Hei ja apua!
Haluisin ostaa poikaystävälleni joululahjaksi jonkun mielettömän hyvän, ajatuksia herättävän ja otteessaan pitävän kirjan. Hän lukee kai enimmäkseen scifiä.Mikäs siis on tämän hetken scifikirjallisuuden parhaimmistoa/kirja josta scifiä lukeva varmasti pitää? Suht uusia teoksia mielellään, ettei tule annetuksi sellaista minkä hän on jo lukenut. Ikää tällä pukkia odottavalla herralla on 29 vuotta.Kiitos jo etukäteen ja hyvää joulua=)
Haluisin ostaa poikaystävälleni joululahjaksi jonkun mielettömän hyvän, ajatuksia herättävän ja otteessaan pitävän kirjan. Hän lukee kai enimmäkseen scifiä.Mikäs siis on tämän hetken scifikirjallisuuden parhaimmistoa/kirja josta scifiä lukeva varmasti pitää? Suht uusia teoksia mielellään, ettei tule annetuksi sellaista minkä hän on jo lukenut. Ikää tällä pukkia odottavalla herralla on 29 vuotta.Kiitos jo etukäteen ja hyvää joulua=)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Linnunradan liftareiden käsikirja 4 muuta sarjaan kuuluvaa osaa yksissä kansissa 10e akateemisessa.
Kovat kannet.
Jos kohdehenkilö lukee paljon scifiä niin aika todennäköisesti häneltä jo löytyy Linnunradan käsikirja liftareille, tai ainakin on sen lukenut. Jos et itse juuri tunne alan kirjallisuutta tai tiedä mitä poikaystäväsi on lukenut niin kannattaa kysyä suoraan minkä kirjan haluaa.
Oletin että lahjanostaja on normaaliälyllä varustettu "extraterrestial lifeform" joka
osaa käydä miehensä scifi-kirjahyllyllä tai tunkeutua spock-kosketuksella miehensä mieleen ennen ryntäämistään kauppaan.
Jos kirjaa ei ole kirjahyllyssä se on syytä sinne hankkia...avio-/asumuseronkin uhalla.
En ole mikään varsinainen scifin himolukija, mutta tuo ensimmäisen lauseen määrittely osui heti minun muistissani Carl Saganin kirjaan Ensimmäinen yhteys. Sen lukemisesta on jo ainakin puolisenkymmentä vuotta, mutta se tuli heti mieleen niin tuoreena, ettei se voi olla mikään tusinatuote. Siinä on myös jonkinlainen filosofinen ulottuvuus. Painos voi kyllä olla jo lopussa useimmista kirjakaupoista.
Vähän eri tyylinen mutta aivan yhtä hyvä on Jostein Gaarderin Maya.
Suomennos ei ole aivan huippulaatua, joten jos kaveri osaa englantia niin parempi ostaa Ringworld. Kirj. Larry Niven. Siihen on jatko-osiakin.
Kiitos paljon vastauksista!
En viitsisi udella hänen lukutottumuksista. Haluan pitää lahjan yllätyksenä ja tietysti loistaa älylläni sekä yliluonnollisilla kyvyilläni löytää juuri oikea kirja "ihan itse". Scifikirjahyllyyn luikertelu ei ole vielä onnistunut,koska kyseessä on tuore tuttavuus.
Törmäsin wikipedian sivuilla käsitteisiin kova scifi ja pehmeä scifi. "Kova scifi pyrkii pitäytymään siinä, mikä kirjoitushetkellä vaikuttaa teoreettisesti mahdolliselta" Tämä lause luultavasti kuvaa parhaiten sitä,mistä hän on kiinnostunut. Linnunradan käsikirjan liftareille hän on jo lukenut. Jatko-osista en ole niinkään varma.
Eli laadukas suomenkielinen suhteellisen uusi kirja olisi hienoa löytää. Toki nuo jo mainitut pidän mielessä.
klassikoita kuten; reynoldsin ILMESTYSTEN AVARUUS ja KUILUKAUPUNGIT sekä simmonsin HYPERIONIT ja ENDYMIONIT. itse diggaan myös jeff longin HELVETIN PIIREISTÄ. tammelta tuli pokkaripainos MAAILMOJEN SODISTA. harrisonin VALO voitti tämän vuoden TÄHTIVAELTAJAPALKINNON...
Antamasi listan kanssa marssin pukin puheille heti huomenna. Kiitos paljon avusta, nämä kuulostavat hyviltä.