kertokaa vähän erilaisista tykeistä huonoista ja hyvistä puolista. Mikä kannattais ostaa kotikäyttöön. ja kokemuksiakin saa laittaa.
T:tykittäjä
T:tykittäjä
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
hyvää
-iso kuva
-hyvällä lähdemateriaalilla hyvä kuva
-leffateatteritunnelma
huonoa
-lamput kalliita
-hankala säätää
-vaatii valkokankaan(harmaa parempi)
-vaatii pimennyksen katsomisen ajaksi
-ei korvaa tv:tä
vaihtoehdot ovat crt, lcd ja dlp.
crt
paras kontrasti ja mustan toisto
tykit ovat suurikokoisia ja raskaita
kuvan säätämien vaatii "ammattiapua"
lcd
halpa ja helppo säädettävä
lyhytikäiset ja kalliit lamput
dlp
kontrasti ja musta kahden edellisen välimaastossa
kalliit vaihtolamput
helppo säätää
mulla tykki hitachi pjtx-100--olkkarissa ei telkkaria tällä hetkellä ollenkaa. ei nykyisissä tykeissa tarvii olla täysin pimee tila.itsellä usein valot olkkarissa kun katon.tottakai pimeessä parempi. tykkien lampuissa suuret hintaerot..hitachi n.240 € joissain saattaa olla 400-500€. jos nyt ostaisin tykin hintaluokkaan 2000€ ostaisin hitachi pjtx-200 tai panasonic 900
Sanyo Z4 on hiljaisin ja siinä on paras kuva HD-materiaalilla. Samoin asennettavuus on helpoin laajimman optiikan siirron ja 2x zoomin ansiosta.