olen hankkimassa toista tietokonetta,tämä kone on liitetty adsl zyxel prestige600 modeemilla puhelin verkkoon,mitä minun tulee ostaa että saan toisenkin koneen kytkettyä nettiin,tarvitsenko minä esim. tukiaseman,kaveri oli tilannut jostakin siemens wlan se 551 tukiaseman,se on aivan uusi niin tarvinko minä tälläisen ja mitä muuta.
APUVA-mitä tulee hankkia?????????
seppo
5487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
...siitä, että haluatko langattomasti sen toisen koneen sinne nettiin?
Nythän on syksyllä ollut esim Soneralla laajakaistatarjouksia, joissa ADSL-purkin saa ilmaiseksi. Pyytäessäni sain 4-reikäisen mallin, johon siis saa 4 konetta kiinni samanaikaisesti.
Piuhat kiinni ja smurffaamaan ;-)
Osta vaikkapa verkkokaupasta Wlan reititin/palomuuri ja koneisiin wlan verkkokortit (nopeudeltaan sopiva) /http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=1450
Eli piuhat sitten adsl modeemista - wlan reitittimeen ja homma on siinä...
saada ne 2 konetta ilman piuhasotkuja eli langattomasti kytkettyä.
Jos ei saa olla yhtään piuhaa, niin siinäpä onkin jo aika paljon miettimistä. Miten saat sähkönkin hyppäämään pistorasiasta langattomasti vehkeisiis?