Katkennut sarvi

Emolehmällä

Onko teillä tilallisilla tietoa naudan katkenneesta sarvesta? Meillä joskus aiemmin oli lehmiä ja silloin sarvia katkes navetassa silloin tällöin lehmien ollessa parressa ja siinä niitä olikin hyvä sitoa... Mutta nyt kun emolehmiä on ja ne liikkuu vapaasti pihalla, niin mitä pitäisi katkenneen sarven kanssa tehdä? Verta vuotaa paljon ja välillä näyttää vähän tyrehtyvänkin, mutta taas se tynkä osuu jonnekkin ja vuoto alkaa... Emo on otettu erilleen muusta laumasta, mutta silti se on ulko tilassa ja niin arka että "hoitotoimenpiteitä" on mahdoton tehdä.
Sarvesta lähti koko "kuori" ja hermokin on päästä katki. Kuinka kauan sarvi yleensä vuotaa jos siihen ei saa laitettua tuppoa tai muuta sidettä? Ja voiko verenhukan vaara olla?
Eläimellä on kuiva ja puhdas alusta ja lämmintä vettä tarjolla.
Eläinlääkäristä ei tälläisessä tilanteessa ole apua, tosin jotain kivunlievennystä voisi huomenna yrittää saada.
Mutta onko muuta keinoa ja vinkkejä vuodon tyrehtymiseen? Kiitos jo etukäteen!!!

12

5563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se jonkin

      aikaa vuotaa, mutta yleensä se kuitenkin lakkaa vuotamasta vaikka ei sille tee mitään.Onhan se toki pahannäköinen, mutta ei siitä eläimelle mitään vaaraa ole.

      • pakkula

        veren hyytymistekijät ovat kunnossa. Sen huomaa kyllä melko pian, ehkä jo seuraavana päivänä. Jos vuotoon aika ajoin tyrehtynyt, niin hyytyyhän se veri silloin.


    • Hurtta H:ki

      Jos tuntuu siltä, että jotenkin pitäisi paikata, mieleeni tulee yksi vaihtoehto, eli nestemäinen kumi. Saa ainakin Etolasta ja Hong-Kongista.

      Maailmalla käyttävät esim. kovin puskevilla elikoilla "vaimentimina" ettei tule vahinkoja laumassa. Tehdään pallukka sarven päähän. Kuluu ja putoaa aikaa myöden pois, mutta tuskin haittaa elämää.

    • Alma

      Eiköhän sen pitäisi kipuun ainakin jotain saada.
      Otathan sinäkin lääkettä, jos joku paikka särkee.

      • Emolehmällä

        kyllä näyttää sarven verenvuoto tyrehtyvän aikaajoin, eli kyllä se siitä varmasti paranee. Hain eläimelle särkylääkkeen eläinlääkäriltä, joka meinas että sarvi katkaistaan myöhemmin jos tarvetta.
        Meinaa vaan hirvittää se veren määrä joka siitä valui, mutta nyt taitaa olla jo voiton puolella. Kiitos vastauksista.


    • kenny

      Joskus harvoon sellasia on käyny, yleensä ne on poikimattomia mullikoota. Aika parantaa, suurin riski on mun mielest tulehdus. Jos se elävä on kerran jo erillään laumast, nii kait se paris-kolmes viikos paranee. Eikä se normaalin näköseksi parane, kyllä sen erottaa siit toisesta sarvesta.

      Se va on jämerä, ku elukalta katkiaa sarvi ihan juuresta asti, ni siit ei tuu ku jotain kaffikupillinen verta, ihmeen nopia hyytymisreaktio. Jäi sarvi kiinni parsirakenteisin, ja sarvi irtos kokonaan, kaikkee sit sattuu eluoiden kans.

    • mörrimöykky

      On siis varmaan kyseessä saven tuppi. Siitähän roiskahtaa melkosesti verta. Yleensä nämä paranevat ilman hoitoa. Joskus kuitenkin on niin, että elukka teloo sarven aina uudestaan ja uudestaan. Jos kuitenkin jo erotettu muista, niin pitäisi kyllä oppia varomaan itsekin. Meillä ainakaan ei ole näitä tupenirtoamisia sen kummemmin hoideltu, kun laiteltu jotain desinfioivaa sprayta aina kun on päässyt suihkutusetäisyydelle. Eri juttu sitten on se, jos sarvi katkeaa tyvestä kokonaan. Siitä ei juurikaan tule verta, eikä nauta tunnu juuri välittävän tapahtuneesta. Pari kertaa on näin käynyt ja olen antanut varmuudeksi särkylääkettä pari päivää.

    • Lomitus henkilö

      olen joskus ollut mukana kun on lehmältä sahattu sarvet poikki, melko juuresta. Leikkauksenjälkeen verta tulee kyllä kuin paloletkusta, sillee sykäyksittäin. Eläinlääkäri antoi hetken tulla verta ulos, että puhdistuu... sit leikkuukohtaan sidetaitosta joka on tervattu, ja päälle reilusti jotain sidettä ja teipillä kiinni.
      Lehmä tietysti sai etukäteen rauhoittavaa ja särkylääkettä jne.

      Toisinaan näkee noita mulleja joilta on kuori vaan irronnut, eikä se näy mitenkään elukkaa haittaavan. siellä sisällähän se isompi verimäärä liikkuu, jos sarvi menee tosissaan halki niin kyllä siellä varmasti painetta on ja verta tihkuu pitkään.

      • pakkula

        Käski laittaa siteen, sitä ei kuitenkaan saanut, ei sitten millään. Tervankin laitto on melkein mahdotonta. Jotakin desinfoivaa spaytä, jos siinä myös kipua lievittävä ominaisuus, niin hyvä.

        Ensi kerran, kun meillä sarvi irtosi, kokenut eläin lääkärimme sanoi, ettei tarvitse tehdä mitään. Oikeassa oli, ainakin melkein. Parani se melko pian.


      • laitettu
        pakkula kirjoitti:

        Käski laittaa siteen, sitä ei kuitenkaan saanut, ei sitten millään. Tervankin laitto on melkein mahdotonta. Jotakin desinfoivaa spaytä, jos siinä myös kipua lievittävä ominaisuus, niin hyvä.

        Ensi kerran, kun meillä sarvi irtosi, kokenut eläin lääkärimme sanoi, ettei tarvitse tehdä mitään. Oikeassa oli, ainakin melkein. Parani se melko pian.

        Terramycin suihketta! Hyvin pysyy ja sinisen värinsä avulla tietää mihin kohtaan sitä jäi ja milloin sitä ehkä tarttee laittaa lisää..
        Siinä on jotain antibioottia (tms.)..


    • Agrologi

      Tilanne on ilmeisesti ratkennut. Hyvä niin

      Haluaisin vielä kommentoida tätä verenvuotoa. Lehmästä voi verta vuotaa sangollinen (10l), sitä suurempi verenvuoto on jo vaarallista.

    • navettapiika

      elukka kiini vain jos saa, tuppoa sarventynkään, tiukka kuminauha sarven juureen niin yleensä auttaa... voi valskata silti pari päivää...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      2610
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1179
    Aihe