Määrätäänkö jossain laissa tms mitä asioita yhdistyksen vastavalittu hallitus saa käsitellä järjestäytymiskokouksessaan? Voiko siis järjestäytymiskokouksessa käsitellä myös ihan tavallisia juoksevia asioita vai vain "järjestäytymiseen" liittyviä? Onko tällainen erityinen järjestäytymiskokousen nimellä oleva kokous pakko pitää vai voiko asiat käsitellä "tavallisessa" kokouksessa?
Kyseessä hallitus jonka kaikki jäsenet eivät vaihdu kerralla vaan vuosittain vuosikokouksessa on vain osa jäsenistä erovuorossa.
Olen yrittänyt etsiä tietoa aiheesta mutta heikoin tuloksin.
Järjestäytymiskokous
IhanKuutamolla
1
1885
Vastaukset 1
- hippula
Hei!
Voit pitää ihan tavallisen kokouksen jossa yhtenä pykälänä on hallituksen järjestäytyminen, ja ei siinäkään tarvitse kuin luetella että varapjna toimii XXX, sihteerinä ZZZ jne.
(Paitsi tietenkin jos _omat_ sääntönne määrää jotain muuta, niin toimitte sen mukaan, mutta tuskinpa kenelläkään siitä mitään pykälää on?)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1182435Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401562Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6441028- 106993
- 71962
- 98906
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76710- 70706
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31696