä erikoisliikkeissä.
Henkilökunnalta vaaditaan paljon tietämystä ja taitoa. Vaikka olen ollut koko ikäni koirien kanssa ja tekemisissä olisin onneton ja suppea alainen tuotteiden myyjä.

Äänestä

minulla on siis alalla TYÖSKENTELEMISESTÄ aiempaa kokemusta.

Äänestä
  • ihan ikioman niin tottakai tiedät kilpailun olevan järjettömän kovaa, varsinkin jos paikkakunnalla on muita alan liikkeitä. Kannattaisi varmaan erikoistua ja löytää se oma teema mukaan.
    Onnea ja menestystä jos liikkeen aiot perustaa

    Äänestä

  • miksi m&m:ssä on eläinkokeilla testattuja tuotteita..eläinten asiaahan he ajavat.!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


utelias kirjoitti:

mitä mieltä ollaan eläintarvikeliikkeistä yleensäkin? Entäs nämä ketjut kuten musti ja mirri? miten tuntuu että mm valikoima on menossa jotenkin markettityyliseksi (ainakin se missä käyn), on tullut whiskassia ja pedigreetäkin hyllyyn? ovatko yksityiset eläinkaupat parempia näihin ketjuihin verrattuna?

minkälainen m&m on työpaikkana, löytyykö täältä myyjiä? harkinnassa oman liikkeen perustaminen tai johonkin alan firmaan töihin meno, alalta on jo aiempaakin kokemusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu