Poljin menee lähes pohjaan ennenkun jarrut toimivat. Ei mitään "tuntoa" liikeradalla. Ja poljin pohjassakin on vaan hieman jarrutehoa. Kyllä auton sillä pysähtymään saa, jarrutusmatka onkin sitten ihan toinen juttu... Neste oli aika vähissä, lisäsin, mutta ei vaikutusta. Voiko olla että on ottanut ilmaa linjoihin?? Ei ollut pikaisesti katsottuna jarrunestettä vuotanut mistään ainakaan ämpärillisiä. Apua?
Vectra a jarruongelma, apua?
ööö?
5794
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllähän tuo hiukan siltä kuulostaa, että jostakin se sitä nestettä vuotaa.
Jarrunesteen vähentyminen (vuotamattomasta) systeemistä kertoo jarrupalojen kulumisesta loppuun.
Voihan se olla hörpänny ilimoakin, mutta levypalan paksuudesta voit päätellä paljon. Ilmausproseduurista jauhettu pitkään ja hartaasti.
..on ok. Ja nestettä nyt ei näy vuotavan mistään. Mikä vois olla vikana?
Oesko ilimavaeva sitten, kunnei kerran vuotoja ole ja palatkin piisaa.
Aika pieni vuoto riittää siihen että pääsylinteri hörppää ilmaa. Tarkasta onko letkut kireällä (tod näk on) ja taivuttele mahdollisten murtumien varalta, erityisesti edessä siinä "sisämutkassa". Kun vuotojen mahdollisuus on poissuljettu, ilmaa molemmat piirit.