Listatkaa 3 parasta JamesDean-leffa! Niin tutustun aiheeseen paremmin :D
Tseims Diin
EKA
81713
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
James Dean ehti tehdä vain 3 elokuvaa:
Eedenistä itään(1954)
Nuori kapinallinen(1955) ja
Jättiläinen(1956)
...Ja kaikki aivan loistavia elokuvia.
Oliko Nuori Kapinallinen se missä James lähtee Dean Martinin kanssa Hollywoodiin ja tapaavat myös sen blondin.
Onneks pistit vaan 3 koska ei se james montaa muuta tehnytkään.
http://www.imdb.com/name/nm0000015/
Eli 3 leffaa. Yks telkku pätkä ja loput 3 (uncredited)
Joten tässä sun 3 leffaas. :)
Giant (1956)
Rebel Without a Cause (1955)
East of Eden (1955)
Koskettavin kohta on elokuvasta - Edenistä itään - Missä isä ei huoli edes rahoja, jotka leijailee lattialle JD halatessa--> Ja kuten oikeassakin elämässä, se laiminlyöty lapsi on loppujenlopuksi se joka huolehtii niin vanhemmistaan.......
Jos James Dean olisi elänyt pitempään, ei hän olisi saanut legendan mainetta. Ajan mittaan hän olisi tehnyt paljon merkityksettömiä paskaelokuvia ja häntä olisi muistettu näyttelijänä, jolla on takana loistava tulevaisuus.
Tulee mieleen john Travolta. Hän olisi myös legenda, jos olisi sattunut kuolemaan Saturday Night Feverin ja Greasen jälkeen.
John Travoltan tekemillä paskaleffoilla on James Deanin saavuttaman kuolemattomuuden kanssa?
Yksikään ihminen ei voi eläessään olla legenda, kuolemattomuus syntyy ainoastaan kuoleman kautta.
Kaikki eivät sitä kuitenkaan saavuta. Elvis on ollut kuolemansa jälkeen suurempi kuin kukaan milloinkaan vaikka näytteli lukuisissa paskaleffoissa.
J.Travoltan kohdalla _saatat_ olla oikeassa. Sitä me ei ikinä saada tietää. Nyt on Johnnyboyn juna lähtenyt jo laiturilta.
Näin on ja niin olisi käynyt ennen pitkää James Deanillekin.
Saturday Night Feverin kohdalla puhuttiin uudesta James Deanista ja Greasessa "Ravoltti" oli myös kapinallistyyppi. Seuraavat elokuvat sitten olivatkin sitä itseään Blow Outia lukuunottamatta.
Greasekaan ei ole mikään ihmeellinen elokuva, mutta ratsasti Saturday Nightin ja Travoltan alkaneella maineella. Jos Travoltalle olisi käynyt "deanit", oilisi Grease klassikko.
Epäilen, ettei Nuori kapinallinenkaan olisi niin maineikas klassikko, jos James Dean ei olisi kuollut sopivasti ennen elokuvan ensi-iltaa.
Ja se kohta ei ole käsi kirjoituksessa mutta leffaan se pääsi..