Omakotitalojen raju romahdus

131516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

.. niin nyt on menossa yhdeksäs paikallinen
romahdus vuoden -97 jälkeen. Kovat ovat
olleet ajat okt-omistajilla..

Äänestä

Niin, ei me kaikki olla vanhoja mummonmarkkamiljönäärejä. Säälittää kovasti ne tuulipuvut, jotka ostivat homeisen tasakattoisen talonrähjän puolella miljoonalla eurolla. Kumpi ehtii ensin, puskutraktori vai ulosottomies?

Äänestä
  • ..Vihtiin tulee liian kalliiksi; vaatii lavettiauton etc. Ulosotto tulee normaalilla kilometrikorvauksella puolipäiväraha.

    Äänestä

  • Analyytikko234 kirjoitti:

    ..Vihtiin tulee liian kalliiksi; vaatii lavettiauton etc. Ulosotto tulee normaalilla kilometrikorvauksella puolipäiväraha.

    Vihdissä on ihan kivoja paikkoja. Hintatasoa kuitenkin rassaa käsittämättömät liikennevalot vihdintiellä. Taitaa olla niitä valoja ruuvaamassa joku, jonka anoppi asuu kulmilla ja jolle pitää kostaa koetut vääryydet.

    Äänestä

  • 90-LUVUN alussa romahduksen tultua medioissa oli jatkuvasti juttua hometaloista ja niiden korvaus vaatimuksista.Ok-talojen hinnat rommaa nyt, joku on voinut maksaa 100ke ilmasta ja mielikuvasta.

    Äänestä

kaikki romahtais rajusti alaspäin ,uusien asuntojen hinnat vääristää tilastoja.

Äänestä

Laskin tuosta käyrästä, että omakotitalojen hinnat ovat romahtaneet 12 kertaa viimeisen kymmenen vuoden aikana. Lisäksi viimeiseen kymmeneen vuoteen osuu yksi puolen vuoden pituinen taantuma.

Hei miksi kukaan ei jaksa linkitellä tänne vuokrien nousukäyriä? Eikö ketään kiinnosta?

Äänestä
  • että omassa asuvaa ei tuon taivaallista kiinnosta vuokramarkkinat. Ja tuhnuttelijat häpeävät vuokraansa, joten heitä ei kiinnosta niitä käppyröitä tänne postailla. Poislukien tietysti uskovaisten isorintaisten nymfomaanien pakeilla asuvat.

    Äänestä


  • ekana rommaa ok-talot ja sit rommaa kaikki kunnolla.

    Äänestä

  • Läksyt opittu, oma myyty kirjoitti:

    ekana rommaa ok-talot ja sit rommaa kaikki kunnolla.

    Lienetkö taas nolaamassa itseäsi palstalla, kuten viime ennustuksesi 2003 kanssa? Teksti vaikutti niin samanlaiselta...

    "Asuntojen hinnat R O M AH T A VA T
    Kirjoittanut: A.P 4.6.2003 klo
    07.45
    Näin se alkoi viimeksikin. Ensin yksiöt halpenevat ja kohta puoleen se vaikuttaa muihinkin. Nyt yritettävä oma myydä äkkiä jos vaikka kerkiäiisi.Huh huh.
    "

    Äänestä

  • selvää yhtäläisyyttä kirjoitti:

    Lienetkö taas nolaamassa itseäsi palstalla, kuten viime ennustuksesi 2003 kanssa? Teksti vaikutti niin samanlaiselta...

    "Asuntojen hinnat R O M AH T A VA T
    Kirjoittanut: A.P 4.6.2003 klo
    07.45
    Näin se alkoi viimeksikin. Ensin yksiöt halpenevat ja kohta puoleen se vaikuttaa muihinkin. Nyt yritettävä oma myydä äkkiä jos vaikka kerkiäiisi.Huh huh.
    "

    Nyt vuokralla ja olen erittäin tyytyväinen ,sinulla taitaa olla asiat täysin erilailla koitahan pärjätä, asuntoasioissa ei kannata olla kateellinen yleensä niissä voittaa vain rahamiehet´

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tilastokeskus kirjoitti:

http://www.stat.fi/til/kihi/2005/03/kihi_2005_03_2005-12-16_kuv_001.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu