Olemme perheen kanssa suunnittelemassa kahden viikon matkaa Algeriaan ja huolenaiheenani on paikallisten kannabishuumeiden käyttö. Olen kuulut, että paikalliseen kulttuuriin kuuluu "normaalisti" kannabiksen käyttö. Onko asia todella näin ja käytetäänkö sitä täysin julkisesti, kuten ravintoloissa, kaduilla, yms.? En haluaisi lapsilleni näyttää huumemyönteisyyttä vaikka oltaisiinkin eri kulttuurissa.
Algeria ja huumeet
4
852
Vastaukset
- Tyttö
Olette siis menossa Afrikkaan joten kyllä siellä poltellaan mutta tuskin kukaan lapsiperheille tulee huumeita kauppaamaan. Tosiasia on että tulette näkemään katulapsia, kerjäläisiä ym.kurjuutta joten lapsille varmasti on muutenkin paljon selitettävää. Katukuvassa näkyy varmasti kurjuus ja se kyllä herättää kysymyksiä ja ihmeteltävää. Afrikka on ihana, mutta kehitysmaassa eletään luonnollisesti ei tavoin kuin hyvinvointiyhteiskunnassa.
- indeed
Olet todennäköisesti lukenut Suomen ulkoasiainministeriön Algeriaa koskevan matkustus tiedotteen.Siellä mainitaan mm. se että tilanne kannattaa tarkistaa Suomen Tunisian suurlähetystöstä ennen matkaa.
Ei muuta kuin hyvää matkaa ja tervetuloa hengissä takaisin Suomeen.- tutustuminen
on matkailussa ainakin minulle tärkeintä. Ehdoin tahdoin en etsi tietenkään vaaraa, mutta kyllä köyhyyttä ja erilaista kulttuuria (mm. kannabiksen polttoa) esiintyy. Ei ole hyväksi elää pullossa. Steriilit "lomaparatiisit" ei jaksa kiinnostaa. Osalle tämä "luksus" on tietysti matkan tärkein tavoite.
- me ylväät
tutustuminen kirjoitti:
on matkailussa ainakin minulle tärkeintä. Ehdoin tahdoin en etsi tietenkään vaaraa, mutta kyllä köyhyyttä ja erilaista kulttuuria (mm. kannabiksen polttoa) esiintyy. Ei ole hyväksi elää pullossa. Steriilit "lomaparatiisit" ei jaksa kiinnostaa. Osalle tämä "luksus" on tietysti matkan tärkein tavoite.
olemme parempia ihmisiä kun emme ole kinnostuneita lomaparatiiseista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2723392Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211873Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.281537- 841421
- 1371068
- 811014
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.66926Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86796Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61707Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51696