Onko kellään kokemuksia firmasta nimeltä Saraware? Onko mukava työpaikka, onkoa palkat hyvät, entä millainen henki tuolla on?
Saraware? Millainen firma?
13
7938
Vastaukset
- fewfwe
Ei taideta Rovaniemeläistä firmaa täällä pahemmin tietää ;) Itsekkin mielelläni kuuntelisin mielipiteitä kyseisestä paikasta, vaikka en sinne töihin ole tulossakaan.
- saraware
Samanlainen paskapuulaaki kuin muutkin; tulosta pitää tulla, että omistajat saa rahaa. Muutaman vuoden päästä firma sitten myydäänkin pois.
- Majakka
Eilisessä kauppalehdessä oli juttua, hyvältä vaikutti. Jutun mukaan henkilöstö omistaa yrityksestä ison osan. Tuskin kasvua tapahtuisi huonossa hengessä toimivassa yrityksessä, samoin voisi kuvitella palkkatasonkin suhteen.
- Skye
Tuossa artikkelissa toimitusjohtaja sanoo: "
- Pahimmat kilpailijamme tulevat nyt Kiinasta ja Intiasta. Ne markkinoivat täällä varsin aggressiivisesti palvelujaan."
--> tuo, jos mikä pitää palkat matalina. Ja en usko, että kukaan haluaisi asua esim. Porissa tai Revaniemellä. - juupa juu
Skye kirjoitti:
Tuossa artikkelissa toimitusjohtaja sanoo: "
- Pahimmat kilpailijamme tulevat nyt Kiinasta ja Intiasta. Ne markkinoivat täällä varsin aggressiivisesti palvelujaan."
--> tuo, jos mikä pitää palkat matalina. Ja en usko, että kukaan haluaisi asua esim. Porissa tai Revaniemellä.Kaikki ei kato haluu asuu kehäkolmosen sisällä. Maailma on täynnä parempia paikkoja asua ku kehäkolmosen sisäpuoli. Mut pysykää te vaan siellä puolen niin ei tuu ongelmia ainakaan meille
- Skye
juupa juu kirjoitti:
Kaikki ei kato haluu asuu kehäkolmosen sisällä. Maailma on täynnä parempia paikkoja asua ku kehäkolmosen sisäpuoli. Mut pysykää te vaan siellä puolen niin ei tuu ongelmia ainakaan meille
Niinhän siinä sitten kävi, että rovaniemeläispieru myyntiin intialaiselle Wipro:lle.
PS. En ymmärrä, kuka ei halua asua kehä kolmosen sisällä? Miksi haluaa asua maakunnassa, jossa ei ole oikein tulevaisuutta ja palvelut heikkenevät ja elinaikaodote laskee. - pohjoisen tyttö
Skye kirjoitti:
Niinhän siinä sitten kävi, että rovaniemeläispieru myyntiin intialaiselle Wipro:lle.
PS. En ymmärrä, kuka ei halua asua kehä kolmosen sisällä? Miksi haluaa asua maakunnassa, jossa ei ole oikein tulevaisuutta ja palvelut heikkenevät ja elinaikaodote laskee.Aika ruuhkaista tulis kehäkolmosen sisäpuolellekin, jos ne kaikki 55000 ihmistä mitkä esimerkiksi Rovaniemellä asuvat muuttaisivat sinne.. mutta kukin asukoon missä tykkää!
Ja Sarawaresta sen verran, että kertonee yrityksestä ja sen hengestä jotain, jos firmasta irtisanoutuu työntekijöitä todella pieni prosentti verrattuna muihin IT alan puljuihin... - hyvinkään mies
pohjoisen tyttö kirjoitti:
Aika ruuhkaista tulis kehäkolmosen sisäpuolellekin, jos ne kaikki 55000 ihmistä mitkä esimerkiksi Rovaniemellä asuvat muuttaisivat sinne.. mutta kukin asukoon missä tykkää!
Ja Sarawaresta sen verran, että kertonee yrityksestä ja sen hengestä jotain, jos firmasta irtisanoutuu työntekijöitä todella pieni prosentti verrattuna muihin IT alan puljuihin...Onko Rovaniemellä jotain muitakin vaihtoehtoja minne mennä töihin ?. Siksipä vaihtuvuus pieni...
- pohjoisen tyttö
hyvinkään mies kirjoitti:
Onko Rovaniemellä jotain muitakin vaihtoehtoja minne mennä töihin ?. Siksipä vaihtuvuus pieni...
Onhan niitä.. toki vähemmän kuin kehäkolmosen sisäpuolella tai vaikkapa Oulussa.
- Skye
pohjoisen tyttö kirjoitti:
Aika ruuhkaista tulis kehäkolmosen sisäpuolellekin, jos ne kaikki 55000 ihmistä mitkä esimerkiksi Rovaniemellä asuvat muuttaisivat sinne.. mutta kukin asukoon missä tykkää!
Ja Sarawaresta sen verran, että kertonee yrityksestä ja sen hengestä jotain, jos firmasta irtisanoutuu työntekijöitä todella pieni prosentti verrattuna muihin IT alan puljuihin...Vai johtuuko pieni irtisanoutumisprosentti siitä, että ko. paikkakunnilla, joissa Saraware toimii ei ole oikein mitään muita IT-firmoja, joista IT-insinööri saisi työpaikan? Jos olisi (palkka)kilpailua, niin todennäköisesti useampia eroaisi.
- Skye
pohjoisen tyttö kirjoitti:
Onhan niitä.. toki vähemmän kuin kehäkolmosen sisäpuolella tai vaikkapa Oulussa.
...taitaa olla tuo porotalous ainoa vaihtoehto. Ja en usko, että IT-insinöörin kätöset soveltuvat oikein hyvin kilin kullin nyljentään!
- Sedu8
Skye kirjoitti:
Vai johtuuko pieni irtisanoutumisprosentti siitä, että ko. paikkakunnilla, joissa Saraware toimii ei ole oikein mitään muita IT-firmoja, joista IT-insinööri saisi työpaikan? Jos olisi (palkka)kilpailua, niin todennäköisesti useampia eroaisi.
Onpa Skyellä pää harvinaisen syvällä omaa Kalliolaista persettä...
- Skye
Sedu8 kirjoitti:
Onpa Skyellä pää harvinaisen syvällä omaa Kalliolaista persettä...
Syö sinä vain radioaktiivisia poroja!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613111Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433067- 422417
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa912037- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251759- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä831370- 391280
- 791110