ovulaatio

Nouseeks lh-hormoonin pitoisuus ainoastaan kerran kuussa, jonka jälkeen yleensä tapahtuu ovulaatio. Vai voiko lh-hormooni nousta useamman kerran kuussa?

Kysyn, kun käytän ovistestiä ja mietin, että jos tulee melko vahva viiva (kuitenkin heikompi kuin kontrolliviiva) ja seuraavana päivänä tulee ainoastaan kontrolliviiva, onko oletettavaa, että viiva kertoi ovulaation tapahahtumisesta seuraavan 24-36h päästä. Vai pitäisikö tikuttamista jatkaa.
99767
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

asetat kysymyksen hieman väärin. Ovulaatio tapahtuu vain kerran kuukautiskierron aikana. Mutta koska eri ihmisillä on eri pituinen kierto, niin toki lyhyellä kierrolla voi tapahtua kaksi ovista kuukaudessa.( esim: ovis kuun 1 pv >kuukautiset>seuraava ovis kuukauden 26-28 pv. Silloinhan ovis on kahdesti kuukaudessa, koska kuukaudessa on päiviä 28-31).

Eli homma etenee näin: kuukautiset>ovis>kuukautiset>ovis>kuukautiset>ovis......Tosin aina ei ovista ole kierrossa, jolloin voi käydä niin, että on vain kuukautiset, mutta ovista ei, vaikka kuinka tikuttaisi.

Rajuimpien tutkimusten mukaan hedelmällisikäisellä naisella on vain 5-8 ovista vuodesa!

Mutta jos palataan sinun alkuperäiseen kysymykseesi niin niin kyllä se LH-huippu on ollut juuri silloin, kun on näkynyt kaksi vahvaa viivaa. Seuraavana päivänä ovis on jo tapahtunut ja LH-pitoisuus laskenut. Nuo testit ei ole ihan niin lotettavia, että ovis olisi vasta 24-36 tunnin kuluttua kahdesta viivasta (tai sitten pitäisi tikuttaa usemammin kuin kerran vuorokaudessa). Eli ei kannata odottaa kahdesta viivasta 24 tuntia ja yrittää vasta sitten hedelmöitystä, vaan mahdollisimman pian. Muista, että normaalit siittiöt säilyvät kehossasi jopa 5-6 vrk, mutta irronnut munasolu vain maximissaan 12 tuntia !

Äänestä
  • Siis onhan sinulla voinut olla kaksi vahvaa viivaa, mutta se on mennyt tavallaan ohi, kun tikutus on vain kerran vrk:ssa, mutta jos ovis viiva on heikko kahtena päivänä ja sitten ei näy enää ollenkaan, niin uskoisin, että kyseessä on ollut ns. huono ovis (gyneni käyttämä termi). Toki aina kannattaa yrittää, jos luomuna yrität(et siis ole menossa klinikalle). Huonon oviksen aikana muonasolu ei ole kehittynyt riittävästi, niin että se voisi hedelmöittyä. Parempi onni ensi kerralla.

    Äänestä

  • tarkennus kirjoitti:

    Siis onhan sinulla voinut olla kaksi vahvaa viivaa, mutta se on mennyt tavallaan ohi, kun tikutus on vain kerran vrk:ssa, mutta jos ovis viiva on heikko kahtena päivänä ja sitten ei näy enää ollenkaan, niin uskoisin, että kyseessä on ollut ns. huono ovis (gyneni käyttämä termi). Toki aina kannattaa yrittää, jos luomuna yrität(et siis ole menossa klinikalle). Huonon oviksen aikana muonasolu ei ole kehittynyt riittävästi, niin että se voisi hedelmöittyä. Parempi onni ensi kerralla.

    Tikutin edellisenä päivänä yhden viivan, kyseisenä päivänä kaksi viivaa, joista toinen viiva siis oli kontrolliviivaa hieman haaleampi. Seuraavana päivänä oli taas vain yksi viiva. Toivottavasti kyse oli sitten siitä, että aikaisemmin tikutettuna olisi ollut kaksi vahvaa viivaa.

    Puuhastelimme kyllä sinä pv ja vielä kaksi vrk sen jälkeen, kun tikutin kaksi viivaa, joten nyt vain odotellaan.

    Äänestä

Mulla oli kans sama juttu eli ensin tuli vain vähän testiviivaa haaleampi viiva ja sitten ei taas oikein mitään. Sitten testasin erimerkkisillä testeillä ja sain pelkän testiviivan. Ilmeisesti siis tulosviivan pitää olla aivan saman vahvuinen tai vahvempi kuin testiviivan.

Pitäisi siis varmaan jatkaa tikuttamista, kunnes tulee ihan kunnon vahva viiva. Itse lopetin tikuttamisen tähän ainakin tässä kierrossa, kun ajattelin, että käy kuten edellisissäkin kierroissa: ei ovulaatiota. Vauva tulee, jos on tullakseen... :)

Äänestä
  • "Mulla oli kans sama juttu eli ensin tuli vain vähän testiviivaa haaleampi viiva ja sitten ei taas oikein mitään. Sitten testasin erimerkkisillä testeillä ja sain pelkän testiviivan."

    Testasitko siis samana päivänä sen vähän testiviivaa haaleamman viivan ja erimerkkisen testin pelkän testiviivan?

    Äänestä

  • utelias kirjoitti:

    "Mulla oli kans sama juttu eli ensin tuli vain vähän testiviivaa haaleampi viiva ja sitten ei taas oikein mitään. Sitten testasin erimerkkisillä testeillä ja sain pelkän testiviivan."

    Testasitko siis samana päivänä sen vähän testiviivaa haaleamman viivan ja erimerkkisen testin pelkän testiviivan?

    Joo, tein muistaakseni samana päivänä (eri aikoihin tosin) kahdella eri testillä ja tuli "eri" tulokset. Toinen oli Acon-merkkinen ja toinen CM:sta ostettu Fertest. Koska mulla ainakin oli niin paljon heittoja viivojen suhteen, niin luulen, että tulosviivaksi pitää tulla todellakin hyvin vahva viiva...

    Mutta tämä on vain oma tulkinta. Luulisi kuitenkin, että jos olisi ovulaatio, niin viiva vain vahvistuisi entisestään, joten itselläni ei varmaan ole ovulaatiota nyt ollenkaan, ainakaan tässä kierrossa. En sitten tiedä onko jotain isompaa häikkää, koska viime kesänä lääkäri mainitsi, että saattaa olla kysta munasarjassa. Seuraavalla kerralla hän kuitenkin totesi, ettei niistä niin haittaa pitäisi olla eikä tehnyt tarkempia tutkimuksia. No, katsotaan miten käy... :)

    Äänestä

Oon käyttäny ovistestejä neljänä kuukautena, tosin kiertoni on vielä...tai ainakin silloin ekoilla kerroilla epäsäännöllinen. Olen myös mielnkiinnosta testannut vähän epätodennäköisempinäkin ovulaatioaikoina, yhteensä vissiin 5 pakkausta testejä (eri merkkisiä). Ikinä en ole saanut vain yhtä viivaa. Voi olla vähän vaikeeta tulkita onko viivat yhtä vahvoja, mut sellasiakin kertoja on ollut, mutta aina on ollut kuitenkin kaksi selkeää viivaa, testas koska vaan. Onko muilla tällaista tapahtunut?

Äänestä
  • vastasin tuossa ekana tähän ketjuun ja en varmaan saanut muotoiltua asiaa ihan selväksi: jos ovis viiva on vaikkapa tänään kello 9.00 paljon haaleapi, kuin kontrolliviiva ja huomenna taas 9.00 aavistuksen verran haaleampi, ja lopulta kolmantena päivänä poissa, niin se tod.näk. tarkoittaa seuraavaa: ovis on ajoittunut jonnekin ekan ja tokan päivän välille, koska eka päivän tulos viittaa siihen, että se on tulossa, mutta tokan päivän tulos, että se on jo mennyt, koska kolmantena päivänä ovisviivaa ei enää ole. Kaksi tasavahvaa viivaa tulisi tulokseksi varamaan, jos tikuttaisit 6-12 tunnin välein ! Ei oikein kannata.....Mutta yrittää kannattaa HETI, kun saat tulokseksi kaksi melkein tasavahvaa viivaa. Tai sitten ei ovista ole siinä kierrossa ollenkaan.

    Mutta (ellet siis ole menossa klinikalle inseminaatioon tms.), niin muista, että yksi vanha konsti on parempi, kuin pussillinen uusia ! Ja konsti on tämä: koska normaalit siittiöt todella säilyvät naisen kehossa elossa jopa 5-6 vrk ja niiden laatu on parhaimmillaan pienessä "selibaatissa", niin kannattaa yrittää hedelmöitystä joka kolmas päivä ! Ja ellei muuta vikaa ole, kuin epäsäännöllinen kierto, niin homma onnistuu lopulta hyvinkin pian (itselläni aina 1-3 kierron yrittämisen jälkeen ! )Ja onhan tämä lisäksi helpompaa, halvempaa ja vähemmän hermoja raastavaa, kuin tikutus ! Itse olen välillä tikutellut, kun olen pelännyt, että ovis lopahtaa kokonaan (kierto väli jopa 56 vrk).

    Äänestä

  • Mä olen käyttänyt ovistestejä nyt kahden clomi-kuukauden aikana. Kierto mulla on 30pv. Tikuttamisen olen aloittanut kp 13 ja jatkanut sitä 5 pv. Jokaisella tikuttamiskerralla olen saanut kaksi yhtä vahvaa viivaa ton viiden päivän ajan!?
    Eli enkö ole ymmärtänyt oikein ovistestin toimintaperiaatetta vai mitä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyselevä kirjoitti:

Nouseeks lh-hormoonin pitoisuus ainoastaan kerran kuussa, jonka jälkeen yleensä tapahtuu ovulaatio. Vai voiko lh-hormooni nousta useamman kerran kuussa?

Kysyn, kun käytän ovistestiä ja mietin, että jos tulee melko vahva viiva (kuitenkin heikompi kuin kontrolliviiva) ja seuraavana päivänä tulee ainoastaan kontrolliviiva, onko oletettavaa, että viiva kertoi ovulaation tapahahtumisesta seuraavan 24-36h päästä. Vai pitäisikö tikuttamista jatkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu