Oulun Karjasilta on tyypillinen jälleenrakennuskauden asuinalue, jossa on paljon rintamamiestaloja. Valtaosa taloista on siirtynyt sukupolvelta toiselle, mutta alkuperäisiäkin asukkaita on. Kuitenkin alkuperäisetkin asukkaat ovat tehneet nähtävästi rakennuksiin radikaaleja muutoksia, jolloin talot eivät edes muistuta enää tyypillistä rintamamiestaloja, vaan ne on jollain tavalla modernisoitu tai tehty teennäisesti liian perinteisen näköisiksi muuttamalla ikkunakokoja ja tekemällä typeriä laajennuksia. Eivätkö ihmiset ollenkaan ajattele, että ovat korjaamassa vanhoja taloja, joissa tulisi säilyttää juuri tuon ajan henki?
KARJASILLAN RINTAMAMIESTALOISTA
5
1500
Vastaukset
- Nimetön
Mutta kun niissä pitäisi pystyä asumaankin. Muutokset on ok.
- kotirintama
Muutoksia ja laajennuksia pystyy kyllä tekemään rtm-talo hengessä. Tyypillisiä virheitä ovat:
-tiilikaista katolle kun pitäisi olla aito tiilikate tai sileä peltikate
-ikkunoiden vaihto kerrostalo-mallisiksi
-vuorilautojen liiallinen koristeellisuus
-ylenmääräinen kuorrutus lisäeristämisellä
Alkuperäiseen rtm-henkeen kuuluu tietynlainen askeettisuus ja yksinkertaisuus. Rtm-talot eivät ole kartanoita! - ---
kun ostaa rintamamiestalon, täytyy huomioida rakennuksen kulttuurihistoriallinen arvo. jos ei pysty talossa asumaan tekemättä merkittäviä, rakennuksen arvoa alentavia muutoksia, tulisi etsiä toinen asunto.
rintamamiestaloihin usein liittyy koko asuinlueen idylli. esim. karjasillassa fiilis jälleenrakennuskauden rakentamisesta on hyvin voimakas ja jokaisen asukkaan tulisi yhteistä hyvää ja kulttuuriperintöämme vaalien pohtia rakennukseen tehtäviä mahdollisia muutoksia. arkkitehdin palkkaaminen muutossuunnittelijaksi olisi enemmänkin kuin suotavaa!!
liian höllästi on muutoslupia myönnetty viralliselta taholta. vai onko niitä ikinä edes haettu??
- Cowbridge
On paljon luvattakin laajenneltu ja tehty suuria muutoksia jo aikoja sitten. Mutta kyllä sinnekin on ilmeisesti tulossa jonkinlaiset säädökset, jossa määrätään, millaisia muutoksia rakennuksiin saa ylipäätänsä tehdä. Esimerkiksi aitoihin on puututtu ja siihen, että taloista tehdään liian pröystäilevän näköisiä, vaikka todellisuudessa huomaa heti, että kysymyksessä on rtm-talon mallinen neliömäinen rakennus. Mutta onneksi on paljon säilynytkin. Tietysti talossa pitää pystyä asumaan, mutta usein esimerkiksi ulkosauna ei kelpaa, vaan taloon on vängällä tehty sisälle saunatilat ahtaasti tai huonejärjestyksiä on muuteltu.
- Anonyymi
" Alkuperäiseen rtm-henkeen kuuluu tietynlainen askeettisuus ja yksinkertaisuus. Rtm-talot eivät ole kartanoita! "
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422812Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423542586Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta562315- 352194
- 251733
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251639- 481526
- 1001449
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391395Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa661289