onko kriittistä antaa focuksesta virtaa?Yleensähän puhutaan että "nykyautoista" ei saisi apukaapeleilla antaa. Kerran olin pakkaspäivänä toisella merkillä avun tarpeessa kun muistaakseni Fordimies sano, ettei näillä uusilla vehkeillä voi auttaa.
Pitäskö minun nyt Focuksellani vm 2001 menetellä samalla tavallla?
Pitäskö minun nyt Focuksellani vm 2001 menetellä samalla tavallla?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itselläni 2002 Focus.
Muistaakseni käyttöhjekirja antaa luvan kaapeleiden käyttöön ottomielessä ja antomielessä.
Antaessa mainitsee että kierroksia annettava hieman runsaammin.
Muistaakseni.
-01 focus anto virtaa eikä vielä oo mitään kärvähtäny(oma auto)
Älä anna apuvirtaa. Näin sanoi Fordin myyjä minulle. Ja jos joudut antamaan, niin irroita omat akunkengät ja pistä sitten kaapelit paikoilleen. Näin apua tarvitsevat auto saadaan sinun akulla käyntiin ja sitten vain kaapelit irti ja kengät takas. Kuulemma latureita on mennyt useita ja useasti on juuri noilla autoilla annettu apuvirtaa.
niin, että kaapelien kiinnitys- ja irroitusvaiheessa moottori on sammutettu. Sama koskee kylmän auton starttausyrityksiä. Siinä välissä voi konetta kyllä käyttää kaapelit kiinnitettynä kohtalaisilla kierroksilla muutaman minuutin.
entäs, otanta focukseni akun navat irti kun tarvitsen itse virtaa?.Kaveri pyörittäisi konellaan mulle virtaa n. 5 min, kaapelit irti ja navat kiinni ja menoksi.Meneekö muuten ECU:n käyrät napojen irrotuksen johdosta ns. perustilaa, ja jos niin käy , mikä on käyrien palautuskäyttö. Eräässä toisessa merkissä se muistaakseni oli; 2 min paikallaan 1500 kierr./min ja sitten vaihtelemaa ajoa mäkisessä maastossa 10 km ja vaihteella piti vedättää hieman "yli" alussa ja loppupuolella matkaa mäissä ylivaihteella- näillä tempuilla ECU saa ajaa itselleen eri ajo-olosuhteisiin käyttökelpoiset "grafiikat"( mm. suuttimien aukioloajat, lamda-arvot yms)
Se on mulle jäänyt epäselväksi (syntyykö joka kerta"uudet" grafiikat, vai tekeekö tietsikkä kuitenkin tehtaansäädöt ?)