Takan

Olisin tiedustellut mikä puu on parasta takkapuuta, pelkkä koivu vai sekaklapi? Edellinen satsi mitä poltimme oli pelkkää koivua ja takanluukut ainakin nokeentu hetkessä. Kertokaa ken tiedätte!!!
2707
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mun mielestä koivu, koska se palaa kaikista parhaiten ja kuuminten. Voisko olla että oot pitäny vähä liian pientä valkiaa eli alaluukkua liian pienellä ja olis sen takia nokeentunu ku ei pala tarpeeksi lämpöisenä. en toki tiä mut vain arvailen.

Äänestä
  • Kolmen neljäsosavuoden kokeilulla voin sanoa samaa: koivu on ehdottomasti paras takkapuu. Ei räisky ja on lämpöarvoltaan paras.

    Jos takkaluukku savuttuu jatkuvasti/nopeasti, on syynä ainakin meillä aina ollut joku seuraavista:

    Tehoton veto uunissa
    Korjaus: alaluukku kunnolla auki, pelti vedetään kunnolla ulos, korvausilmaa lisää huoneeseen, tuhkat pois arinan alta useammin.

    Kylmä tai kostea/tuoreehko puu
    Korjaus: käytetään vain (vähintään) ylivuotista puuta, puut pidetään suojassa liiterissä (ei pellin alla tms.), puut tuodaan sisälle lämpimään tilaan vähintään kaksi vuorokautta ennen polttoa.

    Sytyttäminen oli huolimatonta
    Korjaus: käytetään sytyttämiseen kunnollisia, pieniä puupilkkeitä ja tuohta tai sanomalehteä (yksi aukeama riittää sytyttämiseen, ellei ole kova matalapaine tai hyvin kylmä piippu, silloin voi polttaa ensin yhden/kaksikin aukeamaa sanomalehteä aivan ensimmäiseksi ja vasta sitten sytyttää pikkupilkkeet).

    Puiden latominen oli huolimatonta:
    Korjaus: puut ladotaan huolellisesti ja ilmavasti, mutta tarpeeksi tiiviisti ja uuni tarpeeksi (täpö)täyteen.

    Näillä korjauksilla uunin luukku on pysynyt suht puhtaana. Ja uunien lämmitys on muutenkin ollut onnistunutta. Kuuma palaminenhan muuten puhdistaa luukun, jos syttymisvaiheessa vähän savua siihen olisi tullutkin.

    Onnea ja menestystä!
    Alli (alkaa olla jo oppinut tämän läksyn)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


polttopuut kirjoitti:

Olisin tiedustellut mikä puu on parasta takkapuuta, pelkkä koivu vai sekaklapi? Edellinen satsi mitä poltimme oli pelkkää koivua ja takanluukut ainakin nokeentu hetkessä. Kertokaa ken tiedätte!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu