Suomenlapinkoirat...

moi!
Mikäs on parkki ja riista väri? Onkos kellään näitä lappalaiskoiria? Kertoisitteko hieman niistä? Pidättekö ulkona ja paljonko koira painaa? Millainen se on luonteeltaan? Agressiivinen? Ystävällinen? Haukkuherkkä? Lapsirakas? Olen käynyt lappalaiskoirien sivulla ja lueskellut siellä, mutta olisi mukava kuulla omistajien kommentteja rodusta! THANKS!
5168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • Paimenviettinen, haukkuherkkä, ystävällinen koira

    Äänestä

  • Kiitos osoitteista!

    Äänestä

Oletkohan kuullut paimensukuisista lapinkoirista? Nämä polveutuvat alkuperäisistä porojen paimennukseen käytetyistä koirasuvuista, ja ovat ulkomuodoltaan eri tyyppisiä, paimenkoiramaisempia kuin viralliset suomenlapinkoirat (muistuttavat pitkäkarvaista lapinporokoiraa). Kannattaa tutustua esim. seuraaviin sivustoihin: www.liehku.net ja www.sci.fi/~pls. Itse olen ollut tekemisissä näiden koirien kanssa, ja luonteeltaan ne ovat todella ystävällisiä ja fiksuja.

Äänestä

Tepahan tuossa jo kertoikin paimensukuisista suomenlapinkoirista ja millä sivulla niihin voit tutustua.

Meillä on sellainen. Koira on haukkuherkkä, mutta olemme omamme saaneet jo pienenä opetetuksi siihen, ettei sisällä haukuta. Oppi on mennyt perille. Koira on tosi ystävällinen luonteeltaan, mutta useimmat (varsinkin urokset) saattavat olla jääriä; siis ihan hattuilluksissaan eivät viitsi ihan totella; haluavat jumpitella, lienee jotain leikkiä. Uskovat kyllä, kun kerran karjaisee kunnolla (kasvattajamme käyttää omiinsa tehokasta suomalaista sanaa P..kele).

Mikään sohvan lämmike tämä rotu ei ole. Ei välttämättä tarvitse harrastaa sen kanssa mitään agilitya tai tokoilua, mutta seurallisena koirana se haluaa olla mukana kaikessa muun perheen toiminnassa. Ulkona koira on parhaimmillaan. Se nauttii pitkistä ulkolenkeistä ja talvisin isännälle tulee taatusti vilu ennen kuin koiralle.

Jos vakavammin harkitset lappalaisen hankintaa, löydät seuran sivuilta osoitteita ja puhelinnumeroita. Pyydä rohkeasti joltain kasvattajalta päästä katsomaan tämän rotuista koiraa. Kasvattajat ovat myös parhaita vastaamaan kysymyksiisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Doris* kirjoitti:

moi!
Mikäs on parkki ja riista väri? Onkos kellään näitä lappalaiskoiria? Kertoisitteko hieman niistä? Pidättekö ulkona ja paljonko koira painaa? Millainen se on luonteeltaan? Agressiivinen? Ystävällinen? Haukkuherkkä? Lapsirakas? Olen käynyt lappalaiskoirien sivulla ja lueskellut siellä, mutta olisi mukava kuulla omistajien kommentteja rodusta! THANKS!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu