Siinäpä todettiin pitkä miinus seikasta ettei muuten niin toimivan dieselmoottorin yhteyteen saa automaattivaihteistoa rahallakaan, vaikka auton luonne kertakaikkiaan kaipaisi sitä.
Lexus (Korson pääk...?) oli vastannut tähän että teknisestä osaamisesta se ei ole kiinni vaan rahasta, ei jää tarpeeksi jenejä viivan alle. Ihmeellinen perustelu fataalille ongelmalle. Mikä on todellinen syy automaatin puuttumiseen, miksei asiakkaitten ääntä haluta kuulla?
Lexus (Korson pääk...?) oli vastannut tähän että teknisestä osaamisesta se ei ole kiinni vaan rahasta, ei jää tarpeeksi jenejä viivan alle. Ihmeellinen perustelu fataalille ongelmalle. Mikä on todellinen syy automaatin puuttumiseen, miksei asiakkaitten ääntä haluta kuulla?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Minä olen aina ihmetellyt lehtien juttuja dieseleistä tyyliin: "Tämä on erittäin hyvä, mutta kun ei saa automaattia" tai "Automaatti sopisi tähän vääntävään dieseliin kuin nenä päähän."
Siis mihin tarvitaan automaattia vääntävässä dieselissä? Sehän tappaa kaiken ajo/vääntönautinnon.
dieselkoneissa vääntö löytyy erittäin kapealta alueelta, jolloin niitä on oltava veivaamassa koko ajan jos haluaa että auto kulkee johonkin.
Kyllä vääntää koko alueella. Erittäin voimakas vääntöalue on vain kapea. Esim. 2-litrainen TDI vääntää läpi kierrosalueen enemmän kuin 2-litrainen vapaastihengittävä bensa missään kohtaa.
En edelleenkään ymmärrä, mikä on automaatin idea?
koskaan ajanu automaatilla? siis hyvällä!
mihin sitä kytkinpoljinta tarvitaan - kysyn vaan!
helsingin taksi kuskeilta mihin automaatia tarvitaan, kun työvuoron aikana ajaa kaupunki ajoa n300km ja pumppaa sitä kytkintä joka valoissa niin kokeile niin ei tarvii noin tyhmiä kysyä, saatika suuremmissa kaupungeissa, sitä voi työpäivän jälkeen kävellä ympyrää kun vasen jalka on voimakkaampi.
Tässä tuntuu jotenkin pääasia unohtuneen. Aikaisemmin Lexukseen ei saanut dieseliä, nyt saa. Valikoimaa on siis laajennettu, jotta se vastaisi paremmin asiakkaiden toiveita. Ja kun myynti kasvaa voidaan taas tarjota lisää vaihtoehtoja. Suurin osa kilpailijoiden vastaavista malleista myydään käsivaihteisina.
Jotkut autotoimittajat eivät tunnu ymmärtävän sitä että autoteollisuus on bisnestä. Ei kannata valmistaa autoa joka ei tuota voittoa. Jokaisen autoyhtiön pääkonttorissa on tarkat markkinatutkimukset ja tilastot omien ja kilpailijoiden tuotteiden myynnistä ja kysynnästä. Näiden lukujen perusteella päätetään mitä malliversioita myydään. Jotkut tekevät tämän työn paremmin kuin toiset ja siksi jotkut autoyhtiöt tekevät isoja voittoja ja toiset ovat raskaasti tappiollisia.
En halua sen enempää kommentoida kilpailijoita, mutta on kyllä pakko ihmetellä esim. Saabin moottorivalikoiman laajuutta merkin myyntilukuihin nähden.
En minäkään lähde neuvomaan Turun Sanomia ja väittämään että he tekisivät suurempia voittoja jos he laskisivat kestotilauksen hintaa 5:llä prosentilla. Pakko luottaa heihin joilla on kaikki tiedot markkinatilanteesta.
Nyt vain pitäisi ymmärtää, mikä on Lexuksen kilpailija. Se, että Avensikseen ei saa automaattia, on vielä ymmärrettävää. Lexuksen kilpailijat on aivan muita malleja kuin ave, passat, modea jne.
Lexus on Euroopassa marginaalimerkki (ainakin vielä), mutta varmasti ostaja on erittäin vaativa -jopa vaativampi kuin perus -mersun, -bemun tai -audin ostaja (joiden on tyytyminen manuaaliin ja karvalakkimalliin, kun velkaa on muutenkin tarpeeksi). Varsinkin kalliin dieselin valitsee kuluttaja, joka ajaa paljon ja haluaa, että ajaminen on helppoa ja mukavaa, ja hän on valmis maksamaan siitä. Premium-tason dieselissä käsivaihteisto on melkoinen munaus jo jälleenmyyntiarvoa ajatellen.
Ainakin omasta mielestäni automaatti sopii hyvin (lue lähes välttämätön varuste) isoihin autoihin(A6, S80 jne), maastureihin ja (premium)dieseleihin. Manuaali on taas must urehiluautoissa ja 'ajan autoissa' (esim. isot bensakoneiset 'pikkuautot' ala A4, 3-sarja jne)
en ottaisi automaattia, mutta monille se on tarpeen, syystä tai toisesta.
Teknisestihän ko. laatikko ei ole ongelma, tuleehan moniin automerkkeihin automaattilaatikoita Toyota-konserniin kuuluvalta Aisinilta.
Kun tarpeeksi on kysyntää ja maksuhaluja, varmasti tulee.
Itse näkisin myös mielelläni laajemman valikoiman. Esimerkiksi IS-mallin nelivetoista versioa voitaisiin hyvin tuoda myös Eurooppaan. Nyt on vain niin että IS-mallin ensi vuoden myyntitavoite Euroopassa on 20 000 kpl, eikä näillä myyntimäärillä kannata laajentaa valikoimaa. Lexusten myynti on maailmalla vahvassa kasvussa ja tämä antaa tulevaisuudessa mahdollisuuden laajentaa mallistoa.
Sekin on totta että eurooppalainen Lexus-ostaja eroaa profiililtaan saksalaisten merkkien ostajista. Lexus-ostaja on lähes aina mieshenkilö ja usein erittäin varakas. Lexus-asiakkaan tulotaso on keskimäärin huomattavasti keskimääräisen BMW-asiakkaan tulotasoa korkeampi, jopa hiukan Jaguar-ostajien yläpuolella. Lexus-asiakkaiden merkkiuskollisuus on myös kilpailijoita parempi. Suurin ongelma on ehdottomasti jälleenmyyjäverkoston suppeus.