Tuntemani sijaisperhe säästää, ei ole kotivakuutusta ! Jollainen jo nykyaikana vaaditaan jopa vuokralla asujalta. Onkohan niin että sossu rakentaa uuden talon jos sattuisi vanha palamaan.
Sijaisperhe
säästää
82367
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kunnalla on vakuutus sijoitetuille lapsille joka korvaa jos jotain sattuu.
Mutta kyllä meillä on ainakin vakuutukset kunnossa ja jos ei olisi lähtisi talo heti alta... ja meillä on vain yksi sijoitettu lapsi, tällä hetkellä.
tuntemani bioperhe ei osta lapselleen pyörää, vaikka lapsi on jo 12-vuotias!!
Ai kauheeta!!
Mutta onhan hänellä ainakin kengät, jotta kävellä voi.
no siksihän sijaisperheeksi just ruvetaan että rahaa siitä saataisiin...mitä ihmettä kuvittelit pirjo ja muutkin, riippumatta ihmisen ideologiasta suomessa on työtä tehtävä palkkansa eteen ja sijaisvanhemmuus on duuni siinä missä muukin, voit tehdä sen hyvin tai huonosti tai hyvinhuonosti
Olen kanssasi aivan samaa mieltä. Käyn itse työssä jotta saan palkkaa, elämään sisältöä, työkavereita ja paljon muuta.
Sijaisvanhemmat ovat mielestäni myös oikeutettuja palkkaansa. He tekevät tärkeää ja arvostettavaa työtä meidän lastemme/nuortemme eteen ja varmasti myös bioja auttavat, kuten minua, jos biot vaan ymmärtävät ottaa avun vastaan.
En kadehdi palkkojanne/palkkioitanne, jos minulla olisi valta soisin teille enemmänkin.
Ihanaa joulua kaikille sijais- ja biovanhemmille.
Olisi kiva tietää lähde, jossa mainitaan kotivakuutus pakolliseksi.
Usein pankki vaatii vakuutuksen jos otetaan asuntolainaa. Entäs jos ei tarvitse lainaa, vaan ostaa asuntonsa/talonsa käteisellä? Enpä ole kuullut, että kukaan PAKOTTAISI vakuutuksen ottoon.
Miksi vuokralla olijan pitäisi vakuuttaa vuokranantajan seinät? Irtaimistovakuutus on erikseen, mutta tuskin kukaan vuokralaiselta vaatii kotivakuutusta.
Tuskin on niin, että sossusta kukaan saisi itselleen taloa. Tuskin olisi sijaisperheistä pulaa jos lapsen mukana saisi talonkin... Tai vaikka saisi edes palkkaa, niin sekin lisäisi sijaisperheitä, koska pystyisi hoitamaan täyspäiväisesti sijoitettuja lapsia. Onhan se ikävää, että sijaisperheetkin joutuvat "sponsoroimaan" omasta pussistaan sijoitettua.
saahan siitä nyt toki korvausen ei kukaan toisilta varastettuja lapsia ilmaiseksi rupea hyysäämään ihan vaan kiusantekemisen ilosta?
Niin, puhuin palkasta. Sijaisvanhemmat saavat nimellisen palkkion, joka ei ole montaa sataa kuussa. Jos jompikumpi vanhemmista jää palkkatyöstään kotiin hoitamaan sijoitettuja lapsia niin kyllä siinä useamman lapsen saa ottaa, että saa palkkansa "kuitatuksi".
Meillä on niin, etten kahdesta sijoitetusta saa sitä, mitä töissä ollessani sain palkkaa. Joten saapi sanoa, että ilmaiseksi teen ympärivuorokautista työtä. Siinä on kuitenkin palkkaa kerrakseen, että tiedän tekeväni tärkeää ja hyödyllistä työtä.
Keneltäkään en ole lapsia varastanut, ovat ihan aiheesta huostaanotettu kumpainenkin. Myöskin päätökset huostaanotoista tekevät aivan eri instanssit kuin sijaisvanhemmat.
En myöskään koe tekeväni kiusaa lapsille olemalla sijaisäiti, koska bioäideistä ei ole heistä huolta pitämään.
lapsia tulee useampi niin hankitaan isompi talo ja isompi auto. Eivät nekään mitään ilmaisia ole sijaisvanhemmillekaan, joten kulutkin kasvaa samalla kuin perhekin.