Eli te jotka paremmin tunnette tuota lakia niin
onkos nyt myös jo tullut laki joka kieltää lataamisen eikös kiellettyä ole pelkästään jakaminen?Täälläkin moni kysyy tosta lataamisesta
ja saa paljon vittuilua osakseen mutta jos on niin
että se lataaminen ei ole ainakaan vielä kiellettyä
niin kyllä tommonen vittuilu on silloin turhaa.
Vähän hintoja:Norton Internet Security 2006 79.90 €
kyllä mä jotenkin ymmärrän myös niitä jotka tämän
ohjelman lataa "laittomasti" sillä onhan tuo kova
hinta siitä jos kerran tuo sitte toimii vain vuoden.
Ja näyttäis myös että tuo MicroSoftin käyttöjärjestelmä on helvetin kallis kun kattelin hinnastoa esim:Microsoft Windows XP Home Edition Fin täysi versio hinta 261.90 € aivan älytön hinta
tuollakin käyttöjärjestelmällä.Tälläisiä hintoja
kun ohjelmilla pidetään niin eipä paljoa ihmetytä
että paljon tuntuu porukka latailevan noita ohjelmia ja mitä nyt sitte lataavatkaan.
onkos nyt myös jo tullut laki joka kieltää lataamisen eikös kiellettyä ole pelkästään jakaminen?Täälläkin moni kysyy tosta lataamisesta
ja saa paljon vittuilua osakseen mutta jos on niin
että se lataaminen ei ole ainakaan vielä kiellettyä
niin kyllä tommonen vittuilu on silloin turhaa.
Vähän hintoja:Norton Internet Security 2006 79.90 €
kyllä mä jotenkin ymmärrän myös niitä jotka tämän
ohjelman lataa "laittomasti" sillä onhan tuo kova
hinta siitä jos kerran tuo sitte toimii vain vuoden.
Ja näyttäis myös että tuo MicroSoftin käyttöjärjestelmä on helvetin kallis kun kattelin hinnastoa esim:Microsoft Windows XP Home Edition Fin täysi versio hinta 261.90 € aivan älytön hinta
tuollakin käyttöjärjestelmällä.Tälläisiä hintoja
kun ohjelmilla pidetään niin eipä paljoa ihmetytä
että paljon tuntuu porukka latailevan noita ohjelmia ja mitä nyt sitte lataavatkaan.
Vastaukset 28
Vanhimmat
ettei tunnukseni kelpaa heille, sain tarkistettua ohjeiden mukaan tuon cd-levyn olevan aito, joten jossain muualla on nyt vika.
En vaan saa päivityksiä, ne kaikkein tärkeimmät kyllä tulee automaattisesti, muuta en sitten saa,
ajattelin voiko syynä olla firefox, ?
Minulla on OEM-versio (aito), eikä päivitykset onnistunu.
Aktivointiakin huusi, mutta sepä ei onnistunnu
enää suoraan klikkaamalla netistä.
Puhelinta peliin ja sitten onnistui.
Nyt onnistuu aktivointi (minulla) vain puhelimen kautta.
Aktivoinnissakin on yläraja, jonka jälkeen aktivointi onnistuu vain puhelimella.
Sulla voi (ehkä) olla sama juttu, että aktivoinnin yläraja on täytetty.
En usko, että firefox olisi syynä.
Vaikka, nykymaailmassa mikään ei ole mahdotonta.
Siis aktivointi onnistuu vain puhelimella, pitääpä soitella, ihmetyttää vaan vähän, ehkä windows vaan haluaa jotenkin turvata omat bisneksensä, mikä tietenkin on käsitettävissä.
Et sä saa firefoxilla ladattua mitää päivityksiä microsoftin sivuilta, pakko käyttää siihe iieetä.
joten nyt kysyn tän kauan miettimäni,
aluksi oli IE, sitten pistettiin firefox, windowshan ei anna poistaa IE:a, joten se on koneella ja sitähän voi aina tarvittaessa käyttää, vai voiko ?
kyllähän ie:n saa pois. Menee lisää/poista sovellus ja ettii "Microsoft Internet Explorer x ja internet-työkalut". Tässä vähän aikaa sitten kun poistin liian uutta ieetä (versio 6) päivittääkseni vanhempaa kun koneessa oli niin onnettoman vähän keskusmuistia, tulin minäkin siihen tulokseen että sitä ei saa pois kun etsin nimellä "Internet Explorer" mutta kyllähän se sieltä lähti. :-)
Tottakai voi. Minäkin käytän IE päivityksiin, mutta vain siihen.
Siellä se IE on vielä koneella. Sen saa pois, mutta ei noin helposti
Asia on nyt selvä, voin käyttää IE päivityksiin (=hyvä asia), ja sillä pääsen microsoftiin, sinne en firefoxilla pääse, en ainakaan joka paikkaan. Kiitos , nyt käsitän asian hyvin.
>Ja näyttäis myös että tuo MicroSoftin käyttöjärjestelmä on helvetin kallis kun kattelin hinnastoa esim:Microsoft Windows XP Home <
-Microsoft Windows XP Home Edition hinnat on 86-113€ .
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/20046
Microsoft Windows XP Home Edition Fin täysi versio hinta 261.90 € just äskein verkkokauppa.comista
kattoin.
hintoja.
hinnat.
Kyllähän ne uudet paremman luokan autotkin on niin kalliita, että onhan se täysin hyväksyttävää jos sellaisen autoliikkestä varastaa.
Ruoka ja bensakin on nykyisin niin kallista, että varastamaanhan sitä rehellinenkin ihminen väkisin joutuu.
sen auton kopiointi kuitenkin vain tekijänoikeusrikkomus eikä enää varkaus? Alkuperäinen autohan säilyisi omistajallaan koskemattomana.
Sedällä oli sairas vaimo ja se tarvi välttämättä tietokoneen ja siihen windowsin ja pari sataa mp3-filua. Sitte oli semmonen iso firma joka ei suostunu antamaan niitä. Saako setä varastaa?
Eihän se latailu ole kiellettyä vaan se jakaminen
milloinkas tämä menee sinne teidän moraalin vartijoiden päähän HÄ?
Ohjelmien lataaminen on jo kiellettyä, milloinkas tämä menee perille?
Onhan se murhaaminenkin laitonta mutta kuitenkin niitä täällä Suomessa tehdään jatkuvalla syötöllä.
Eli ei tuo tuu koskaan loppumaan aina keksitään jotain uusia keinoja ladata noita ohjelmia.
Ja sehän ei voi olla pelkästään huono asia.
Siis jos 80 euron panostuksella virus ohjelmaan
(Norton)ei saa kuin vuoden päivitykset niin se on kyllä jo niin kovaa rahastusta että semmosen saa
ihan vapaasti ladata mun puolesta jos joku haluaa.
Hahhahhah... eihän 80 euroa ole mitään...
Mutta että virus ohjelma toimii tuolla panostuksella
vuoden ainoastaan se on sikamaista se.Ja sen takia
Nortonia saa mun puolesta vapaasti kaikki haluavat verottaa warettamalla sitä niin paljon että menee
vaikka mun puolesta konkkaan koko firma.
Ohjelmien kohdalla myös lataaminen on kielletyä, ilman oikeuden omistajan lupaa. On ollut myös vanhan lain mukaan. Musiikin ja elokuvien lataaminen on ollut vanhan lain mukaan sallittua.
Eihän mitään muutakaan, mitä ei ole varaa ostaa oteta laittomin keinoin. Jos et ole valmis maksamaan tuotteesta pyydettyä hintaa, niin silloin et varmaan tarvitse sitä.
Vaikka kaikki muu olisi laitonta, en ikinä laittaisi koneeseeni waretettua virus-ohjelmaa. Mistä sen tietää, ettei sitä ole muutettu niin, että se torjuu kaikki muut virukset, paitsi sitä yhtä, jonka ware-version tekijä haluaa tartuttaa koneellesi. Se, joka osaa tehdä ware-version nortonista, osaa varmasti myös muuttaa ohjelmaa. Laittoman virusohjelman asentaminen on sama, kuin antaisi murtovarkaan asentaa lukot oviinsa.
>Jos et ole valmis maksamaan tuotteesta pyydettyä hintaa, niin silloin et varmaan tarvitse sitä.<
Jos sä oot valmis maksamaan sen ylihinnan mitä monilla esim ohjelmilla on siitä vaan jotkut ne
pääsee halvemmalla ja sillä sipuli.
Mä oon jo aikoja sitte itse siirtynyt käyttämään
ilmaisia virus ohjelmia tällä hetkellä itsellä käytössä AVG.Mutta tuon takia ei tule ikinä ostettuakaan mitään Norttoneita kun niillä on tuo
taktiikka että joka vuosi on pulitettava 80 egee että taas on vuoden päivitykset taattu.Mä ymmärrän hyvin noita Nortonin käyttäjiä että vituttaahan se kun joka vuosi joutuu pulittamaan
tuon summan.
valmistajalta ja kräkki muualta. Sillä kokeiluversiolla voit sitten tarkistaa kräkin.
waretus on saatu loppumaan niin moniko uskoo että ohjelmien hinta tippuu? Minä en ainankaan, päinvastoin luulen että waretus on pitänyt niitä hiukkasen alempana, kilpailu nääs.
mutta, ne levityspalvelimet, joilta waretetaan, joutuvat
suurennuslasin alle.
Elikkä, ne ovat laittomia ensi vuoden alusta.
Toiminta loppuu niitten palvelimien osalta.
Jos joku lataa jotain, niin sitä ei voi estää, mutta, se mistä lataa, on jo toinen juttu.
1.1.2006 lähtien laittomilta palvelimilta lataaminen on laitonta.
Virallisilta ohjelmistojen ja laite-valmistajien kotisivulta lataaminen ei.
Korjatkaa, jos asia on väärin ilamistu.