Olen vaihtamassa autoa ja harkinnassa on primeran farkku. 1,6 vai 1,8 koneella? Riittääkö 1,6? Miten talviominaisuudet, esim lukkojen toiminta, lämppäri, huurtuminen, uraherkkyys? Onko hinta - ominaisuudet kohdallaan?
Primera 2005?
Peksi
338812
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
On niin vaikeaa mennä ITSE koeajamaan kummallakin moottorilla. SINÄ olet ostamasa autoa ei MUUT täällä. Etkö itse osaa tehdä päätöksiä?
kiitos rakentavasta kommentista
Osta kaksilitrainen, mutta kurista se pienelle kulutukselle ottamalla yksi tulpan johto irti. Näin naapurit luulee että ajat isolohkolla ja kulutus on pienempi kuin ykskutosessa!
1,8 kone on ainakin sitkeä. Vääntöä riittää. Sopii varmaan 1,6:a paremmin, jos aikoo vetää esim. peräkärriä.
1,8 kone on porattu 1,6:n sen takia se kuluttaa öljyä niin vitusti. Muka 0,5 litraa tonnia kohit on normaalia tehtaalla alkaa olla ihme kanta asiaan.
Jeps, 1.8-litraisella koneella varustettu farkku 2005 on alla. Teho riittää ainakin minulle mainiosti, tosin ei se mikään urheiluauto sentään ole. Auto tuntuu piristyvän kilometrien myötä.
Kokemukset huurtumisesta melko vähäisiä, mutta ongelmia ei ole ollut. Lämppäri on fiksu, sillä se osaa aika hyvin säädellä puhaltimen nopeuden kohdalleen ihan automaattisesti - etenkin, jos se on laitettu huurteenpoistoasentoon.
Lukoista ei tietoa, uraherkkyyttä en ole havainnut.
Täytyy sanoa, että olen ollut todella tyytyväinen. Laatu on kohdallaan, ei nitise eikä natise ja pieniä hienoja yksityiskohtia löytyy vieläkin lisää, vaikka auto on ollut alla jo yli puoli vuotta. Ajotietokone radioineen ja ilmastointeineen on kerta kaikkiaan mainio, ja tuntuu, ettei ainakaan huonompaan enää viitsisi siirtyä.
Kattelin ostovaiheessa myös avensista ja accordia. Hyviä nekin varmaan ovat, mutta viitisen tonnia kalliimpia. En löytänyt ratkaisevaa eroa, paitsi mahtaako peräkontti olla niiden farkkumalleissa hieman isompi?
Ainakin 1.8-moottorilla varustettua voin kyllä suositella. Positiivinen yllätys oli kaupunkikulutus: Helsingin keskustan tuntumassakin kulutus jää selvästi alle kympin satasella, mikä on vähän tämän kokoluokan autolle.
Mun 1.8 ei kuluta lainkaan öljyä, kuten joku tuossa väitti.
ja en voi muutakuin mainita saman kuin edellinen kirjoittaja. Ja öljyä ei kyllä syö minunkaan ja tuttavalla sama peli vuotta vanhempi eikä ongelmia siinäkään eikä mitään öljyn syöntiä.
En haluaisi ajatella ihmisistä ikävää, mutta tuntuu, että joku haluaa mustamaalata merkkiä valehtelemalla öljynkulutuksesta.
Mulla on nyt neljäs nissani menossa (muitakin merkkejä on ollut, mm. volkkari, opel, honda), eikä mikään niistä ole syönyt öljyä.
Bluebird tosin alkoi syödä öljyä, kun mittarissa oli vähän yli 300 000 km. Venttiilinvarren tiivistekumien vaihdon jälkeen sekin ongelma korjaantui.
onhan se toki mahdollista, että joku nissan syö öljyä -kyllähän ne autotkin ovat yksilöitä!
joskaan omani P12 2.0 ei syö "lainkaan" öljyä vaihtojen välillä -kuten ei syönyt aiempi P11 1.6:kaan
yksi heikkous tuossa P12 näkyy olevan: etuovet eivät näytä kestävän... ;(
keväällä joku ryttäsi parkkipaikalla kuskin ovea 700 eskon edestä ja nyt kesällä vänkärin ovea 300 eurolla -eikä tässä vielä kaikki nyt aamulla kun tulin töihin, niin tuulilasi paukahti halki alareunastaan pyyhkijöiden kohdalta (onneksi ei vielä haittaa näkyvyyttä)
halkeamisen syynä lienee ikkunaan viime talvena lennähtänyt nasta/kivi, joka teki siihen pikkuisen kolon
öljyn kulutus on hölyn pölyä. Nissanin koneen yksi ihmeellisimpiä asioita on aina ollut tuo että ne ei öljyä syö. Toyota Avensiken koneet söi, mutta ne korjattiin takuisiin, varmaan joku tietämätön jopa sekottaa automerkit tai luulee että kaikki ns japsi autot olis samanlaisia tai sitten kirjoittelee juuri sen takia kun tuo öljyn syönti on Nissanin kohdalla vain sillon mahdollista kun koneella ajettu n.300tkm joka on silloin jo aivan luonnollista.
Siis toi öljynsyönti väite on täyttä puppua. Joku Opel mies on ilmeisesti kopsannut noi Opel-palstalta, muuttanut nimet Primeraksi ja laittanut tänne. Minulla on ollut sama 1.8-kone sekä aiemmassa Almerassa että nyt tässä -03 Primerassa. Öljyä ei mene pätkääkään. Ei pidä uskoa kaikkea skeidaa mitä täältä lukee.
Nissanin koneet ovat aina olleet luotettavuudeltaan ehdotonta huippua autoissa. Ei noissa koneissa ole öljyongelmia.
...että teillä ei syö öljyä, mytta minulla syö Primera 1.8 -03 öljyä noin litran/10000 km.
Jos sulla on noin uusi auto, olet varmaankin aikuinen, ja voit laittaa kovan kovaa vasten. Sano ettei tämä käy jne.
Terve kone ei syö öljyä.
Pisaraakaan ei ole tarvinnut lisätä öljyä nykyiseen 03 Primeraan kuten ei edelliseenkään 95 Primeraan.
Bluebirdiin piti joskus lisätä kun kone alkoi olla jo väljä horo.
Auto on ollut seurannassa 1000 kilometrin välein, mutta Nissanin huollon mukaan vasta jos kulutus on puoli litraa/1000 km aletaan tekemään jotakin. Siis 7,5 litran kulutus öljynvaihtovälillä on normaalia maahantuojan mukaan.
todistella mitään kun suurin osa on päättänyt että nissan ei syö öljyä. Tuttu juttu toi 1000km seuranta. Koneita on myös vaihdettu ilman tulosta, sama vika toistuu... Mut eihän nissan vie öljyä ja kulkee kuin juna. Oma on ainakin yhtä äänekäs kuin juna....
paikkaansa että maahantuoja olisi tuollaisen kommentin antanut öljynkulutukselle. Kannattaa olla hieman varovainen noissa kirjoituksissaan että ei sotke omiin ongelmiinsa koko maailmaa.
ovat kuitenkin tuollaiset luvut antaneet. Kauhea taakka harteilla kun on noita omia ongelmia. Apuaaaa...
...jos sinulla on parempaa tietoa. Minun saamani tiedot ovat Nissanin merkkihuollosta.
Sen jälkeen kun surullisen kuulisat cherryt pilasivat merkin maineen, on laadunvalvonta ollut tehtaalla todella hyvää.
Bluebird oli kyllä todella hieno peli. Pelkkää ajoa ja pakarin vaihto ja kerran jarrupalat. Lasissa yli 300 000 km ja vaihdossa sai vielä rahaakin! Näköjään liikenteessä vieläkin...
Niin, ei syönyt öljyä bluebird eikä nykyinen p12. Ikinä en vaihtaisi johonkin ooppeliin tai volkkariin.
20 vuotta kokemusta Nissaneista, eikä varmasti ole yksikään syönyt öljyä niin kuin jotkut täällä väittävät. Vähän sitä kuluu aina, mutta tuollaiset määrät, mitä täällä väittään, ovat paskapuhetta.
Sun provot, mp_9600, on forwardoitu Aro-yhtymälle. Jatkoa seuraa mikäli aihetta on.
...tokkopa mitään seuraa, melko lailla samaa kommenttia olen itsekin heiltä saanut, tosin mulle sanottiin että tuo 0,5/1000km on TEHTAAN ilmoittama raja, ei maahantuojan tai merkkiliikkeen, joten ota tosta sitten selvää...
Jos haluat maksaa ESPstä ylimääräistä niin siitä vaan. Mä koen vielä pärjääväni ilman sitä. Ero 1,6l ja 1,8 on todella pieni. Ehkä täydellä lastilla, mutta kun en tee pitkiä reissuja auto täynnä ihmisiä ja tavaraa, niin 1,6l riittää. se on paskapuhetta kun joku väittää että aina pitää kiihdyttää 6000rpmllä ja että jää 1,6 lla jalkoihin. Jos olisin hakemassa autoa 2,0l luokasta niin se ei olisi Nissan primera. Ostaisin vaikka lagunan tai avensiksen silloin. Laguna on hiljaisin auto luokassaan ja takapenkillä riittää tilaa. avensis ehkä luotettavampi. nissanin laatuvaikutelma pettää. Pellit eivät ole täysin sileitä. Micrassa ja almerassa ne on mutta katso autokaupassa miten takalasien kohdalla takaovien jälkeen pelti kupruilee. Listat ovat sinnepäin ja maalipinta on auringonvalossa katsottuna epätasainen. Siksi valitsin 1,6l jotten maksaisi liikaa.
Heh, täähän oli päivän huvittavin juttu =)
On se kumma, että persaukisia ykskuutos kuskeja vituttaa oma nuhapumppu niin paljon, että pitää jo mollata isomalla koneella ajavia ja vielä päälle päätteeksi valehdella autosta jolla itse ajelee =)
Ero 1.8:lla ja 1.6:lla on suuripiirtein sama kuin Almeran 1.5:llä ja 1.8:lla. 1.8 on hyvä kone, vääntää mukavasti, ei tarvitse huudattaa konetta, auto liikkuu sen minkä tarvitsee. 1.6 on naurettava kone noin isoon autoon. Olisit ennemmin ostanut vaikka Almeran jos kerran olet niin persaukinen ettei ole varaa ostaa kerralla kunnollista. Tai älä ainakaan täällä pahaa oloas pura, jos jäät autollas joka paikassa jalkoihin niin oma syy!
Taisit laittaa itse paremmaksi!
Mikäs nyt nappasi riepomaan, kun toinen kertoili omista mielipiteistään? Antaako se sinulle oikeuden haukkua toista tyhmäksi ja persaukiseksi?
Meillä on ainakin pihalla niin iso hiekkalaatikko, että siellä voi jokainen ajaa omalla autolla aivan rauhassa.
Keskustele asioita, äläkä mene heti henkilökohtaisuuksiin. Palstan nimi ei todellakaan ole "vittuile muille autoilijoille".
Minulla ainakin on hyvä olo Primeran ratissa, jee!
Joulupukkikin tulee kohta lahjoineen, joten olkaahan ystävällisiä toisille.
oikean auton,nissan (datsun)ei ole luteenkaan arvoinen.säälittävien tavisten surkea esitys ajaa uudella autolla.
VW? Ei kiitos. VW on audin kanssa vain kalliimpi skoda. Ai miten tiedän sen. Joo audi a4 ja golffin ex- omistajana tiedän sen Opel? Halvempi kuin vw ja huono maine. Lisäksi tahdon perille. Ranskis? Liian omaperäinen ja huono kestävyys. Toyota=ylihinnoiteltu. Mersu liian kallis mulle. Volvo myös. Jos tarvitsisin vain yhden auton ostaisin v70 d5 mutta nyt tarvitsen kaksi uutta autoa. En halua ajaa vanhalla rupuskalla ja vaimo joka kuskaa lapset tarvitsee isomman auton. Kaksi nissania kelpaa koska ne kestää ne 3 v ongelmitta ja ovat hyvän näköisiä ja halpoja.
Sinähän olet se sama kaveri, joka koettaa jatkaa penistään ajamalla saksasta tuodulla bemarilla, jossa suomi-pojalle oli mittaria käännetty 300 000 km taaksepäin.
Heh, sama kaverihan se. Tyhmähän täytyy olla jos noilla sakemannien loppuun polkemilla luuskilla ajelee. Noita on nyt Suomen maantiet täynnään. Autot on vanhanaikaisia, saastuttavat, kuluttavat, ei mitään nykyajan varusteita, ei kunnon turvavarusteita, ei mitään. Lippis päähän vaan ja korjaamon kautta maantielle!
Oletko sinä ihan pelle vai luuletko tosiaan että ketään fiksua kiinnostaa tuollaisen 20 vuotiaan
kakaran omakehut? laita nyt perkele se nimeskin alle jos noin kovaa vittuilet täällä ?
mikä estää?
minä en vittuile, minä vaan ihmettelen. Eihän se vitun autoilu ole mikään pakko kenellekään,
pääsee sitä vaikka fillarilla tai junalla. autoilu on kallista ja kallis auto tulee kalliiksi.
riittää kun pääsee eteenpäin.
Minulla rimera vuosi 05 olen ajanut 15000 vuosi en kertaakaan ole öljyä lisännyt vaihton välissä.Ei myökään mitään ongelmia ole ollut,muuta kuin soitin on jumissa levy sisällä.Kertooko joku kuinka sen saa auki?KIITOS VASTAUKSESTA ENNAKKOON???!!!