poimittua: "Sekä Lastenklinikalta että Peijaksesta saatujen kokemusten pohjalta digitaalinen sanelujärjestelmä kilpailutetaan vuonna 2007. Kilpailutuksen tavoitteena on sopimus, joka kattaa koko HUS-kuntayhtymän tarpeet. Tavoitteena on sanelunpurun nopeuttaminen".
Eipä ihme että ne poisti Meikussa sen keskustelufoorumin, esim. edellä poimitusta lainauksesta Husarissa esiintyi todella läheltä liippaavia mutu-arvioita. Pääluottamusmiehen sanoin samassa lehdessä "Unohda se, mitä et voi muuttaa" sekä sanotaan "hyvästi, eikä pahasti".
Eipä ihme että ne poisti Meikussa sen keskustelufoorumin, esim. edellä poimitusta lainauksesta Husarissa esiintyi todella läheltä liippaavia mutu-arvioita. Pääluottamusmiehen sanoin samassa lehdessä "Unohda se, mitä et voi muuttaa" sekä sanotaan "hyvästi, eikä pahasti".
Vastaukset 16
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000028&posting=22000000012573502
keinolla ne aikoo saada sanelunpurusta nopeampaa, puheentunnistusjärjestelmälläkö, sehän tietää sitä, ettei kaikille textareille mitenkään riitä duunia ja se hulluna konetta hakkaava porukkakin on alipalkattua.
Ihme juttu, että husari julkistaa tällaista tietoa, kun ensin poistetaan työpaikalta sananvapaus eli keskustelufoorumi, hyi olokoon.
sillä, jotta teksinkäsittely voidaan siirtää vaikka ihan muualle... sopii mulle, jos se paikka on jossain missä ei ole tätä helevetin kaamosta, kevyesti mä voisin tonne lahden taakse Ruotsiinkin mennä, ei mikään pitele täällä kotomaassa.
husarista tulee prkleen hyvä joulutunnelma. Motivaatio sen kun laskee, kohta on porukat työkyvyttömiä. Mut jospa ne haluaakin, että sanotaan hyvästi(t) eikä siis pahasti.
lissee työntekijöetä. Savosta oon ninkö näjette teksistännii, vuan murteestanni en oo valamis luopummaa, potilaatkinnii on melekeen nauruun kuollunna.. iha yhtä hyvvee jäläkee tien ku pohojalaasetki, ne ku on olevinnaa nin kaekkitietäviä. On myö tiellä savossahhii opittu yhtä jos toestaki.
muutenkaan diggaa pohjalaisia, yh:kin palkkaa melkein sen perusteella hoitsuja, ookkonä pohojanmaalta -tyyliin. Miten ne savossa kysäsis: ookkonä savosta ja puhukkönä savvoo, vua haetanneeko tuo mittää kuha toemee tullaa.
ennen joulua puhua kilpailuttamisesta, kohta puhutaan väen supistamisesta.. kovaksi on mennyt liikelaitostaminenkin
lapsityövoimamaahan ehkä se tullee kannattavaksi.
suomen kielellä?;)...
ja liikelaitostetaan, vrt. HUSLAB, Ravioli etc. Johan siinä lehdessäkin tri mainitsi, että sanelunpurun voi suorittaa talon ulkopuoleltakin käsin...
mirandat ja wordit kaatuu, kuka osaa enää käyttää kirjoituskonetta, paitsi lekurit itse:) Mä osaan ja kymmensormijärjestelmällä, mutta en mä ala tekee, tehkööt sitten itse.
eli ulkolainen sanelija ja suomalainen purkaja, voi ristuskele hermot menee vielä sellasten sönkkääjien kans, lopussa pyydetään kyllä kauniisti anteeksi: hyva joulu ja usi voosi kitos kirjotajalle mina kulli (khih, tarkotti varmaan kyllä) yrita tama soomikieli vaikea...taustalla heitellään metallisia kippoja ja jokainen kälättää samanaikaisesti kuin somalilauma assalla. Että helppo nakki, tulostan blankopaprulle potilaan sossutunnuksen, josta tulee sitten autom. nimikin ja kertomus alkaa ........................................................................
eli saisinko sanelun suomeksi, kiitos. Miten ne aikoo saada tällaiset onnistumaan puheentunnistuksella, kun ei niistä ota selvää itämaan viisaat tietäjätkaan.
vois lakkauttaa, eihän sieltä mitään sellaista voi lukea, mitä ei jo aiemmin olis julkistettu hesarissa.
P.S. Synttäri- yms. pilipalijutut ei kiinnosta, nekin voisi julkistaa hyksin kustannuksella hesarissa.
tästä:
http://netlari.econnection.fi/forum/forum.php?viesti=114307&sana=&lkm=2
Onks Et-suomen sanomat jonkun puolueen lehti vaiko puolueeton... taidan pistää tilaukseen, hesari ei tällasia julkistais ikipäivänä, on se vaan niin puolueellinen husarista nyt puhumattakaan.
soppii...