KARJASILLAN RINTAMAMIESTALOISTA

OULUSSA

Oulun Karjasilta on tyypillinen jälleenrakennuskauden asuinalue, jossa on paljon rintamamiestaloja. Valtaosa taloista on siirtynyt sukupolvelta toiselle, mutta alkuperäisiäkin asukkaita on. Kuitenkin alkuperäisetkin asukkaat ovat tehneet nähtävästi rakennuksiin radikaaleja muutoksia, jolloin talot eivät edes muistuta enää tyypillistä rintamamiestaloja, vaan ne on jollain tavalla modernisoitu tai tehty teennäisesti liian perinteisen näköisiksi muuttamalla ikkunakokoja ja tekemällä typeriä laajennuksia. Eivätkö ihmiset ollenkaan ajattele, että ovat korjaamassa vanhoja taloja, joissa tulisi säilyttää juuri tuon ajan henki?

5

1586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Mutta kun niissä pitäisi pystyä asumaankin. Muutokset on ok.

      • kotirintama

        Muutoksia ja laajennuksia pystyy kyllä tekemään rtm-talo hengessä. Tyypillisiä virheitä ovat:
        -tiilikaista katolle kun pitäisi olla aito tiilikate tai sileä peltikate
        -ikkunoiden vaihto kerrostalo-mallisiksi
        -vuorilautojen liiallinen koristeellisuus
        -ylenmääräinen kuorrutus lisäeristämisellä
        Alkuperäiseen rtm-henkeen kuuluu tietynlainen askeettisuus ja yksinkertaisuus. Rtm-talot eivät ole kartanoita!


      • ---

        kun ostaa rintamamiestalon, täytyy huomioida rakennuksen kulttuurihistoriallinen arvo. jos ei pysty talossa asumaan tekemättä merkittäviä, rakennuksen arvoa alentavia muutoksia, tulisi etsiä toinen asunto.

        rintamamiestaloihin usein liittyy koko asuinlueen idylli. esim. karjasillassa fiilis jälleenrakennuskauden rakentamisesta on hyvin voimakas ja jokaisen asukkaan tulisi yhteistä hyvää ja kulttuuriperintöämme vaalien pohtia rakennukseen tehtäviä mahdollisia muutoksia. arkkitehdin palkkaaminen muutossuunnittelijaksi olisi enemmänkin kuin suotavaa!!

        liian höllästi on muutoslupia myönnetty viralliselta taholta. vai onko niitä ikinä edes haettu??


    • Cowbridge

      On paljon luvattakin laajenneltu ja tehty suuria muutoksia jo aikoja sitten. Mutta kyllä sinnekin on ilmeisesti tulossa jonkinlaiset säädökset, jossa määrätään, millaisia muutoksia rakennuksiin saa ylipäätänsä tehdä. Esimerkiksi aitoihin on puututtu ja siihen, että taloista tehdään liian pröystäilevän näköisiä, vaikka todellisuudessa huomaa heti, että kysymyksessä on rtm-talon mallinen neliömäinen rakennus. Mutta onneksi on paljon säilynytkin. Tietysti talossa pitää pystyä asumaan, mutta usein esimerkiksi ulkosauna ei kelpaa, vaan taloon on vängällä tehty sisälle saunatilat ahtaasti tai huonejärjestyksiä on muuteltu.

    • Anonyymi

      " Alkuperäiseen rtm-henkeen kuuluu tietynlainen askeettisuus ja yksinkertaisuus. Rtm-talot eivät ole kartanoita! "

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      28
      11133
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      49
      8677
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5415
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3714
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3608
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3574
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3298
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      57
      2618
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      53
      2190
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1826
    Aihe