onko jollain kokemuksia kyseisesta paikasta? espanjalaiset ainakin kehuvat kauheasti. paitsi kieli eroaa kuulemma paljon muusta espanjasta...
Cadiz
future student
4518
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen asunut yhden kesän Cadizissa, aivan ihana paikka. Paikkana se on aika pieni, siis sillai,e tta vaikka lahet kumpaan suuntaan vain rantaa pitkin, niin loppujen lopuksi kierrät ympyrää.
Vanhassa ja uudessa kaupungissa on paljon hyviä vaatekauppoja, halpoja kuteita ja muodikkaita, löytyy mm. Mango, Zara, september 19th, ym ym.
Kauniita rantoja mm. playa victoria. Ruokapaikkoja on paljon hyviä, teatterin ja yliopiston aukian laidalla on tosi hyvä italialainen pizzeria, josta saa kaupungin parasta pizzaa. Leffaan kannattaa mennä, jos osaa espanjaa ( leffat dubattuja), meinaan on halpaa, 2-3 euroa / hlö.
Kerran viikossa on markkinat Cadizissa, tosin ei mielestäni käynnin arvoiset, muutamia kojuja vaan. Mutta ostoskatu on kyllä shoppailua varten.
Kesällä on paljon turisteja, mutta silti sielä ei juurikaan puhuta ollenkaan englantia kaupoissa ja ravintoloissa.
kiitos vastauksesta! kiva kuulla että paikka on mukava sillä tulen asumaan siellä noin vuoden päästä 6kk! ei malta odottaa :)
Voi kun ihanaa..saanko kysyä mitä meinaat tehdä siellä? Opiskellako?
jees, opiskelemaan hyvinki. opiskelen täl hetkel englannissa ja ens vuonna on espanjan vaihto!! mutta pitkä aika on vielä ennen ku sinne pääsee....!