Kone tilttailee

Nonnih.. Meitin koneella on tapana tiltata tuon tuostakin. Useimmiten silloin, kun minullaon pari ohjelmaa yhtäaikaa auki tai kun olen netissä usealla sivulla yhtäaikaa. Voiko se mitenkään johtua siitä että kiintolevytilaa on kauhean vähän? Sitä ei todellakaan ole melkein yhtään. Viruksia koneella ei ainakaan ole, ne saatiin pois vähän aikaa sitten. Eheyttäminen vähän harvensi tilttailua, mutta kuitenkin sitä tapahtuu niin usein, että hermot menee. Siis auttaako se jos ostaa lisää kiintolevytilaa? Vai tietääkö joku mistä muusta se voisi johtua?
7528
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vika voi olla melkeen missä tahamsa...
Kone ylikuumenee.
Koneella on silti jotai viruksia.
Tee sinne tilaa poistamalla jotai turhia juttuja ja testaa mitä sitte tapahtuu.

Äänestä

Vaikka virukset olisikin saatu pois, niin silti se saattaa johtua viruksista, joita koneella on ollut. Virusten poistaminen ei korjaa niitä vahinkoja, joita virukset ovat mahdollisesti ehtineet tehdä ennen kuin ne on poistettu. Koneen tilttaileminen voi tietysti johtua monesta muustakin asiasta. Levytilan vähyyden ei sinänsä pitäisi aiheuttaa tilttailua.

Äänestä

...kertomalla koneen merkki, malli, prosessori, käyttöjärjestelmä ja niin edelleen. Hankalaa on alkaa hatusta arpomaan vastauksia kokoonpanoa tuntematta.

-T

Äänestä

Voi olla että jokin osa koneen kokoonpanosta ei käy yksiin toisen kanssa tai jotkin ohjelmistot eivät toimi keskenään. Esimerkiksi Hauppaugen omat tv-kortti ohjelmistot ovat ahkeria sammuttelemaan konetta, Olen huomannut että Hauppauge ja Logitech ei tykkää toisistaan...

Äänestä

1. Hea eScan tuolta:
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/muut_ilmaisohjelmat.htm

Koneellasi voi olla virusten lisäksi myös spywarea eli vakoiluohjelmia jotka kaatavat sen. Aja Ad-Aware ym. poisto-ohjelmia tuolta yllä olevalta sivulta ja sen pääsivulta (pääset sinne sivun alareunasta).

Ellei mikään auta, hae kyseiseltä sivustolta (pääsivu) HijackThis-niminen ohjelma, ota sen loki ja lähetä se Suomi24:n Tietoturva&virukset/ HijackThis palstalle.

Näillä pitäisi ongelmien selvitä.

Äänestä
  • asenna sieltä samaiselta sivustolta (pääsivu) Spywareblaster, joka estää aika hyvin vakoiluohjelmia asentumasta koneelle. sataprosenttinen ei tietysti ole mikään.

    Ja olennaisista olennainen: siirry käyttämään Firefoxia.

    Äänestä

...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Stupido kirjoitti:

Nonnih.. Meitin koneella on tapana tiltata tuon tuostakin. Useimmiten silloin, kun minullaon pari ohjelmaa yhtäaikaa auki tai kun olen netissä usealla sivulla yhtäaikaa. Voiko se mitenkään johtua siitä että kiintolevytilaa on kauhean vähän? Sitä ei todellakaan ole melkein yhtään. Viruksia koneella ei ainakaan ole, ne saatiin pois vähän aikaa sitten. Eheyttäminen vähän harvensi tilttailua, mutta kuitenkin sitä tapahtuu niin usein, että hermot menee. Siis auttaako se jos ostaa lisää kiintolevytilaa? Vai tietääkö joku mistä muusta se voisi johtua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu