Omistan saloran 32" laajakuva television ,subilla ja varsinkin nelosella näkyy sellainen vaalea vaakatasoinen juova joka on välillä alempana ja välillä taas ylempänä kuvaruutua. Jos digiboksin hommaisin niin poistuiskohan tuo ongelma? olen kaapeliverkossa ,älyttömästi tuo ei haittaa mutta toisinaan nelosta katsottaessa rupee tympimään. dvd elokuvaa katsoessa en ole tuota raitaa havainnut ,voiskohan se sitten johtua virittimestä vai mistä?
Auttaako??
Digiboksi
51482
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
näkyy vain parilla kanavalla, niin silloin se johtuu huonosta signaalista tai virityksestä. Varmasti poistuu kun hankit digiboksin. Sitten saat taas ihan uusia ja erilaisia ongelmia. :)
Kyllä digiboksilla poistuvat kaikki tuontyyppiset häiriöt.
Itse voin suositella Humax CX Fox CII -boksia kaapeliverkkoon. Hintakin sijoittuu satasen pintaan. Täysin ongelmattomasti olen saanut nauttia loistavasta kuvasta.
Tämä vinkki vain siksi, että itse aikoinani olisin toivonut ystäviltäni jonkinlaista suositusta boksista, joka toimii oikein käytännössäkin.
On varmasti muitakin toimivia.
boksikauppias varmaan ylistää ja suosittelee toista merkkiä, sitä, mitä sattuu varastosta löytymään...
Ne muut toimivat merkit Humaxin lisäksi ovat Handan, Topfield, Medion ja Nokia.
tänään tuli haettua tuo humaxin cx fox prismasta.
99 eur. tarkoitus oli ensin ostaa anttilasta nokian kaapeliboksi, mutta oli loppu.
mitä nyt puolen tunnin kokemuksella tuosta humax cx foxista uskaltaa sanoa, niin erinomainen boksi.
kanavat löytyi automaattisesti ennätysajassa ja tekstit toimii. jopa ylellä.
teksti-tv on hyvä kun siinä on ainakin kymmenien sivujen muisti.
tuota ennen oli finlux 420c ja siinä oli jos jonkinlaisia ongelmia joihin ei useat päivityksetkään auttaneet.
huono teksti-tv, ylen tekstitykset toimi milloin sattui ja discoveryn teksteissä miinus ja ajatusviiva korvautui "å"-merkillä.
kun on jo pariin boksiin (galaxis ja finlux) joutunut pettymään niin piti prisman infosta varmistaa että saa palauttaa boksin jos ongelmia.
myyjä vakuutti että kaikki toimii, mutta ei myyjiä koskaan voi 100% uskoa.
nyt oli kyllä myyjä oikeassa. vihdoinkin _oikeasti_ toimiva boksi :) jess!