Missä vika kun 6-syl. valtran(8050) venttiili(t) nakuttavat. Venttiilien säätöä en vielä ole kerinnyt teetättää, mutta näin uteliaisuudestani vain kyselen etukäteen mikä mättää??Voiko venttiilien nakutusta aiheuttaa jokin muukin vika, kuin väärät säädöt. koneessa tunteja on n. 4000. En ole muilta kuullut, että venttiilit olisivat nakuttaneet. Onko muuten kuinka hankalat säätää itse. Jos joku voisi vaikka antaa lyhyen selostuksen, kuinka se tehdään,niin olisin hyvin kiitollinen!!
Venttiilien säätö
Wallu
814838
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
työvälineet hylsysarja tai muu avainsarja venttiilikopan irrottamiseksi,ruuvimeisseli, rakotulkki ja ohjekirja. Ajan mittaan säädöt pakkaavat muuttumaan.
Ohjekirjasta katsot välykset, säädetäänkö kylmänä, vai lämpimänä vaiko kone käynnissä. Lisäksi tarvitset sytytysjärjästyksen. Avaimen jolla kierrät moottoria siten että sylinterin molemmat venttilit ovat samassa asennossa. Kiristysruuvi auki, rakotulkki väliin ja säätöruuvista välys kohdalleen siten että rakotulkki hieman ahdistaa ja kiristysruuvi kiinni.
Suosittelen ammattihenkilön käyttöä, ellei ole kokemusta kyseisestä hommasta.
NO EI NIITÄ AINAKAAN KONE KÄYNNISSÄ SÄÄDETÄ
Saattais siinä naama vähä öljyyntyy!!!!!!!!
Kuulemma säädetään.
Tekee vaikka koneremontin moottorin käydessä.
Kyllä ventiileitä säädetään moottorin käydessäkin, ajelin aikoinaan Alliksen pyöräkuormaajaa ja siitä huoltomies sääti ventiilit koneen käydessä, tarkkaan en muista miten toimitus tapahtui mutta kuitenkin.
Ei ihime jos nakuttaa. Kyllähän net venttiilit ois nuihin tunteihin saanu jo säätää 4 kertaa. Yleensä säädetään tuhannen tunnin välein. Ehkä kannattaa viä valtralle huoltoon, et ossaava panna ajotukset kohilleen.
Kyseinen valtra tuli ostettua vastikään, joten siksi venttiilit on mahdollisesti jääneet säätämättä. Toivottavasti vika löytyy vain säädöistä. huoltoon on itse asiassa varattu jo aika.