matokuuri

Millainen määrä Mirrixiä pennulle (n. 2 kk) joka painaa vain 200 - 300 g? Ohjeessa on että viivanväli per painokilo. No, jaanko sen painon suhteessa vai onko joku minimimäärä että tehoaa? Mitä matoja kissassa voi olla? Kyseessä on kissa, jota emo on ulkoruokkinut hiirillä / linnuilla... nyt tuli pienoinen elämän- (ja ruokavalion-) muutos!! Entäs sitten vielä: kerta-annosko sitä matokuuria vai viikon välein vai kuinka, jos nyt epäillään että matoja on...?
Kiitos...
2223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Oletko punninnut pennun jollain vaa´alla? 2 kk ikäisen pennun painon pitäisi olla enemmän kuin 200-300 g vaikka olisi emonkin ruokkima, johan syntymäpaino normaalisti on 80-120 g välillä ja 2 kk iässä viikkoja on n. 9 ja painonnousu normaalisti 80-100 g/viikko.

Punnitse siis uudelleen tarkalla vaa´alla ja sitten annostus pakkausohjeen mukaan.

Kissojen matoja ovat suolinkaiset, hakamadot ja heisimadot yleensä ja ulkokissoilla niitä löytyy varmasti. Madotusväli myöskin ohjeen mukaan - löytyy pakkauksesta, kerta-annoksia ei monilla lääkkeillä ole vaan ne vaativat uusinnan ja joillain lääkityskin tehdään esim. 3:na päivänä peräkkäin. Paras madotusväli taitaa pennuilla olla 2 viikkoa, mutta tsekkaa ohjeesta.

Äänestä

Matolääkettä annetaan myös pennuille painon mukaan, mutta oletko varma, että pentu tosiaan on noin kevyt? Yleensä 2 kk vanha kissanpentu painaa n. 800-900 g, enemmänkin. Mirrix ei tapa kaikkia matoja, mutta on hyvin hellävarainen lääke. Anna sitä nyt ja parin viikon kuluttua jotain laajakirjoisempaa ainetta, Flubenolia tai Axiluria. Parin viikon kuluttua toisesta madotuksesta on rokotuksen aika. Kaksi viikkoa rokotuksen jälkeen on kissa hyvä taas madottaa, ja neljän viikon kuluttua ensimmäisestä rokotteesta pennulle pitää antaa tehosterokotus. Jos pentu vaikuttaa edelleen matoiselta, sen voi madottaa vielä kertaalleen pari viikkoa tehosteen jälkeen. Sitten pitäisi riittää madotus normaaliin tapaan: sisäkissalle kerran tai kahdesti vuodessa, vapaasti ulkona liikkuvalle kissalle 3 kk välein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mjau kirjoitti:

Millainen määrä Mirrixiä pennulle (n. 2 kk) joka painaa vain 200 - 300 g? Ohjeessa on että viivanväli per painokilo. No, jaanko sen painon suhteessa vai onko joku minimimäärä että tehoaa? Mitä matoja kissassa voi olla? Kyseessä on kissa, jota emo on ulkoruokkinut hiirillä / linnuilla... nyt tuli pienoinen elämän- (ja ruokavalion-) muutos!! Entäs sitten vielä: kerta-annosko sitä matokuuria vai viikon välein vai kuinka, jos nyt epäillään että matoja on...?
Kiitos...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu