me ollaan mietitty isännän kanssa että kun meille sitten joskus tulee toinen koira (huomaa "kun", ei "jos"), niin sen ei välttämättä tarttekaan olla collie kuten nykyisemme vaan vaihtoehdoksi voisi tulla myös esim. berni. Millainenko lie rotuna, kuolaako paljon? Sillä ei ainakaan ole ihan niin julmat kuolaohjurit suupielissä kuin muilla isoilla koirilla.
Pääasiahan on tietty luonne ja käyttömahdollisuudet. Käytännön kokemuksia olis kiva kuulla.
En laittanut tätä tonne erityisosastolle, lähinnä juttelumielessä vaan kyselen.
Pääasiahan on tietty luonne ja käyttömahdollisuudet. Käytännön kokemuksia olis kiva kuulla.
En laittanut tätä tonne erityisosastolle, lähinnä juttelumielessä vaan kyselen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
on sekä collie että berni =)
Luulin, että kuolaisi paljonkin, mutta odotettua vähemmän kuolaa (enemmän kuin collie, mutta kuitenkin vähän..).
Meidän urosberni on välillä aika itsepäinen, oppii nopeasti, enimmäkseen "leikin" avulla olemme opettaneet koiraa. Suhtautuu kaikkeen uuteen tyynen rauhallisesti, mutta uteliaasti. Lasten antaa pistää itsensä vaikka solmuun ja siitä vielä rullalle. Pitää vieraista ihmisistä, muttei enää onneksi hypi ihmistä vasten (kesti pitkään, ennen kuin tämä tapa saatiin kitkettyä pois, kyllähän se on mukavaa, kun pikku pentu iloisesti hyppii, muttei se enää täyskokoiselta berniltä ole kovinkaan mukavaa..).
Tokoa olemme kokeilleet ja näyttää olevan ihan pojan laji =) Kaverikoira toimintaa olemme myös ajatelleet koiran ystävällisen ja kärsivällisen luonteen takia.