F-securen asetukset

Miten saan F-securen tarkistamaan kaikki asemat
kun laitan manuaalisen tarkistuksen käyntiin?
Asetuksena on tarkista kaikki tiedostot ja kun valitsen tarkista tulee kysymys minkä aseman haluan tarkistaa?
5342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Joissakin versioissa valitaan ikonista oikella klikillä 'Tarkista kaikki kiintolevyt'.

Äänestä

F-Securen ohjeesta

----- clip -----
F-Secure Anti-Virus -ohjelmaryhmän pikavalinnoilla voit aloittaa kiintolevyjen, levykkeiden tai kansioiden tarkistuksen.

Aloita tarkistus valitsemalla jokin valikon tarkistustoiminnoista: Tarkista kaikki kiintolevyt, Tarkista levyke tai Tarkista kansio. Jos valitset Tarkista kansio -vaihtoehdon, sinun on määritettävä tarkistettava kansio tai levyke.
----- clip -----

Tai tee työpöydälle pikakuvake
C:AppsF-SecureAnti-Virusfsavstrt.exe /HARD

Korjaa asennushakemisto vastaamaan omaasi

Äänestä

Mene manuualinen tarkistus suorittamaan tällä tavoin, on selkeämpi kuin sieltä ikonin kautta:
-Käynnistä
-Ohjelmat
-F-secure-Anti-Virus
-klikkaa TARKISTA KAIKKI PAIKALLISET KIINTOLEVYASEMAT.

Äänestä
  • Kopsaan myös tämän otsikon alle xyz:n ohjeen:

    Kirjoittanut: xyz, 19.8.2002 klo 10.59

    Laitampa ohjeen miten näkee F-securen virusohjelman Poistamat tai vielä poistamattomat virukset.
    (joissakin versioissa tämän logitiedoston saa näkymään myös F-securen logoa klikkaamalla
    Asetukset>Management agent klikataan siniseksi>Ominaisuudet)

    Näinlöytyy kaikista versioista:
    >Käynnistä
    >Etsi
    >Tiedostoja tai kansioita
    >kirjoita LOGFILE.LOG
    >Etsi nyt
    klikkaa löytynyttä LOGFILE.LOG kansiota niin voit katsoa mitä Viruksia on poistettu tai on edelleen koneellasi.
    Näin löydät sitten tuolta sivulta helpoimmin Virus tiedot.
    Vedä vaakapalkkin oikea reuna noin puolivälin kohdalle sivua ja sitten vain rullaat pystypalkista sivua alaspäin, niin INFEKTION ja Virusten nimet löytyy helposti sen muun informaation seasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Samu kirjoitti:

Miten saan F-securen tarkistamaan kaikki asemat
kun laitan manuaalisen tarkistuksen käyntiin?
Asetuksena on tarkista kaikki tiedostot ja kun valitsen tarkista tulee kysymys minkä aseman haluan tarkistaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu