osaiskohan joku neuvoa mua kajari valinnoissa. koska moon kuiteski tämmöinen tuleva opiskeljia. enkä haluas laittaa hirmuisesti rahaa äänentoisto laitteisiin. eli siis joku edullinen sarja saa luvan riittää. =o)
peruskuunteluun tietenki ja lisä basson kera.
eli siis mitä mieltä ootte audio pron tuotteista
p.s moo sitte mikkää kultakorva ettei kannata tuhansien eurojen paketteja ehotella koska
metästän maholliseman edullisiä tuotteita. =o)
ja vahvistimena toimii yhä se uskollinen yamahan RX-V650 viritinvahvistin. =o)
peruskuunteluun tietenki ja lisä basson kera.
eli siis mitä mieltä ootte audio pron tuotteista
p.s moo sitte mikkää kultakorva ettei kannata tuhansien eurojen paketteja ehotella koska
metästän maholliseman edullisiä tuotteita. =o)
ja vahvistimena toimii yhä se uskollinen yamahan RX-V650 viritinvahvistin. =o)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Audio Pro on tosi Proo, parempaa saa hakea. Se hakkaa jopa monet tuhansien eurojen high-end kaiuttimet, passoa lähtee paljon enemmän kuin pienistä jalustakaiuttimista kun ostat sellaset puhelinkopin kokoset audioproot 3x12 tuuman passoilla ja sitten vielä suppari siihen lisäks. Niissä on tehoja ainakin 1000wattia. Mutta osta tehokkaampi 8000W:n vahvistin niin voi laittaa passot täysille. Niin ja ei maksa niin paljon kuin tämmöset suomalaiset amphionit ja korukset ja lähtee enemmän passookin.
näkyy aika pahasti ampuvan yli sulla noi jutut. ja mähäm en todellakaa ala mittää puhelinkopin kokosia kaappeja hommaamaan. ku ne vie kuiteski sitä tilaa. ja mitähän tavallinen pulliainen tekee puhtaasti ammattikäyttöön tarkoitetuilla kamoilla ei mittää. ja pienemilläki kajareilla saa hääjöt jos on sen tarpeessa. =D
riittää kännykkätasonen äänentoisto.
mutta harva kännykkä antaa samankaltasta äänenpainetta ku esim 10-12" subi. ja kyllä vaa normaali vuokra asuntoon riittää vaikka 2 kertaa 50w tai pienempiki ja eikä kaikilla oo ees varaa laittaa tuhansien eurojen laitteistoa. ja naapuritkin alkaa vaa vittuileen asiasta jos liika kovaa luukuttaa.
kaverin luonna oon nimittäin päässy muutaman kerran kuunteleen 12" simexin aktiivi subia ja hyvin möykytti vaikka tehoa ei oo ehkä ku sen 150-200w jatkuvaa tehoa. ja silti keittiön kaapeissa helisi astiastot. vaikka keittiö oli toisella puolella käytävää olkkarista katottuna. ja ei tarttennu niih isollakaa pitää nii sai selvää musiikista vaikka keittiössä istuttiin suurimman osan ajasta.
eli ei niijen kajareiden tartte mitkää kauheen isotkaan olla jotta kuuluis. vaikka pääkajarit olivakki tässä tapauksessa tommoiset 10" bassoilla varustetut sonabit.
mutta laittakoon mun puolesta ne joilla on varaa vaikka pa-kaapit tipparelluun. jossne vaan saa mahtuun sinne. ja helvetin moisen päätteen auton sisätilaa lämmittään jottei tarttis palella. ei haittas mua kyllä yhtään.
Vähän vanhaan viestiin vastailen, mutta itselläni on Audio Pron Evidencet ja 1.35. Ruotsalaiset ja norjalaiset vertailut ja mielipiteet pitävät noita parempina kuin kehuttuja suomalaisia A.. ja C.. tai O.. merkkisiä. Suomalainen korva näyttää sopeutuneet tuohon saundiin. Oma korva pitää mistä pitää ja musahan sen ratkaisee