Taipuuko valurauta

Taisto

Traktorini ohjaus osa on vääntynyt, se on valurautaa. Kärsiikö se panna punaiseksi ja taivuttaa entiseen muotoonsa? Siis haurastuuko se vai peräti murtuu. Kuka tietää?

9

6837

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muiden turvallisuuden vuoksi osta uusi osa!!!
      Sillä ei ole mukava jos sattuu rekka tulemaan tiellä vastaan ja se katkeaa juuri silloin.

    • Kallion Raudoittaja

      Valurauta on haurasta ainetta, se ei taivu vaan murtuu. Epäilen että sinun taipunut osasi ei ole valurautaa, vaan takoterästä: monet ohjauksenosat on tehty muottiintakomalla. Kyllä voit osan onnistua kuumentamalla oikaisemaan, mutta se kyllä siinä samassa operaatiossa mellottuu eikä ole enää lujuudeltaan entisen vertainen. Taotut osat lämpökäsitellään hyvin tarkoin hallittavissa prosesseissa, riittääkö pajallasi osaaminen? En suosittele kokeilemaan.

    • korjailija

      Osa on varmaan valuterästä.Valurauta olisi jo katkennut.Ohjauksen ja jarrujen osia ei saa korjailla miten tahansa vaan ne on uusittava aina kun ne on kuluneet tai muuten vaurioituneet.

    • oikaista

      niin lämmityksen jälkeen jätä hitaasti jäähtymään niin rakenne kärsii vähiten . esim, vuoraa osa lasivillaan ja anna siellä jäähtyä useampi tunti. Muista siitä ei tule uudenveroinen saattaa siitä huolimata rapsahtaa poikki.

    • koura

      Emme ole selvännäkijöitä.

      Olisit edes vihjaissut, mistä osasta on kysymys.

      Valettuja osia en suosittele oikomaan.

      Se sana "valurauta" ei kerro ominaisuuksista kovinkaan paljon. Valun jälkeen sille on voitu tehdä vaikka mitä.

      Olen oikaissut mm. traktorin raidetangon. Se kestää. (siis kyse on traktorista, eikä Fordista)

      Työkoneiden korjauksissa ei sitten pojat ole samat säännöt kuin autojen korjauksissa!

      Neuvon vaihtamaan osan.

    • Taisto

      Kiitos vastauksista. Kysymyksessä on museo traktori eikä osia tahdo löytyä mistään. Ajoja ehkä muutamia kymmeniä metrejä vuodessa.Ohjausvipu pitäisi oikaista. Tai sitten ei?

      • Rakta

        Voihan sitä puristimessa yrittää oikoa oli mitä oli. Asiaa helpottaa jos se on hitsattavaa.


      • Yrittää

        Se ohjauksen osa on luultavasti valuterästä tai sitten tosiaan muottiin taottu. Kyllä niitä on ennenkin oiottu kuumana ja sitten vielä hitsaamalla vahvistettu niinkuin melkein kaikissa Valmet 361:ssä ohjausvarret. Ompa vielä joku tomppeli hitsannut sinne jopa harjaterästä mikä on kyllä kaikkein huonointa teräsrä sinne.


    • puuhapete

      Olen samaa mieltä kuin joku muistakin vastanneista oli, että ko. osa on joko teräsvalua tai sitten muottiin taottu. Tuskinpa noita ohjauksen osia mikään valmistaja koskaan on patavalusta tehnytkään, nehän napsahtelisi yhtenään poikki. Taotut ja teräsväluosat kyllä kestävät taivuttamista ja vääntämistä. Itse varmaan yrittäisin lämmittää osan punaiseksi ja sitten vääntää suoraan. En usko, että osa pahemmin edes pehmiää lämmittämisessä, mutta takaamaan en mene. Ainakin teoriassa jotain jännityksiä saattaa myös jäädä materiaaliin, jolloin osa saattaa katketa myöhemmin. Sinun traktorisi käyttö kuitenkin on ilmeisesti aika kevyttä, joten en usko, että mitään ongelmia ilmenee. Osa kannattaa aina ajoon lähdettäessä tarkistaa huolellisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      462
      2848
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2675
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      272
      1618
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1204
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      441
      1145
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1098
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      980
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      938
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      909
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      895
    Aihe