Osaisiko joku kertoa mikä olikaan se olutmerkki, joka on dommareiden suosiossa. Olikohan se joku president tai jotain sinne päin.
Rommi ja colahan siellä on toi toinen suosikki.
Saakohan tota olutmerkkiä Suomesta vai voisko joku Suomesta saatava korvata ton "aidon"?
Vastauksesta ikuisesti kiitollinen! :)
Olut merkki
6
2019
Vastaukset
- noora-dominicana
taal suositut paikalliset merkit on presidente ja bohemia.en tieda saako suomesta
- on hukassa
Alkon sivuilta löysin tämän: Bohemia Regent Prezident IV B. Onko joku eri merkki kuin tarkoittamasi?
"Tsekinmaalta näyttäis olevan kotoisin..."
Tässä linkki:
http://www.alko.fi/tuotteet
(en tiiä aukeaako löytämäni tästä suoraan)
Presidenteä ei löytynyt. Pitää varmaan käydä oikeen Alkossa tutkimassa. - Tarmo
on hukassa kirjoitti:
Alkon sivuilta löysin tämän: Bohemia Regent Prezident IV B. Onko joku eri merkki kuin tarkoittamasi?
"Tsekinmaalta näyttäis olevan kotoisin..."
Tässä linkki:
http://www.alko.fi/tuotteet
(en tiiä aukeaako löytämäni tästä suoraan)
Presidenteä ei löytynyt. Pitää varmaan käydä oikeen Alkossa tutkimassa.Se tunnetuin dominikaaniolut on nimeltään Presidente. Se ei ole mitään sukua mainitsemallesi tsekkioluelle. Olutta ei valitettavasti saa Suomesta. Presidente on maissipohjainen olut ja se tarjoillaan Dominikaanisessa Tasavallassa perinteisesti hyvin kylmänä. Tropiikin kuumuudessa pehmeä Presidente maistuu taivaalliselta huurteisesta lasista nautittuna.
- tulipa maisteltua
president se olutmerkki oli, en oo vielä löytänyt täältä
- Kekk0n3
*Presidente
Vaan muutama muun merkin olut on paremmin sopinut minun makuuni. Mutta niiden makuvivahteet vaihtelevat hiukan. Varmaan sen vuoksi, että ovat saattaneet jossain vaiheessa kuljetusta vaikka saada aurinkoa. Quisgueja, tai sinne päin on yksi, jota ei saa joka kylältä. Bohemia on edullinen ja ihan juotava laajalle levinnyt. Näitä on vielä pari muuta, mutta kun ei niitä ole täällä, niin nimet ovat unohtuneet - eiköhän tuossa tammikuussa ala palautua taas mieleen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.838032Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m896063Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,865552Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675476Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134720Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1222475Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys262158Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51339Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71324Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa431164