Moi.
Onko muilla kokemuksia Transportterin jakohihnoista ?
Mulla on 1,9TD vm 99 oleva Transporter ja siittä meni eilen hihna poikki vaikka autolla ei ole ajettu kuin 83tkm ja remmin vaihto olisi 90tkm !
Kannataakohan maahantuojalta kysellä jotain korvauksia ??
Onko muilla kokemuksia Transportterin jakohihnoista ?
Mulla on 1,9TD vm 99 oleva Transporter ja siittä meni eilen hihna poikki vaikka autolla ei ole ajettu kuin 83tkm ja remmin vaihto olisi 90tkm !
Kannataakohan maahantuojalta kysellä jotain korvauksia ??
Vastaukset 4
Vanhimmat
tehty ohjeen mukaisesti, niin maahantuojan pitäisi korvata!!!
äsken uusi hihna ja kiristysrulla.Auto on 90t ajettu ja vanha hihna näytti vielä hyvältä.
Oletko käyttänyt autoasi merkkihuollossa?Saattaa muuten vaikuttaa korvausien saamiseen olleellisesti sillä 10 tuhannen välein kuuluvaan perushuoltoon sisältyy hihnan tarkistaminen.
(ainakin -01 mallissa)
Muuten HUOMIO käyttäjät!Ohjaustehostimen hihna oli melkein poikki joten tarkkailkaa.Vaihto tienpäällä ei ole helpoin temppu.
Joo huollot on tehty ajallaan ja jakohihnan tarkastuksetkin !!!
Soitettuani maahantuojalle niin he sanoivat että EIVÄT KORVAA vaan vastuu kuuluu liikkelle josta auton ostin !!???
Auton myyjä liike ei taas suostu keskusteleen korvauksista vaan käskevät ottaa yhteyttä maahantuojaan !!?
Huomenna teen valituksen kuluttaja asiamiehen kautta ja katson rupeeko mitään sitten tapahtumaan.
Ketututta vaan kun tähän tilanteeseen joudun mutta minkäs teet ?
Niin ja en edes ole yrittänyt hakea täyttä korvausta vaan vain niitä osia jotka on menneet rikki hihnan katkeamisen seurauksena.
tuossa tapauksessa saada koko remontti ilmaiseksi.On "normaalia" että kaikki osapuolet yrittävät luistaa vastuutaan sillä korjaus ei tule olemaan halpa.
Tappele loppuun asti!
t.edellinen