Hellan kuumeneminen

tilda

Ostimme uuden hellan vanhan yli 10 vuotta palvelleen tilalle kettiöremontin yhteydessä.
Se kuumeenee kyllä hyvin, mutta niin kuumenne myös levyjen välinen emaloitu/ maalattu osuus.
Myyjä sanoi että on nykyään tavallista kun ei enää laiteta eristeitä. Onko näin vai onko meillä viallinen hella? Se siin kuumenee tosi paljon.

6

3862

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • slobo

      Halvat liedet kuumenevat enemmän (eristeissä säästetään) ja kalliimmat laadukkaammat yleensä vähemmän. Jälleen kerran: halvalla ei saa hyvää.

      • tilda

        milläköhän merkillä olisi enemmän eristeitä ?


      • slobo
        tilda kirjoitti:

        milläköhän merkillä olisi enemmän eristeitä ?

        Meillä on kotimainen Cylinda, eikä kuumene liikaa ja on muutenkin hyvä laite. Mutta varmaan (ehkä) muillakin merkeillä on kalliimmissa malleissa enemmän eristeitä. Tästä Cylindasta oli myyjällä pintalämpötilojen mittaustuloksia.


    • papupata

      kyllähän hyvä hella aina kuumenee, muuten ei papupata porise.

      • m.t.

        Ostettiin n. kuukausi sitten ihka uusi keraaminen liesi ja olin lentää pyllylleni kun ensimmäistä kertaa siinä muhitutin karjalanpaistini!
        Meinaan uunin lasi levy ja koko paneelikin olivat aivan tosi tosi kuumat ja kaapit uunin viereesäkin minusta aivan liian lämpöisiä.
        Soitin liikkeeseen ja he käski soittaa huoltoon. Soitin.
        On tullut vuosi tai kaksi sitten uusi säädös, joiden mukaan uuni saa kauttaaltaan kuumeta max. 90c lämpöön. Se on hitsin kuuma. Huolto-setä katsoi vielä, että tässä meidän uudessa uunissa on vieläpä kolminkertainen lasi, että on "viileimmästä päästä"

        Meidän aiempi liesi, vaikka olikin liki 20 vuotta vanha, ei kuumennut ikunan noin paljoa....

        Vähän harmittaa uuden osto, mutta onpahan nyt ainakin keraaminen liesi #-)


    • makke2

      Kodinkonemyyjä kertoi, että EU:n myötä ovat säädökset muuttuneet vuotolämpöjen mittauksen osalta. Uusien eu-säännösten mukaan mm uunin vuotolämpö mitataan lasin edestä n 20 cm:n etäisyydeltä, kun ennen mitattiin lieden päältä ja sivuilta. Tästä syystä liesien valmistajat ovat keksineet oivan säästökohteen; kun ei enää mitata lämpenemistä muuten kuin lasista, säästetään lieden lämpöä eristävissä rakenteissa. Kuulostaako uskomattomalta? Niinpä, mutta asia on totta. HYVÄ EU!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      57
      2814
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      40
      2445
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      94
      2010
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1315
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1159
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      155
      851
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      80
      784
    8. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      706
    9. Ymmärrätkö jo nyt, että

      Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt
      Ikävä
      44
      682
    10. 43
      675
    Aihe