...mutta kysynpä kuitenkin: tarvitseeko Wlan Baana-laajakaistayhteyttä asentaessa ajaa koneeseen vielä modeemillekin joku juttu?
Nääs wlan-yhteys toimii koneen ja tukiaseman välillä, adsl-yhteys tulee modeemiin ja nettiasetukset koneessa oikein.
Vaan eipä palvelinta vaan löydy ja netti avaudu...
Nääs wlan-yhteys toimii koneen ja tukiaseman välillä, adsl-yhteys tulee modeemiin ja nettiasetukset koneessa oikein.
Vaan eipä palvelinta vaan löydy ja netti avaudu...
Vastaukset 5
Vanhimmat
kysymyksiä. Vastaukset voi kyllä joskus sitä olla.
Voipi olla verkkoyhteydessä vikaa tai sitä ei ole vielä edes kytketty. Otappa yhteyttä operaattoriin.
Pari juttua tuli mieleen.
Toimiiko yhteys, kun olet verkkojohdolla kiinni modeemissa?
Katso WLAN-purkin diagnostiikasta, saatko kaikki tarvittavat IP-osoitteet.
Asentaja kävi eilen tsekkaamassa että yhteys ok, ja ADSL-valo palaa modeemissakin eli vaikuttais olevan ok. IP-osoitteet on tsekattu ja nekin ok.
Ei toimi myöskään verkkojohdolla. Eniten mua epäilyttää sen modeemin toimivuus... Koska signaali wlan-boxiin on erinomainen ja seinästä taas näyttäisi tulevan yhteys. Mistä pystyn tarkistamaan kommunikoiko modeemi ja wlan-boxi keskenään???
Olen muuten irrottanut kaiki johdot ja pistänyt takaisin useampaan kertaan, buuttaillu konetta ja mikään ei auta.
Onko modeemissasi resetointi (Reset) painiketta? Löytyy yleensä takareunasta tai pohjasta, siitä painetaan kynän kärjellä, neulalla tms. n. 15 s. ajan. Odotetaan muutama minuutti ja kokeillaan uudestaan yhteyttä.
Kiitos, kokeillaanpa sitten sitä!