Yksinkertainen kysymys: onko tällainen perinteinen protokolla olemassa, ettei bestmanin kuulu muistaa häälahjalla vihkiparia??
Vastaukset 4
- ent. eelia-76
Enpä tiedä tavoista, mutta kyllä niin minun kaasonikin, kuin mieheni bestmankin, toivat lahjan ja vieläpä ihan "ison" siis normaalin lahjan. Itse annoin kaasona ollessani myös lahjan, joten luulen että tämä on itse päätettävissä oleva asia.
- darby
tuollaisesta en ole itse ainakaan koskaan kuullut.itse olen kahdesti bestmanina ollessani antanut aina hääPARILLE lahjan.eikös bestmanin ole tarkoitus palvella lähinnä vain sulhasta?
- Jokainen tavallaan
Miheheni bestman toi hienon lahjan, eikä kysellyt kuuluuko se tehtäviin vieraanahan bestmankin vain loppuenlopuksi on.
- tanssineiti
Mieheni ollessa bestmanina (minä autoin juhlajärjestelyissä) veimme pienen lahjan, joista hääpari oli ihmeissään. Heidän mielestään jo bestman-seremoniamestari-juhlanjärjestelyapu oli jo tarpeeksi iso lahja, ettei muuta olisi tarvinnut.
Mielestäni se riippuu ihan tapauksesta, niin kaasosta/bestmanista, hääparista, muista vieraista. Jos esim. kaveriporukka ostaa yhteisen lahjan, on varmaan kiva osallistua siihen, jos osallistuu paljon juhlien järjestelyihin (esim. hankkii hääauton, valokuvauksen, tuo kokkailuja tms tms), ei tarvinne satsata kauheesti lahjaan. Ja pitäisi sitä kai tuntea sen verran hääparia, että tietää, mitä hääpari ajattelee...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521033Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll20955Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl503820- 48766
- 45692
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE179583Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan59558Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37550