Nutro CHOICE

Millaisia raksuja nämä ovat kissoille? Ovatko terveellisiä?
Olen aikaisemmin syöttänyt marketin raksuja, mutta lukiessani noista virtsakivi ongelmista, menin eläinkauppaan ja ostin näitä.
Hyvin ainakin tuntuvat tytöille maistuvan!
91073
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jatkan vielä viestiä. Tää pussukka maksoi n.10€. Olisikohan tietoo halvemmasta, mutta hyvästä kissanruokamerkistä?

Äänestä
  • se pussukka on? Siitähän se riippuu olisko halvempaa. Acana maksaa 16,50€/4kg (aikuisten) ja 31,50€/8kg (aikuisten). Penturuoka on 19,50€/4kg. Minusta ihan kohtuullisen hintaista ja hyvälaatuista niin hyväksi ja maistuvaksi ruuaksi. Tietääkseni Acana on halvinta ja sitä voi tilata netistä http://www.acana-kauppa.com ja ainakin minulle se toimitettiin kotiin vaikkei täällä olekaan Acanan jälleenmyyjää.

    Äänestä

  • old_profile_18513 kirjoitti:

    se pussukka on? Siitähän se riippuu olisko halvempaa. Acana maksaa 16,50€/4kg (aikuisten) ja 31,50€/8kg (aikuisten). Penturuoka on 19,50€/4kg. Minusta ihan kohtuullisen hintaista ja hyvälaatuista niin hyväksi ja maistuvaksi ruuaksi. Tietääkseni Acana on halvinta ja sitä voi tilata netistä http://www.acana-kauppa.com ja ainakin minulle se toimitettiin kotiin vaikkei täällä olekaan Acanan jälleenmyyjää.

    mainostamasi 'ACANA'n kotiin-toimitus toimii??
    Paljonko on lisämaksut,jotta 'kama'tulee kotiin!??
    selostusta,kiitos t.'kaks´kissaa.

    Äänestä

  • kaks´kissaa kirjoitti:

    mainostamasi 'ACANA'n kotiin-toimitus toimii??
    Paljonko on lisämaksut,jotta 'kama'tulee kotiin!??
    selostusta,kiitos t.'kaks´kissaa.

    Se on tosi helppoa! Mulla ei ole autoa, ja vaikka asun keskustassa niin postiin on matkaa lähemmäs kilometri. Eli olis aika inhottavaa kantaa ruuat postista.

    Mutta kun tilaat vähintään 15kg ruokaa kerralla, postimaksua ei tule ollenkaan, eikä myöskään mitään toimituskuluja. Jos tilaat alle 15kg, niin postikulut on 4€. Tilaus maksetaan etukäteen esim. verkkopankissa ja Acanalta tulee ilmoitus kun ruoka on lähetetty. Sitten postista soitetaan, koska sopisi tuoda ruoka.

    Eli esim. minä tilasin viimeksi 16kg penturuokaa, hinta 78€, ei postikuluja, ja ruoka tuotiin eteiseen asti. Kätevää minun mielestäni!

    Äänestä

Hyvä että olet jättänyt halvemmat raksut kaupan hyllylle. Tosin on kaupassa hyviäkin. Osta leikatulle kollipojalleni, joka reilu vuosi sitten sairasti kaksi kertaa virtsatie tukokset, Bilanx-raksuja. Kissani rakastaa niitä! Aina kun ostat raksuja katso että hehkutusjäännökset on mahdollisimman vähäiset, samoin magnesiumin pitää olla alle 0,10
Lemmikkieläintarvike liikkeestä saa monenlaisia hyviä, esin Advance-sarjan raksut maistuu kissalleni. Nuo Bilanxit maksaa n. 2,95 per pussi riippuen vähä kaupasta mutta ei ne yli 3,50 maksa missään....

Äänestä
  • maksaa S-marketeissa 2,65 é /pss.
    joissain yksityiskaupoissa olen tavannut jopa 3,60 é hintaisia! joten vertailu kyllä kannattaa :)

    Äänestä

  • dolby kirjoitti:

    maksaa S-marketeissa 2,65 é /pss.
    joissain yksityiskaupoissa olen tavannut jopa 3,60 é hintaisia! joten vertailu kyllä kannattaa :)

    No kun just näistä marketti raksuista on ollut täällä niin paljon kirjoituksia, että aiheuttavat niitä virtsakiviä...Olen jo hieman hukassa tässä raksukeskustelussakin!
    Tosin tämä ostamani pussi painoi 1 kg.n (9,90€) ja riittäähän se kahdelle kissalle joksikin aikaa.
    Märkäruoka vaan ei ole neideille maistunut enää yhtähyvin kuin ennen.Tykkäävät syödä enimmäkseen raksuja.

    Äänestä

vanhemmillani on maalla kissa ja se ei ole koskaan saanut muuta kuin maitokaupan raksuja ja samaa kaliiperia purkkiruokaa eikä ole ollut ongelmia koskaan terveyden kanssa. Tietysti vaikuttanee, että kissa saalistaa sitten itse muuta ruokaa ja saahan se toki kalaa ym. lisukkeita aika ajoin. Mutta kyllä ne tavis raksutkin ovat ihan jees, vai mitä muuta tästä voisi päätellä? :)

Äänestä
  • ...päätellä, että kissa on pysynyt kunnossa juuri sen takia, koska on pyydystänyt hiiriä, jotka ovat kissalle tosi hyvää ravintoa! Raksujen syöminen on silloin ollut varmasti pientä ja jos tarjolla on ollut lihaa ja kalaa tms. välillä niin tuohan on hyvä ruokavalio suurin piirtein. Kaupungin sisäkissat ei pääse niitä hiiriä jahtaamaan ja syömään niin tilanne on todellakin erilainen!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


V&W kirjoitti:

Millaisia raksuja nämä ovat kissoille? Ovatko terveellisiä?
Olen aikaisemmin syöttänyt marketin raksuja, mutta lukiessani noista virtsakivi ongelmista, menin eläinkauppaan ja ostin näitä.
Hyvin ainakin tuntuvat tytöille maistuvan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu