Onkohan tehty tutkimusta siitä minkä tyylisuunnan pyörä johtaa onnettomuus tilastoja ?
Tuskimpa customit, itse veikkaan kyykkyjä, koska ne ovat nopeita kiihtymään ja niillä yleensä ajetaan kovaa niin että reagointiaika jää toivottoman lyhyeksi silloin kun pitäisi väistää eteen ajanutta autoa tai tielle hypännyttä hirveä.
Mutkat saattaa mennä pitkiksi liian suuren tilannenopeuden takia, varsinkin vieraalla tiellä.
Tottakai customeillekin tapahtuu lähelläpiti tapauksia muttei varmaankaan niin yleisesti.
Tuskimpa customit, itse veikkaan kyykkyjä, koska ne ovat nopeita kiihtymään ja niillä yleensä ajetaan kovaa niin että reagointiaika jää toivottoman lyhyeksi silloin kun pitäisi väistää eteen ajanutta autoa tai tielle hypännyttä hirveä.
Mutkat saattaa mennä pitkiksi liian suuren tilannenopeuden takia, varsinkin vieraalla tiellä.
Tottakai customeillekin tapahtuu lähelläpiti tapauksia muttei varmaankaan niin yleisesti.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Itse ajattelin aiemmin jopa, että tuskinpa customeilla juuri koskaan ajetaan kolaria - mutta kyllä niitäkin on näkynyt joskus uutisessa ja Autovahinkokeskuksella myynnissä.
Tilastotietoa luulon tueksi ei minullakaan ole, mutta aika todennäköistä on, että kyykyt johtavat tilastoa reilusti. Ainakin isompien pyörien kohdalla, kevarareissa myös enduroilla saatetaan hurjastella miten sattuu.
Aina ei oma ajotaito auto. Autoilija saattaa tulla eteen niin viime tingassa, ettei itse ehdi tehdä mitään. Customeissa on kuitenkin se etu, että lisähimmeleillä voi parantaa omaa havaittavuutta. Oma kokemus on se, että kaatumarautojen ja lisävalojen laitto parantaa näkymistä. Lisävaloja ei välttämättä tarvi pitää edes päällä. Pyörä on niin kapea, että autoilijan aivolohkot ei aina rekisteröi sitä. Itselle on käynyt sama homma. Meinasin teilata erään motoilijan. Onneksi se kääntyi sinne mistä itse tulin. Muuten olisin ajanut päälle. Musta pyörä, tummat ajovaatteet ja sadekeli. Näin kyllä pyörän, mutta aivot vaan ei raksuttanu.
Vanhalla pyörällä tuli aluksi useita eteen ryntäyksiä sivuteiltä. Pistin keulaan massaa, niin sen jälkeen ei yhtä ainutta. Nyt uuden pyörän kanssa sama homma. Hengen meno oli lähellä viime kesänä. Onneksi siinä kohtaa oli linja-autopysäkki niin sai väistettyä ja ohitettua sen kautta. Täytyy varmaan taas laittaa kaatumaraudat.
autovahinkokeskuksessa, eivät ne kaikki ole kolareissa olleita, mukaan mahtuu myös varkauksien kautta lunastetuksi tulleet, sekä muutoin kipatut. Yleensähän, kun kunnon mälli tulee, pyörä (lue:raato) kiikutetaan suoraan sulaton suuntaan.
Ei se tyylisuunta onnettomuuksia aiheuta.
Olettaisin että muun liikenteen arvamattomuus on pahin riski tiellä liikkuessa?
Ns. kyykyt on on todella herkkiä myös vaaratilanteissa raskaisiin customeihin verrattuna samoin myös jarrut oikein tarjoiltuna pyörä tosiaan pysähtyy.
En hae mitään eripuraa eri tyylisuuntien välille.
Mielestäni asenteet aiheuttaa onnettomuuksia ei tyylisuunta?
Kevään odottelua kaikille!
itse muistan 90-luvulla jonkun tutkimuksen kuulleeni, että joku pienemmän kokoluokan kawasaki ninja johtaisi kuolemantuottamuksissa ja/tai vakavissa kolareissa. tottakai se on enemmän kiinni asenteesta, kuin pyörämallista, mutta asenne taitaa eniten vaikuttaa sen pyörämallinkin valintaan :)
nehän ne. Toissa kesän ( siis 2004 )kuolonkolareista muistaakseni oli virallisesti onnettomuustutkijalautakunnan mukaan 9 kpl keulintakolareita. Kokonaissummahan oli 16 kesällä ja 4 talvella kitumisen jälkeen. Lopuissakin oli suistumisia ja muuta kohellusta aika monessa. Autoilijat tappoi vain muutaman onnettoman.
Yksi customkuski tappoi 2 matkakyykyllä ajanutta... olin itse paikalla katsomassa..prkl..
En yhtään epäile vaikka näin olisi ?
Markkinat myös ohjailee tilastoja, paljon myyty malli esiintyy herkemmin tilastoissa, vai kuinka?.
Todennäköisyys joutua onnettomuuteen pyörällä jota on myyty 1000 kpl tai yksi myyty pyörä on suurempi,oli asenne mikä hyvänsä?
meni, nimittäin todennäköisyys on juuri yhtä suuri, ajat vain yhdellä pyörällä ( he..heh kahdella tietystí) kerrallaan. Tilastollisesti tietysti enemmän myydylle pyörämallille voi sattua enemmän vahinkoja. Mutta kun suhteutetaan taas ne ajetut kilometrit toisiinsa, niin eipäs se sen vaarallisempa olekkaan.
siis- suosittu pärrä 1000* 8000 km= 8000000 ja kolareita 10
se kylän ainoa 1*8000 km= 8000 eikä yhtään kolaria....tai 0,1 kpl jos oikein lasketaan/ siis kymenenen vuoden jälkeen kolahtaa...
Aikaisemmin kysyttiin mallia ei ajokilometreihin suhteutettuna?
Eikä sitä kautta todennäköisyyttä.
????????.....?
"Mielestäni asenteet aiheuttaa onnettomuuksia ei tyylisuunta?"
Tämä on nyt tällaista asian kiertämistä... Tietenkin asenteet tekevät, eikä pyörän tyyppi, ja aseet eivät tapa ketään vaan ampujat, jne. jne... Kysehän oli tilastojen hakemisesta, eli siitä että millä pyörällä ne väärän asenteen omaavat ovat sattuneet ajamaan. Kaksi eri asiaa, ei kukaan pyöriä ole syyttänytkään.
Kaikilla kyykkyjen ajajilla ei ole lainrikkojan asenne (itsekin olen kyykkyilijä), mutta on selvä että vauhtihulluista yms. tyypeistä harva valitsee customia, jotka ovat laitanaan todella laiskoja pyöriä. Vastaavasti custom-kuskeissakin voi näitä hulluja olla, mutta pyörän luonne (varsinkin pienemmät) väkisin hieman rauhoittaa tilannetta verrattuna muoviluotiin.
, ei edes merkkiä. Mutta näinhän nämä viestiketjut alkaa rönsyillä. - Eikä ole kolahtanut vielä kertaakaan ...
Laiskoja ja laiskoja. Isot customit liikahtaa melko rivakasti. Rocket III kiihtyy 0-100:aan nopeammin kuin Hayabusa. V-Rod ja Hondan IsoX eivät jää paljoa Rocketille.
Triumph Product Range Manger Ross Clifford says that in direct acceleration comparisons, nothing can beat the Rocket III from 0–60 mph. The company claims its 0–60 mph time is quicker than even the Suzuki Hayabusa.
http://www.motorcyclistonline.com/newsandupdates/rocket3prev/
No, näin _yleisesti ottaen_. Joku 250-kuutioinen custom (joka kyllä kelpaisi itselle) kiihtyy 0-100 jotain 25 sekunnissa, se on yli puolet enemmän kuin esim. meitsin 1.3 Corollassa. Vastaavasti samankokoinen kyykky voi kiihtyä 5 sekunnissa. Ja 500-kuutioiset, seitenpuolikkaat... Customeja ne ovat nekin, ei pelkästään joku erikoinen Rocket III (?).
Ja vaikka unohdetaan ne tehot, niin customin TYYLIIN ei silti kuulu sellainen kaahailu kuin muoviluodeilla. Varusteetkin ovat (tai ainakin pitäisi olla) erilaiset.
"customin TYYLIIN ei silti kuulu sellainen kaahailu kuin muoviluodeilla"
Se kyllä pitää paikkansa. Pysty ajoasento tekee sen, että ilmanvastus on melkoinen, eteenkin kun ajaa ilman tuulisuojaa. Customeissa on haettu leppoisampaa ajoasentoa ja ajoasennetta. Ajellaan rennosti matalilla kierroksilla maalaismaisemaa haistellen.
Ei silti pidä aliarvioida customeiden suorituskykyä. Esim 750cc Honda Magna vetää varttimailin kiihdytyksen aikaan 12.71, nopeammin kuin esim Porsche 911 Carrera, Ferrari 550 Maranello ja Chevrolet Corvette. Oma VTX1800C on yhtä nopea 400:lla metrillä kuin Porsche 911 Turbo ja Ferrari 360 Modena.
Jep, ei pidäkään, omat kokemukseni ovat vaan niistä pienemmistä customeista ja niiden rinnalla tosiaan pienikoneinen autokin on ärhäkämpi - mutta vääntö ja letkeä meno ovat ne minkä vuoksi itsekin tulen varmasti olemaan custom-kuski jossain vaiheessa, olipa se sitten tonninen tai 250cc custom. (Luultavasti HD)
Ajan tällä hetkellä kisapyöränä käytettyä muoviluotia, mutta custom on se jolle sydämeni sykkii. Lakia en halua rikkoa tällä nykyiselläkään, mutta monelle muulle houkutus olisi varmasti liian suuri tällaisella pyörällä.
Harley Davidson is the most efficient way to turn gasoline into noise without the side effect of creating horsepower.
http://motorcyclecruiser.com/newsandupdates/inslosses05/
Most Likely to be Crashed
1. Suzuki GSX-R Series
2. Kawasaki Ninja Series
3. Suzuki TLR
4. Yamaha YZF Series
5. Honda CBR Series
Mun mielestä on väärin, että tietyn mallisen pyörän ostajaa rangaistaan korkeammalla vakuutusmaksulla sen takia, että todennäköisyys sotii häntä vastaan. Siinä rangaistaan tekemättömästä "rikoksesta" vähän niin kuin varmuuden vuoksi. Parempi olisi että vakuutusmaksu olisi kaikille sama ja että pelattaisiin bonuksilla.
"Turvallisen" pyörän ostajaa voisi palkita paremmalla liikennevakuutuksen ja kaskon lähtöbonuksella. Esim GSX-R:n ostaja saisi ansaita kannuksensa osoittamalla että hänellä pysyy sporttipyörä käsissä. Hänelläkin olisi mahdollisuus joskus saada edullinen vakuutus. Kun vakuutusmaksu määräytyy suoraan teho/paino suhteella, niin kyykkymies ei saa ikinä vakuutusmaksuaan yhtä alas kuin raskaammalla customilla ajava vaikka hän olisi kuinka rauhallinen kuski.