Tietäiskö kukaan, mistä saisi edullisen ja laadukkaan valkoisen suorakulmaisen (n. 170x240) ryijymaton??
-kiitos-
-kiitos-
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
http://www.laatumatto.fi/valmismatot/ryijymatot/charmant/
ole hyvä.. :D
Mattokaupasta saat mittojen mukaan tehdyn ryijymaton. Eli mikä tahansa kokoinen käy. Hinnat 49-99 e / m2
Itselläni on kyseisen firman Tessa ja Chic-mattoja.
Katso: http://www.vm-carpet.fi/matot/chic.html ja
http://www.vm-carpet.fi/matot/tessa.html
Kiitos kaikille vastauksista!
Tutustuin juuri VM-carpetin valikoimaan huonekaluliikkeessä. Tuo chic-matto miellyttää eniten. Kysyisinkin kokemuksia, kun sinulla on sitä kotona - oletko ollut tyytyväinen? Sain muuten esitteen huonekaluliikkeestä VM-carpetin matosta nimeltä "Picant", joka vaikuttaa täsmälleen samalta kuin tuo "Chic"-matto... Onkohan nimi muuttunut?
Kiitos jo etukäteen! :)
Kysyisin vielä kokemuksianne ryijymatoista, joissa materiaalina on toisaalta villa, toisaalta polyamidinukka. Kumpaa suosittelisitte?
Katsoitko www.on24.fi:n tarjontaa? siellä on valkoisia mattoja, eri kokoja.
Kerronpa nyt, mihin ratkaisuun päädyin. :) Ostin VM-Carpetin Chic-maton (ilmeisesti sama matto, kuin Picant). Olihan sillä hintaa (400e), mutta mielestäni se oli hyvin laadukas verrattuna muihin samantyylisiin vaihtoehtoihin. Lisäksi nukka on pörhäkämpää kuin esim. tuossa VM-Carpetin Tessassa. Matto on lisäksi tosi kevyt, jaksan kantaa sen pienenä naisihmisenä toisessa kainalossa esim. ulos tuulettumaan. Vastaavankokoisen villamaton kantaminen ei onnistunut yksin pitkää matkaa. Olisi kiva kuulla muiden kokemuksia Chic-matosta.
Ostin ryijymattoni www.laatumatto.fi netistä ja sain maton suoraan kotiini todella edullisesti. En tiedä minkä koon olit ostanut, mutta kyseisessä (netti)kaupassa edes suurin matto maksanut noin paljon. Matto oli laadukas ja toimitus pealsi hyvin.
Heippa!
Oma mattoni on kokoa 160 x 235. Ryijymaton hintaan vaikuttaa luonnollisesti tosi moni asia. Esim. nukan pituus, materiaali (villa, polypropeiini, akryyli yms.) Itse halusin nimenomaan pitkänukkaisen maton (http://www.vm-carpet.fi/matot/chic.html). Esim. laatumatto.fi:n sivuilta en löytänyt tuota edullisempaa ryijymattoa kuin Charmant-maton (http://toimisait.toimiva.net/user_data/laatumatto/doc/lahikuvat/valmis_charmant_iso.jpg), jossa taas nukan pituus on huomattavasti lyhyempi kuin Chic-matossa. Onko mattosi juuri tämä Charmant?
Joo oli Charmant (nukka 15mm)ja ostin toisenkin maton http://www.laatumatto.fi/edustustilamatot/Synteettiset/san-remo/
jonka nukkapituus on 25mm. Teetin upealla nauhakantilla
Ei mattoa jonka nukanpituus on naurettavat 15mm edes sanoo ryijymatoksi. 30mm pitää vähintään olla! Ihme halpistelua,jos ei oo rahaa nii osta räsymatto!
Joo... ja mitä pidempi nukka niin seinälle se kuuluu ryijyntapaan. Mattona on heti lätty. 15-20mm sentään pysyy vielä pystyssä varsinkin kun on tekokuitua. Yli sen lätty. Lätty mikä lätty.
tuossa muutama tarkistettavaksi
http://www.mattotukku.fi/matto__super_shaggy_6500_66_valkea__pr_50063.html
sekä
http://www.mattotukku.fi/matto__heat__valkea_pr_40029.html
Kannattaa tutustua vaikka mattokymppiin, sieltä olen kaikki omani saanut ja palvelu on ollut joustavaa.
On saanut kotona kokeilla yms.
www.mattokymppi.fi/tuotteet.php