Uusi Almera

Olen tässä miettinyt uuden Almeran hankintaa. Kertoisitteko asiallisesti kokemuksianne ?
202465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Nyt on noin 12 tkm takana 1.8 Sportdeckillä ja kokemukset ovat
voittopuolisesti positiivisia. Laatua
ja luotettavuutta tuntuu englantilaisvalmisteisesta löytyvän
ihan japanilaiseen malliin, joten ei valittamista siinä. Mukavuus ja ajettavuuskin ovat ihan eri planeetalta(positiiviseen suuntaan)kuin jos joku muistelee -80-luvun "riisikuppeja", onhan autolla painoakin lähes 1300 kg!
(Rekisteriote: 1290 kg) Moottori on ominaisuuksiltaan kivan väännökäs, halutessaan voi jättää väliin vaihteen tai kaksi. Kulutus on ollut
noin 7,0 litraa sadalla, 80 % matka-ajoa 80-alueella. Ajettavuuden ehkä suurin miinus tulee ohjaustuntumasta ja keskityksestä alle satasen vauhdeissa. Tuntuma on hieman tahmea ja keskitys puutteellinen. Moottoritiellä auto menee kokoisekseen todella ylevästi. Alusta
on pohjimmiltaan hyvä, mutta joustovarat saisivat olla vähän pidemmät ja joka ranskalaisista tykkää, ei tykkää tästä. Ajossa on useimmissa olosuhteissa varmuutta, myös liukkaalla, mutta paksu lumipöperö saa laitteen harhailemaan
(hakkapeliitta kakkoset). Jäällä häiritsee hieman em. ohjauksen tahmeus, muuten auto on loogisen aliohjaava. Yhteenvetona: kelpo
käyttöauto, joka ei tarjoa aivan parhaiden eurojen ajamisen iloa, mutta
antaa toyota-laatua sitä paremmalla ajettavuudella.

Äänestä

Itselläni 1.8 Sportdeck Sport 5-ovinen.
Hyvä auto. Ihan uutena autossa voi olla pientä uutuudenjäykkyyttä ohjauksessa/kytkimessä, mitä ei kannata säikähtää, kilometrien myötä auto selvästi paranee.
Erinomainen ajaa maantiellä., eikä kaupunkiajossakaan valittamista. Ei mikään erityisen ruudikas (painaa 1300kg/114hv), mutta normaaliajossa tehot riittää hyvin ja vääntöä on mukavasti silloin kun sitä tarvitaan.
Tosi tukeva kori. Laatuauto. Sport mallin sisustus on mielestäni huomattavasti tyylikkäämpi ja istuimet selvästi paremmat kuin perusversiossa.
Mitään vikoja ei ole ollut.
Toivottavasti asiallinen keskustelu voisi jatkua asian tiimoilta. Lähes jokainen kysely/keskustelu kun tuntuu näissä ympyröissä saavan aikaan asiattomuuksia.

Äänestä

Keväällä tulee vuosi täyteen 1.8 3d sportilla, matkamittarissa nyt n. 19tkm.
Vika lista on lyhyt, eli kilometrihuollot ovat riittäneet.

Auto on erittäin hiljainen ja numeroa isomman tuntuinen, isot pyörät ja mukavuuspainotteinen alusta ei juurikaan päästä tienpinnan epätasaisuuksia ohjaamoon asti.
Nastarenkaat saa unohtaa, suuresta painosta on talviajossa etua, kelillä kuin kelillä meno on varmaa ja tassut pitää, edes ABS-jarrut eivät joudu pahemmin töihin.

Kori on erittäin jäykkä ja äänetön, mitään rapinoita ja ritinöitä ei kuulu.
Moottori on erittäin vääntävä ja sitkeä, kolmos vaihteella pärjää kadunkulmissa ja kiihtyvyyttä on riittävästi hinta luokkaan nähden.
Pienempi 1.5 moottori on myös hämmästyttävän vääntävä kokoisekseen.

Varustelu on runsasta, 4 turvatyynyä, aktiiviset pääntuet, ilmastointi, kauko-ohjattava keskuslukitus, yms.
Ajettavuus on ihan ok, ohjausta tehostettu ehkä hitusen liikaa joten tuntuma tiehen ei ihan golf tasoinen, mutta korostettakoon että ero on erittäin pieni ja almera kulkee matka-ajossa vakaammin/suorempaa kuin golf, nopeuden kasvaessa yli 100km/t on meno juhlallista ja ylevää, auton kokoluokka hämärtyy.
Sisutuksessa käytetty piristävästi paljon vaaleita sävyjä sekä alumiini jäljitelmää keskikonsoolissa että mittaristossa, tilaa autossa on mukavasti, tavaratila luokkansa isoimpia.
Kilpailijoihin verratessa esim Corolla tuntuu pikkuautolta ja rimpulalta, euro autot ovat meluisempia, kalliimpia, lyhyt takuisiai, ainoastaan ohjaustuntumassa vievät niukan voiton

Matka jatkuu hyvissä merkeissä.

Äänestä
  • Itse autoon en ota kantaa, mutta Tuulilasin viime vuoden dieseltestissä hävisi SELVÄSTI Astralle, Boralle ja Focukselle.
    Ja kuitenkin juuri dieselkone lienee auton parasta antia.

    Äänestä

  • Ex-Nissanisti kirjoitti:

    Itse autoon en ota kantaa, mutta Tuulilasin viime vuoden dieseltestissä hävisi SELVÄSTI Astralle, Boralle ja Focukselle.
    Ja kuitenkin juuri dieselkone lienee auton parasta antia.

    Testien lukeminen on oma alueensa, testien painotukset eivät aina käy yksiin lukijan/autonostajan painotusten kanssa.
    Jos esim haet autoa joka toimii ja kukkuu kuin sveitsiläinen kello niin siihen pulmaan et rarkaisua saa ko kaltaisesta vertailutestistä, myöskään jälleenmyynti arvot yms seikat jäävät huomiotta.

    Jos taas auton hankinta perustuu pelkästään teknisiin faktoihin niin ei muuta kuin testivoittajaa ostamaan koko sakki, mikäs sen nyt voittikaan että voin lähteä vaihtamaan tuota Nissaniani parempaan ??

    Äänestä

  • Johnny kirjoitti:

    Testien lukeminen on oma alueensa, testien painotukset eivät aina käy yksiin lukijan/autonostajan painotusten kanssa.
    Jos esim haet autoa joka toimii ja kukkuu kuin sveitsiläinen kello niin siihen pulmaan et rarkaisua saa ko kaltaisesta vertailutestistä, myöskään jälleenmyynti arvot yms seikat jäävät huomiotta.

    Jos taas auton hankinta perustuu pelkästään teknisiin faktoihin niin ei muuta kuin testivoittajaa ostamaan koko sakki, mikäs sen nyt voittikaan että voin lähteä vaihtamaan tuota Nissaniani parempaan ??

    Olen lukenut aina TM:n tai tuulilasin testin ennen auton ostoa. En tosin ole yleensä antanut testituloksen kuitenkaan vaikuttaa kovinkaan paljoa ostopäätökseen.

    Testaajilla on kuitenkin mahdollisuus tehdä koeajoja sellaisissa olosuhteissa mitä itse olisi hankala yleisillä teillä tehdä. Esim. jarrutuskokeet ja ohjattavuus ääritilanteissa ja kuormankantokyky, eli miten auto käyttäytyy kun tavaratilassa on sallittu määrä kuorma( vai meneekö joku autokauppaan muutama hiekkasäkki mukanaan ja lataa ne tavaratilaan ? ).

    Se puute testeissä tosiaan on että ne eivät kommentoi auton luotettavuutta mitenkään, eivätkä voikaan koska uudesta mallista ei ole vielä tietoa kertynyt eikä olisi asianmukaista haukkua uutta mallia vain koska edellisessä on ollut vikoja.

    Äänestä

No niin taas se sota alkaa täälläkin.
Tietääkö kukaan paikkaa missä voisi asiallisesti keskustella omasta automallistaan? En tarvitse euro/japani/testisotia, olkoon kukin mitä mieltä itse haluaa.
Testit ovat ihan oma asiansa, kuka niitä Jumalan sanana pitää, ostakoon autonsa pelkästään niitten perusteella ja toivottavasti on tyytyväinen.

Äänestä

Isäni osti tuollaisen 3 ovisen mallin VM2000. Auto oli esittely käytössä ollut ja sillä oli ajettu n.7000km. Nyt mittarissa on noin 21.000 km. Vikoja on ollut runsaasti. 2 valoumpiota vaihdettu, käsijarru korjattu, turavvyötä laitettu, turbo vaihdettu ja nyt viimeisin ongelma on että kone vei yli litran öljyä/6000km.
Tuntuu, että siirto englantiin on vienyt laadun menessään, sillä oma 99 mallin 2.0d Almerastani on korjailtu vain kasijarrun vaijeri (meni kosteutta ja yritetty (huonolla menestyksellä) hiljentää kojelaudan ääniä. mittarissa on nyt hieman vajaa 55.000km. Neuvoksi annnankin, että kannattaa ostaa ennemmin sedan malli. Sekun on tehty siellä missä kunnon autoja tehdään. Eli Japanissa.

Äänestä
  • Jopas on kummaa, itsellä myös ensimmäisiä maahantuotuja ja alla 16500. Ei ainuttakaan vikaa. Ja jos jotain tulee, kolmen vuoden takuu riittää kyllä niitten korjaamiseen enemmän kuin hyvin ;)
    Itse pidän Sportdeckistä huomattavasti enemmän kuin sedanista, makuasia.

    Äänestä

  • En ymmärtänyt tätä : korjailtu vain kasijarrun vaijeri (meni kosteutta ja yritetty (huonolla menestyksellä) hiljentää kojelaudan ääniä.
    Hieman ihmettelen sun kirjoitteluja...anteeksi vain. Mikä ihme esim. niihin umpioihin ja käsijarruun on voinut tulla?

    Äänestä

  • Itsellä myös 1.8 3d, ostettu toukokuussa 2000, kilometrejä 18t ja vikoja ei ole tähän menessä ilmennyt.
    Itseänikin arvellutti enkkujen valmistamat yksilöt, mutta turhaan.
    Sedan ei miellytä silmää vaikka onkin aito jaappanin auto.

    Niin voisitko vähän tarkemmin kertoa noista vioista mitä on kohdallesi osunut niin voin katsoa vastaavat kohdat omastani.

    Äänestä

  • Taitaa olla täysin tuulesta temmattu noi viat. Näissä keskusteluryhmissä pyörii jotain teinejä jotka keksivät ihan hatusta ongelmia/vikoja kullekin automerkille. Ei sillä etteikö mille tahansa autolle saata vikoja tulla, merkin luotettavuuden tuntien kuitenkin vahvasti epäilen noit a ongelmia. Ja toi öljynkulutus on Opelin ongelma, ei Nissanin.
    Sportdeck on autona selvästi parempi kuin sedan.

    Äänestä

  • Sport 1.8 kirjoitti:

    Itsellä myös 1.8 3d, ostettu toukokuussa 2000, kilometrejä 18t ja vikoja ei ole tähän menessä ilmennyt.
    Itseänikin arvellutti enkkujen valmistamat yksilöt, mutta turhaan.
    Sedan ei miellytä silmää vaikka onkin aito jaappanin auto.

    Niin voisitko vähän tarkemmin kertoa noista vioista mitä on kohdallesi osunut niin voin katsoa vastaavat kohdat omastani.

    Olen tämän täällä aiemminkin kertonut, mutta ainoa mainitsemisen arvoinen ongelma
    1.8 sportdeckissäni (3 ov) on ollut
    oikean etuoven listan takapään huono
    kiinnitys. Eli testatkaa vetämällä kevyesti listan päästä, ei saa kohota ovipinnasta, jää hieman irvistämään.
    Lista uusitaan tällöin takuuseen.
    Auto on kokemuksieni valossa laadukas.
    Suhtautukaa kuitenkin kriittisesti huolto-organisaation laskutukseen ja työhön. Esim. auton öljytilavuus ilman suodatinta on vain 2,5 litraa!

    Äänestä

  • "Isäni osti tuollaisen 3 ovisen mallin VM2000. Auto oli esittely käytössä ollut ja sillä oli ajettu n.7000km."

    Hmm, mistäköhän johtuisi nuo kaikki viat? Mieti tilannetta omalle kohdalle:

    Saat auton autoliikkeestä koeajoon. Mallia on mainostettu tehokkaaksi ja moottoria hyväksi. Mitä teet? No tottakai heti autoliikkeen kulman jälkeen survaiset kaasun pohjaan ja kun et ole juurikaan dieselillä ajanut, kierrätät sitä vahingossa liian pitkälle. Mitä kylmä, sisäänajossa oleva turbo-moottori tykkää tuollaisesta? Varmaan tosi hyvää. Lisäksi kun tulet koeajolenkiltä turbo punaisena, raakasti vaan sammutat auton ilman turbolle niin tärkeää jäähdytyskäyttöä. 7.000 km esittelyautokäytössä vastaa aika montaa tuhatta kilometriä matka-ajossa!

    Ja sitten vielä ihmetellään, mikä on kun auton moottori ei kestä. Esittelyautona oleminen selittää oikeastaan kaikki muut viat paitsi nuo ajovaloumpiot, joka voi olla ihan oikeasti huonoa laaduntarkkailua tai alihankkijan kömmähdys.

    Äänestä

  • Tyytyväinen kirjoitti:

    En ymmärtänyt tätä : korjailtu vain kasijarrun vaijeri (meni kosteutta ja yritetty (huonolla menestyksellä) hiljentää kojelaudan ääniä.
    Hieman ihmettelen sun kirjoitteluja...anteeksi vain. Mikä ihme esim. niihin umpioihin ja käsijarruun on voinut tulla?

    Vasen etuvilkkuumpio meinasi pudota. Ilmeisesti asennusvaiheessa väkisin runtattu ja murrettu kiinnikkeet. Toiseen takavalo umpioon kertyi kosteutta, joten meni vaihtoon. Käsijarruviasta en isäni autossa tiedä muuta kuin että huomasivat huollossa vikaa toiminnassa. Omassani kosteuden huomasi talvella, kun jarru ei irronnut ennenkuin muutaman kilometrin ajon jälkeen. Palat meni vaihtoon samalla, kun vaijeri vaihdettiin.

    Äänestä

  • NissanKestää kirjoitti:

    Taitaa olla täysin tuulesta temmattu noi viat. Näissä keskusteluryhmissä pyörii jotain teinejä jotka keksivät ihan hatusta ongelmia/vikoja kullekin automerkille. Ei sillä etteikö mille tahansa autolle saata vikoja tulla, merkin luotettavuuden tuntien kuitenkin vahvasti epäilen noit a ongelmia. Ja toi öljynkulutus on Opelin ongelma, ei Nissanin.
    Sportdeck on autona selvästi parempi kuin sedan.

    Ikää on 26 vuotta. Muitaaksen sanoin, että omassani ei juuri vikoja ole 55.000km aikana ollut (almera 99 2.0d). Itselläni on jo kolmas japsi menossa ja niin on seuraavakin auto. Mutta epäilyttää vähän onko seuraava auto Nissan, tai ainakaan Almera. Ehkä Primera (tosin sekin tehdään Englannissa) tai Maxima.
    Lukeekaa nämä jutut ennen kuin lässytätte mistään teini jutuista!!!

    Äänestä

  • Ajattelija kirjoitti:

    "Isäni osti tuollaisen 3 ovisen mallin VM2000. Auto oli esittely käytössä ollut ja sillä oli ajettu n.7000km."

    Hmm, mistäköhän johtuisi nuo kaikki viat? Mieti tilannetta omalle kohdalle:

    Saat auton autoliikkeestä koeajoon. Mallia on mainostettu tehokkaaksi ja moottoria hyväksi. Mitä teet? No tottakai heti autoliikkeen kulman jälkeen survaiset kaasun pohjaan ja kun et ole juurikaan dieselillä ajanut, kierrätät sitä vahingossa liian pitkälle. Mitä kylmä, sisäänajossa oleva turbo-moottori tykkää tuollaisesta? Varmaan tosi hyvää. Lisäksi kun tulet koeajolenkiltä turbo punaisena, raakasti vaan sammutat auton ilman turbolle niin tärkeää jäähdytyskäyttöä. 7.000 km esittelyautokäytössä vastaa aika montaa tuhatta kilometriä matka-ajossa!

    Ja sitten vielä ihmetellään, mikä on kun auton moottori ei kestä. Esittelyautona oleminen selittää oikeastaan kaikki muut viat paitsi nuo ajovaloumpiot, joka voi olla ihan oikeasti huonoa laaduntarkkailua tai alihankkijan kömmähdys.

    On kyllä tullut tuokin mieleen.

    Äänestä

  • RPV kirjoitti:

    Vasen etuvilkkuumpio meinasi pudota. Ilmeisesti asennusvaiheessa väkisin runtattu ja murrettu kiinnikkeet. Toiseen takavalo umpioon kertyi kosteutta, joten meni vaihtoon. Käsijarruviasta en isäni autossa tiedä muuta kuin että huomasivat huollossa vikaa toiminnassa. Omassani kosteuden huomasi talvella, kun jarru ei irronnut ennenkuin muutaman kilometrin ajon jälkeen. Palat meni vaihtoon samalla, kun vaijeri vaihdettiin.

    " Omassani kosteuden huomasi talvella, kun jarru ei irronnut ennenkuin muutaman kilometrin
    ajon jälkeen. Palat meni vaihtoon samalla, kun vaijeri vaihdettiin. "

    Jos on niin tyhmä että jättää auton talvella parkkiin käsijarru päällä niin on ihan oikein että siitä sakotetaan. Olen sen verran monen kuullut/nähnyt hakkaavan käsijarrua irti.

    " Käsijarruviasta en isäni autossa tiedä muuta kuin että huomasivat huollossa vikaa toiminnassa. "
    Sitä vartenhan noi määräaikaishuollot on että niissä tarkastetaan toiminnat ! Sehän on vain huollon hyvyyttä jos ovat korjanneet !

    Olisikohan parempi jos kommentoisit oman autosi ongelmia niiden thredeissä, sun asiantuntemus kun on kovin köykäistä.
    Ja 26 vuotta...sähän olet oikein asiantuntija...

    t. 18 vuotta autoillut.

    Äänestä

  • RPV kirjoitti:

    Vasen etuvilkkuumpio meinasi pudota. Ilmeisesti asennusvaiheessa väkisin runtattu ja murrettu kiinnikkeet. Toiseen takavalo umpioon kertyi kosteutta, joten meni vaihtoon. Käsijarruviasta en isäni autossa tiedä muuta kuin että huomasivat huollossa vikaa toiminnassa. Omassani kosteuden huomasi talvella, kun jarru ei irronnut ennenkuin muutaman kilometrin ajon jälkeen. Palat meni vaihtoon samalla, kun vaijeri vaihdettiin.

    on todellakin vain painamalla kiinni, nopea irroittaa jos tarvitsee polttimoa vaihtaa, joku rähmäkäpälä voi kyllä kiinnityksen rikkoa jos ei tajua miten irtoaa.

    Äänestä

  • VähänEnemmänAutoillut kirjoitti:

    " Omassani kosteuden huomasi talvella, kun jarru ei irronnut ennenkuin muutaman kilometrin
    ajon jälkeen. Palat meni vaihtoon samalla, kun vaijeri vaihdettiin. "

    Jos on niin tyhmä että jättää auton talvella parkkiin käsijarru päällä niin on ihan oikein että siitä sakotetaan. Olen sen verran monen kuullut/nähnyt hakkaavan käsijarrua irti.

    " Käsijarruviasta en isäni autossa tiedä muuta kuin että huomasivat huollossa vikaa toiminnassa. "
    Sitä vartenhan noi määräaikaishuollot on että niissä tarkastetaan toiminnat ! Sehän on vain huollon hyvyyttä jos ovat korjanneet !

    Olisikohan parempi jos kommentoisit oman autosi ongelmia niiden thredeissä, sun asiantuntemus kun on kovin köykäistä.
    Ja 26 vuotta...sähän olet oikein asiantuntija...

    t. 18 vuotta autoillut.

    En kaiketi väittänyt olevanikaan mikään asiantuntija, sitä varten on huolto keksitty. Kyseisen ajokin viat eivät minua muuten niin kiinnosta, kun en sillä aja, mutta kun sen vioista aina kuulen niin ajattelin niistä kirjoitella tänne palstalle. Mitä tuohon käsijarrun käyttöön tulee, niin entiedä millä vuosikymmenellä elät, mutta minä ainakin edellytän, että käsijarru toimii jäätymättä myös talvella, varsinkin, kun parkkipaikka on mäessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


A L kirjoitti:

Olen tässä miettinyt uuden Almeran hankintaa. Kertoisitteko asiallisesti kokemuksianne ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu