Onko Reiser4 toimiva ja bugiton levyjärjestelmä?
Ainakin muita nopeampi pitäisi olla.
Ainakin muita nopeampi pitäisi olla.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jokaisessa ohjelmassa on virheitä. Reiser4 ei ole vielä niin paljoa käytetty että se olisi suositeltava "tuotantokäyttöön".
Asensin siis eilen Zenwalkin ja tänään tein päivityksen omalla päivitystyökalulla, jolloin myös uusi kernel päivittyi. Uudelleen käynnistämisen jälkeen ei ollut valittavissa, kuin yksi kernel. Sen valittuani tulee normaalit pisteet ja systeemi stoppaa. Ko. ongelma on aika vaikea selvittää sillä en pääse Zenwalk:iin loggautumaan ollenkaan. Se siitä sitten varmaan.
Syy tähän tosin taitaa olla uusi kernel tai sitten joku muu mysteriö.
Vaikuttaisi siltä että lilo yrittää hakea vanhaa kerneliä, jota ei enää ole tai sitten uusi kerneli ei tue käyttämääsi tiedostojärjestelmää.
"Älä korjaa toimivaa"!
ZenWalk on todellakin juuri uunista ulos tullut jakelu. Kernel oli aivan ehta 2.6.14.2 ja testattu toimivaksi. Mikä hoppu oli päivittää?
Mistä muuten noudit tuon asentamasi kernelin?
Btw. Zenwalk käyttää paketinhallintaa ja valittuja repoja. Yksi päivitysohjelma on Slackwaresta tuttu slapt-get.
Auheuttamasi ongelmat ovat korjattavissa rescue- eli pelastuslevyllä tai jollakin Live-CD -versiolla.
Jopa ZenWalkin asennuslevyllä saatat päästä korjaamaan tekemäsi tuhon.
Aiemmin debian:ia käyttäneenä oletin Netpkg:n toivan apt-get:n tapaan.
Eli Netpkg:lla päivitin sillä sen 'pitäisi' päivittää cd-asennuksessa tulevat softat uusiin versioihin, jos on tullut fixejä. Ja mukana oli myös kerneli.
"Zenwalk up-to-date is easily maintained with the "Netpkg" utility."
Toisaalta nuo eivät sitten taidakkaan olla 'stable' haaran softaa.
Ajattelin mennä ehkei helpointa tietä ja asentaa debianin rinnalle, jolloin siis löytyisi myös zenwalk installaatio ja lilo asennettaisiin uudelleen. No kuitenkin debian-asennus ei löytänyt ZenWalk:ia eikä ZenWalk CD:llä ole muuta kuin asennus eli ei recoveryä.
Pitäisikö siis ko. softaa käyttää 'release' iso:lla eikä päivittää sitä ollenkaan, jos ei ole 'stable' haaraa?
Ja miten korjaan epätoimivan version?
Onko uudelleen asennus nopein vaihtoehto?
"Ja miten korjaan epätoimivan version?"
Tarkista nyt aluksi, ettei "vanha" kernel 2.6.14 löydy yhä /boot-hakemistosta - ja korjaa boot-loaderi.
Jos ei löydy boot-hakemistosta, löytyy toki asennusmedialta.
"Onko uudelleen asennus nopein vaihtoehto?"
Ei ole oikea korjausvaihtoehto. Joskus tosin nopein tapa korjata omat kämmit. En kuitenkaan suosittele.